Футболът и науката
Вечното дерби

09-03-2012 18:38

Един преразказ с елементи на разсъждение: Страхотен Билбао vs. Смотан Юнайтед

На нас, като българи ни остава да се радваме, че този и път Бербатов няма как да е виновен за неуспеха на отбора си, защото предвидливо не бе включен в групата за мача

Поредната футболна изненада ни поднесоха отборите на Манчестър Юнайтед и Атлетик Билбао във вечерта на женския ден - 8-ми март. За онези, които са пропуснали да гледат мача от „Олд Трафорд" - той завърши при резултат 3:2 в полза на гостите от Испания.

В следващите редове ще се опитам да намеря причината за  загубата на любимите ми „Червени дяволи".

Мача започна вяло за тях. В първите минути те позволиха пълно превъзходство от страна на съперника. До първи опит за стрелба към вратата на Ираизоз се стигна едва в 9-ата минута. Всъщност той приличаше повече на сватбарски шут на Рууни изпратен далеч в трибуните. Гостите играеха много активно, преследваха съперника навсякъде по игралното поле. Станахме свидетели на рядко явление - срещу всеки един от Юнайтед имаше минимум двама и по-често трима от футболистите на гостите. Единственият адекватен в ситуацията се оказа Гигс, който през 16-ата минута брилянтно изведе на чиста стрелкова позиция „мега - талантливия" Чичарито, който от своя страна анемично подаде на вратаря на врага в стил централен защитник на Билбао.

Така след много мъка на терена за домакините стигнахме до 21-ата минута, когато статистиката записа първото най-сериозно голово положение в мача. Естествено го създадоха гостите. За радост на Манчестър обаче топката не попадна в мрежата.

Отборът - домакин сякаш усети накъде отиват нещата и реагира светкавично. Пак в основата бе Райън Гигс, който за втори път изведе на перфектна позиция Чичарито. Той от своя страна за пореден път показа, че не умее да отиграва подобни положения и пак подаде към на вратаря на баските, който обаче вместо да я улови, я изби в краката на Рууни. Английският национал не сбърка и вкара на празна врата от 2 метра.

Тук искам да отворя една малка скоба, за да стане ясно на всички (и най-вече на Димитър Бербатов) как играят неговите съотборници в атака.

При паса на Гигс към Чичарито, който бе вдясно, вляво напълно свободен се намираше Парк. Кореецът със сигурност щеше да отбележи без никакъв проблем ако Ернандес бе решил да му подаде. Никой не го пазеше! Вратаря бе вляво, Парк бе сам вдясно! Но... набожното псевдо талантче не мислеше така!

Вместо да подаде към корееца (както би направил Митко), алчният за слава мексиканец стреля и съответно за пореден път провали хубавата атака. При избиването на топката тя отиваше пак в Парк, но там вече се бе намърдал другия „алчняга" - Рууни, който моментално демонстрира съобразителност в дисциплината „Как да откраднем гол от съотборник".

Естествено, в този щастлив за Юнайтед момент, на миролюбивия кореец не му остана нищо друго, освен единствен да отиде и да прегърне голямата звезда в отбора си...

Затварям скобата и се връщам на терена, където всички очаквахме победен ход на домакините след първото попадение, до което се стигна след 22 минути почти равностойна игра. Победен ход обаче нямаше. Вместо това в 29-ата и 33-ата минута гостите изтърваха на два пъти шанса си да се разпишат във вратата на Де Хея. Отново Гигс, бе човекът който реагира адекватно на опасността, верен на максимата „Най-добрата защита е нападението".

Но една птичка, при това на 38 години, пролет не прави.

Доказа го отборът на гостите, който след поредната чудесна многоходова атака стигна до напълно заслужено попадение в 44-ата минута чрез Йоренте. Така първото полувреме завърши напълно закономерно с оглед на показаното на терена наравно.

За съжаление на феновете на Юнайтед, нищо не се промени през второто полувреме. Напротив - кризата се задълбочи. В 67-ата минута гостите отново пропиляха шанс да поведат в резултата. Успяха да го направят обаче само четири минути по-късно, когато традиционно точните немски рефери не видяха очевадната засада на Де Маркос.

Пак отваряме скоба!

Да, ОК! Вкараха от засада. Но какво стана след това? Последва ли щурм на Червената армия? Хич, не! Изобщо! Вместо това отборът на Манчестър Юнайтед буквално не успя да премине центъра на терена в следващите 19 минути. Билбао тотално пресира съперника, спря всички техни подавания и блокира всяка една атака. Не броим поредния неточен шут на Рууни от 30 метра в 71 минута и първият му точен в 79-ата, който отново бе по-скоро подаване към вратаря от колкото изстрел.

Далеч по-големи шансове за гол имаше влезлия, като резерва Токуеро в 83-ата минута, когато единствено добрата намеса на Де Хея спаси Юнайтед. Пълният провал за домакините дойде в самия край, когато съдията спря играта за събута обувка на Евра. След това реферът отсъди топката да бъде притежание на гостите. Крайно неправилно! Те от своя страна, хич и не помислиха за феърплей, даже обратното. Атакуваха си и си вкараха без никакви проблеми срещу спрелият игра отбор на Юнайтед, който очакваше топката просто да бъде върната в тяхното поле. След това остана време арбитърът Майер да отсъди една дузпа в полза на Червените Дяволи и Рууни да вкара за крайното 2:3.

Каква истинска футболна прелест!

Позволих си да отбележа по-важните моменти от мача, за да стане ясно едно - Юнайтед не бе по-добрия отбор на терена. „Дяволите" не стигнаха до по-добрите и чисти голови положения и по никакъв начин не заслужаваха да спечелят мача! Друг е въпроса, че вторият и третият гол на гостите бяха абсолютно нечестни и ако имаше начин Фъргюсън да се обърне към съда по този повод, навярно съдебните заседатели биха отменили тези две попадения.

Но, разбира се, така не става! Билбао вкараха три гола на чужд терен  и вече чувстват радостта, от евентуалното отстраняване на именития си съперник.

И няма как иначе да бъде с тотално объркания и безидеен Рууни, напълно смотания от съперника Чичарито, откровено смачкания Ашли Йънг, невидимия през второто полувреме Луиш Нани, невидимия Андерсон и прочие...

Дойде в Манчестър един отбор от средата на таблицата в Испания и го смачка тотално. Това е изводът от срещата Манчестър Юнайтед - Атлетик Билбао изиграна на 8 март.

На нас, като българи ни остава да се радваме, че този път (всъщност за пореден път) Бербатов няма как да е виновен за неуспеха на отбора си, защото предвидливо не бе включен в групата за мача. Но, както каза самият Фърги: „Можеше да е по-зле".

Разделям се с Вас, в очакване на още едно срамно отпадане от още един турнир.