21-04-2011 12:16

Платини и вълшебният Спас

Радостта на Спас Делев е искрена по детски. Снимка: sportni.bg

Иван Караджов допълва печелившото трио на ЦСКА

Гол на Спас Делев, още един гол на Спас Делев и ЦСКА е на финал за Купата на България. Финт на Мишел Платини, още един финт на Мишел Платини и Литекс е в нокдаун. Спасяване на Караджов, още едно спасяване и шампионите са аут от турнира.

Помогна Армията, помогна препълненият сектор „Г”, помогнаха всички, но най-вече Платини, вълшебният Спас и възроденият Караджов. Бразилецът си правеше каквото поиска, дребният нападател пропускаше много, но вкара достатъчно, а вратарят спаси и невъзможното. За да стигне ЦСКА на финал за пръв път от пет години.

Иван Караджов

Вратарят е възроден. Не онзи, който се напива по кръчмите, бият го по дискотеките и катастрофира по нощите. Пак е онзи, който спасява положение след положение. Онзи от първите дни на Любослав Пенев в ЦСКА.

Караджата вече вдъхва сигурност, следи играта, знае какво да направи и няма кой да го измести от вратата на ЦСКА. Видя се и срещу Литекс през второто полувреме. През първото той можеше да играе карти с някой от агитката и гостите пак нямаше да вкарат. Но след почивката имаше работа като за два мача. Литекс натисна, а ЦСКА се пропука. „Червените” губаха всяка втора топкта – ако не в центъра, то по фланговете и в защита. Всяка атака бе опасна, всяко излизане - потенциален гол. Но падна само един. Защото имаше удар с глава на Барт, но Караджов спаси, Дока бе изведен сам в наказателното поле, но Караджов спаси, Диуф стреля от дистанция, но Караджов спаси.

Мишел Платини

ЦСКА е различен, когато Мишел играе. Няма ли го, тежестта в нападение пада върху Спас Делев. Когато е терена, Спас се чувства свободен. Двамата са печелившият тандем на ЦСКА и феновете са спокойни, когато са заедно в атака. Защото ако не вкара единият, ще вкара другият.

Платини може да задържи топката, да успокои играта, да направи финт, да излъже съперника. Направи това срещу Литекс през първото полувреме. Не вкара на „оранжевите”, но свърши много работа. Какво значи бразилецът за ЦСКА се видя още срещу Славия в последния кръг на първенството. Влезе, след като месец се възстановяваше от контузия, и само след няколко минути направи „белите” смешни.

Срещу Литекс отново не бе готов за 90 минути, но започна титуляр, защото ЦСКА имаше нужда от него. Издържа 80, последните 15-20 изкара накуцвайки. Но остана на терена, както остана и срещу Видима, когато се контузи.

Спас Делев

Нападателят отново и за кой ли път бе героят в червено. Способен е да пропусне най-невероятното положение, както го направи срещу Литекс, но в същото време да вкара най-неочакваното. Както го направи.

На феновете вече им е трудно да си предствят ЦСКА без него. Но скоро и това ще стане, само след четири дни, когато „армейците” гостуват в Монтана. Защото срещу Литекс Спас си изкара жълт картон и ще бъде наказан. Но няма как да му се разсърдиш, защото ако не беше той, ЦСКА нямаше да е на финал.

За Делев през пролетта се казаха много, повече думи са излишни. Той самият обаче каза нещо важно:

„На Армията въздухът е друг. Тези фенове и скандиранията им те карат да дадеш всичко от себе си”.

На Армията или някъде другаде, Спас винаги го е правил, винаги се е раздавал. Да, на Армията въздухът е друг. Но Армията задължава. И иска от играчите в червено футбол като този през първото полувреме.

Тагове: ЦСКА, Спас Делев, Мишел Платини, Иван Караджов