Третата част на поредицата с безумни съдийски гафове идва точно, когато тотално (не)адекватният Дениз Айтекин ритуално отряза главите на клетите парижани от ПСЖ срещу Барселона. В следващите редове ще видите достойни на неговата простотия случки. За хемороиди, свински котлети и милосърдие. И едно българско участие.

Свири, свири, свински котлет
Непрофесионални мачове, Белгия/Англия, 2003-2010
Не беше толкова далеч във времето моментът от първата част на Бирмингам - Евергьн, когато Питър Уолтьн бръкна в джобчето, за да покаже жълт картон на Джордан Мъч. Проблемът бе, че си е забравил картона в съблекалнята и му се наложи да импровизира. Мъч бе изненадан да види как Уолтън вдига празната си ръка, показвайки му въображаем жълт картон.

Но това е нищо. През 2003-а, край Гент (Белгия), главният рефер пристига за мач между младежи и отказва да гърчи по терена. Вместо това, пичът се намъква в колата си, паркира край тъчлинията и пуска фаровете, за да сигнализира за решенията си. Срещата е прекратена на почивката. Само два дни по- късно друг белгиец отказва да вдига каквито и да е картони, за да не му се налага да пише дълъг рапорт за мача, понеже е неграмотен.

Ала най-силната импровизация принадлежи на Марк Теслър, който забравя… да си донесе свирката. Първоначално арбитърът пробва да свири с устни, след което отмъква писукащ гумен котлет от преминаващ продавач на хотдог. Играчката обаче се оказва недостатъчно шумна и Теслър нахлува в съседния бар, въоръжавайки се с дървена лъжица и метален поднос. Изненадващо, под звуците на скалъпения гонг, срещата преминава спокойно.

Божията ръка
Аржентина - Англия, Четвъртфинал на Мондиал 1986
Извинението на тунизийския рефер Али Вин Насър кърти мивки - не е видял ръката на България Богдан Дочев признава, че не е вдигнал флага от страх да оспори решението на Бин Насър. C хемороиди или без, Диего си остава трън в задника.

Реверанс ли бе да го опишеш
Испания - Югославия, Мондиал, група 5, 1982
Домакинът Испания се черви и в първия мач срещу Хондурас, когато изравнява от спорна дузпа, но срещу Югославия е още по-страшно. При 0:0 , датският рефер Хенинг Лунд-Сьоренсен посочва бялата точка за нарушение, извършено на два метра извън пеналта. Лопес Уфарте пропуска, но е приканен да пребие — вратарят е мръднал от голлинията. Този път Хуанито бележи, а Испания печели с 2:1.

Тъмни сили
Хаити - Тринидад & То6аго, Световна квалификация, 1973
"Тъмни сили помогнаха на Хаити", промълвява нападателят на Тринидад & Тобаго Стив Дейвид (лед загубата с 1:2. По-скоро сили, облечени черно. Салвадорският рефер Хосе Енрикес отченя четири кристални гола за Тринидад, а хаитският деспот Бейби Док Дювалие е обвинен в злоупотреба със служебно положение. Така или иначе, година по-късно Енрикес е отстранен, след прибира подкуп в родината си.

Милостивият рефер
Владсло - Вифтшафте, Белгийска лига, 2002
"Към края, когато резултатът бе 16:0", обяснява реферът Марк Жеварт, "започна да ми става жал за играчите на Вифтшафте и дадох последния сигнал по-рано". Домакините от Владсло мачкат толкова лошо, че само след час и при 11:0 в тяхна полза, футболистите на Вифтшафте молят съдията да прекрати агонията им. По-късно обаче, двата клуба изразяват недоволството си от решението, като във Владсло се оплакват, че не са успели да подобрят достатъчно головата си разлика.

Жълт картон? Сега вече ще го отнеса
Холандия - Англия, Световна квалификация, 1994
Квалификационната кампания на Англия се разпада в мига, в който Дейвид Плат се откъсва сам, преди последният в отбрана Роналд Куман да го повали на земята. Картонът в ръката на немския арбитър Асенмахер е с жълт цвят и когато Куман открива за Холандия, Греъм Тейлър се обръща към засрамения лайнсмен с думите: "В крайна сметка аз ще го отнеса". Така и става. Асенмахер пък стига до еврофинал и печели важен трофей... на пинг-понг.

Мачът с три полувремена
Съндърланд - Дарби, 1894
В първия кръг на сезон 1894/95 Съндърланд и Дарби научават, че реферът Мистър Къркъм няма да дойде навреме поради закъснение на влака. Мачът започва с неговия заместник Джон Конкърър. Съндърланд дръпва с 3:0 на почивката, когато пристига Къркъм и прави неустоимо предложение на Дарби. Той дава на "овните" опцията да стартират отначало и, естествено, те приемат. Следват две нови полувремена, които обаче се превръщат в кошмар за Дарби - 0:8.

Неоправдан страх
Лийдс - Лейтън Ориент, Лига 1, 2007
"Не мога да повярвам, че са ни дали Найджъл Мильр", реве мениджърът на Лийдс Денис Уайз преди сблъсъка с буксуващия Лейтън. Опасенията му са напразни. Лийдс е награден със съмнителни дузпа, гол и червен картон и дори тогава резултатът е равен. В заключителните минути отчаян шут на Ориент пресича голлинията, но Мильр не надува свирката. Гостите откачат, а Уайз, разбира се, спира да мрънка.

Гол, ама не
Бристьл Сити - Кристьл Палас, Чемпиъншип, 2009
Непризнатото попадение на Фреди Сиърс за Кристъл Палас на "Аштън Гейт" (топката рикошира в мрежата и скоква обратно, а реферът Майк Шоубридж си мисли, че е срещнала гредата) не е първият гол-фантом в историята Клайв Альн (Палас) и Пади Конъли (Дънди Ю) са само две от жертвите на това проклятие. Но "Сиърсгейт" става толкова популярен заради следните думи на мениджъра на Палас Нийл Уорнък: "Може би в бъдеще трябва да заначим възглавници на мрежата, за да стане по-лесно".