Берое  Ботев Пловдив  Верея  Дунав  Левски  Локомотив ГО  Локомотив Пловдив  Лудогорец  Монтана  Нефтохимик  Пирин Благоевград  Славия  Черно море  ЦСКА  България
Трансферна зима 2017

12-01-2017 12:27

Голямото завръщане (видео)

Невероятно 11:11 в Холандия и десет гола на източно-западно немско дерби

Имаше времена, в които големите завръщания в мача не бяха повод на Сашо Диков да сбърчи вежди и да накара Асен "да върне" замъгления и неясен кадър, а бяха плод на чисто футболна магия. Тази, която и до днес е хванала и не пуска милиарди по света. Чистият и неподправен футбол го има и в настоящето, въпреки наличието на букмейкърите в Азия. И е много възможно някои големи завръщания и сега да са плод на футболна екзотика.

BGfootball.com ще ви запознае с някои от най-невероятните обрати в историята на световния футбол.

Уверени сме, че някои ги чувате за първи път.

Бока - Олимпия 5:3
Къде: Буенос Айрес
Кога: 12 април 1989 г.
За: Копа Либертадорес

Олимпия се класира в следващия кръг след 2:0 в първия мач и изпълнение на дузпи, при това води с 3:1 в реванша до 35-а минута. Тогава за десет минути Бока отбелязва четири попадения, с което докарва мача до лотарията с наказателните удари. Головете на чужд терен не оказват влияние - гледа се общият резултат. Бока получава страхотен шанс при последната дузпа - Виляреал да отбележи и тимът да се класира, но той не вкарва. Няколко разменени удари по-късно Олимпия побеждава.

Видео

Антверп - Витоша 4:3
Къде: Арверпен
Кога: 26 септември 1989
За: Купа на УЕФА

Две седмици по-рано Витоша (пременувания по това време Левски - б.а.) буквално изпуска да разгроми белгийците в София, като завършва 0:0. В реванша нещата изглежда, че си идват на мястото и "синият" тим води с 3:1 до 89-а минута, при положение, че го устройва и 3:3. Какво се случва обаче...

Драмата се заформя още в 70-а минута, когато домакините остават с човек по-малко след контузията на Франки Декен. Тогава за първи път мачът се забавя сериозно. Резултатът е 1:0 за Левски с гол на Славчев още в шестата минута. Гейленкирхен изравнява осем минути преди края, но Левски пак е в следващия кръг. Още повече, че Донков и Михтарски правят 3:1 в самия край. Тук има и ново прекъсване на играта, заради контузени играчи и на двата отбора.

Добавеното време е над седем минути, а дори това, че Нико Клаесен намалява в 91-а не може да притесни левскарите. На вратата им е още голобрадият Здравко Здравков, който е влязъл на пожар на мястото на Димитър Попов и определено не се чувства добре. Клаесен изравнява в 94-а минута и нещо започва да тревожи "сините" играчи. Куаранта забива гол за 4:3 в 97-а минута и обратът е факт.

Видео

Байер Юрдинген - Динамо Дрезден 7:3
Къде: Юрдинген
Кога: 19 март 1986
За: КНК

Случва се през март 1986. Немско източно-западно дерби в турнира за Купата на носителите на национални купи завършва с драма. Байер пада с 0:2 в първия мач в Дрезден, а у дома изостава с 1:3 на полувремето и му трябват цели пет гола след почивката, за да се класира напред. Западняците обаче вкарват шест, за крайното 7:3. Единият от головете е буквално за "Господари на ефира", но кой ти гледа тези работи през 80-е на 20 век?

Видео

Вердер - Андерлехт 5:3
Къде: Бремен
Кога: 8 декември 1993
За: Шампионска лига

През есента на 1993 г. Андерлехт гостува на Вердер в мач от Шампионската лига. Белгийският тим повежда с 3:0 и резултатът е такъв до 66-ата минута. След това "бременските музиканти" вадят вълшебните инструменти и сътворяват фантастичен обрат.

Уинстън Ръфър вкарва първият и последният от петте гола. Началото е в 66-яа минута, а след това норвежецът Руне Братсет намалява на 2:3. Холш и Марко Боде обръщат резултата до 83-а минута - четири гола за 17 минути. Точката е отново на новозеландеца Ръфър минута преди края на редовното време.

Видео

Утрехт - Екселсиор 7:4
Къде: Утрехт/Ротердам
Кога: 11 септември 1983 г./ 19 февруари 1984 г.
За: Шампионат на Холандия

Двата отбора се изправят в мач от редовния кръг на Холандското първенство. Утрехт са домакини, но до почивката основно се търкалят по земята и гледат гърбовете на съперниците си от Ротердам, които са истински фурии и вкарват четири гола срещу един на домакините. През второто полувреме треньорът Бари Хюс прави само една смяна - Ян Вутерс вместо Вим Флайт. В края на мача на таблото свети - 7:4!

Сега обаче става интересно. Ответният мач е на 19 февруари и този път започва отлично за гостите. Те вкарват набързо за 2:0, но изпускат аванса си, а в края на мача резултатът е... 7:4. Този път за Екселсиор. Една от известните фигури, взели участие в тези мачове е Дик Адвокаат, който играе последния си сезон като професионален състезател.

Видео от втория мач

Бърмингам - Суиндън 4:6
Къде: Бърмингам
Кога: 12 април 1993 г.
За: Първа английска дивизия

През пролетта на 1993 г. Суиндън Таун са се устремили към Висшата лига. Начело е играещият мениджър Глен Ходъл, който само три години по-късно ще поеме Англия. Пътят им към елита минава през Бърмингам, които от своя страна се борят със зъби и нокти да останат в лигата. Половин час преди края на мача домакините водят с 4:1 пред 18 000 души с голове на Пиър, Фрейн, Мулден и Савил. Шестте гола за гостите, пет от които в последните минути са дело на Шон Тейлър, Крейг Мъскъл (два) и Дейвид Мичъл (отбелязал хеттрик).

В крайна сметка Суиндън се класират за Висшата лига. Ходъл вече е в Челси, а първата от общо петте им победи там идва чак през зимата.