23-03-2017 12:27

(Почти)Невероятни обрати

Gulliver Photos/Getty Images

Епичните битки и победи правят спорта интересен и привлекателен

Само в рамките на няколко седмици спортният свят стана свидетел на две знаменателни събития. В началото на февруари отборът по американски футбол Ню Ингланд Пейтриътс спечели Супербоул в невероятна драма, завършила с исторически обрат. Нещо подобно се случи на "Камп Ноу" преди броени дни, когато "Барселона" се върна в играта, след като изоставаше с четири чисти гола преди реванша от 1/8 финалите в Шампионската лига срещу френския гранд ПСЖ. И двата случая ни оставиха без дъх, но дали са нещото, което все още ни кара да вярваме в чистото спортно съревнование? По всяка вероятност – да, макар и не всички да са съгласни.

Обрат за милиони
На 5 февруари в Хюстън един срещу друг се изправиха двата най-достойни отбора в Националната футболна лига на САЩ – Ню Ингланд Пейтриътс и Атланта Фалконс. Мачът, който винаги е в първата неделя на втория месец от годината, е най-голямото еднодневно спортно събитие в световен мащаб. Към него традиционно са приковани стотици милиони погледи от почти всяка държава в света.

А тази година определено си заслужаваше. Заради интригата, драмата, политиката около двубоя и най-вече заради последните 17 минути, в които беше пренаписана историята. Атланта Фалконс игра отлично и водеше с 25 точки, равняващи се на поне три тъчдауна, които са 6+1 точки и още минимум един фийдгол. Тогава обаче се случи наглед невъзможното и след яросен финален щурм и преобразена игра на куотърбека на Пейтриътс Том Брейди Ню Ингланд обърна резултата, за да се поздрави с успеха с 34:28 в добавеното време.

Емоцията в подобни мачове няма как да не върви ръка за ръка със статистиката. Освен с епичен обрат, срещата се запомни с няколко исторически факта. Зрителите станаха свидетели на първия мач за Суперкупата, който завършва след продължение. Освен това видяха пасове на Том Брейди за рекордните 466 ярда. Самият спортист пък печели купата за пети път, което още не е самостоятелен, а само изравнен рекорд.

В днешния информационен век всеки има мнение и по традиция остават съмнения. Специално американският футбол не преживява най-добрите си дни откъм имидж и интерес отвъд Океана. Сезонът беше определен като откровено скучен, хората се поотдръпнаха от играта, а заболяването хронична травматична енцефалопатия, причинявана от ударите в главата, водещи до сътресения на мозъка, е жесток удар за цялата индустрия около популярния американски спорт. И... мач като този дойде точно навреме.

Един (не)вероятен обрат
Всъщност чистото обръщане на резултат в американския футбол е доста по-често срещано явление, отколкото в европейския. Затова, когато говорим за "завръщане" в него и особено имайки предвид факта, че е най-популярният спорт в световен мащаб, няма как да не трепнем малко повече. А когато става въпрос за отбори от ранга на "Барселона" и ПСЖ, нещата преминават в друго измерение.

Понятието "криза" в гранд като Барселона е доста относително. Говорим за такава, ако отборът просто не печели във всеки мач. Но щом загуби с 0:4 на място, от което дори българският шампион "Лудогорец" си тръгна непобеден, значи става дума за нещо по-различно.

Испанците загубиха с този резултат в първия мач от 1/8-финалите и им трябваше най-малкото същия за продължения или победа с по-голяма от четири гола разлика, за да направят невъзможното – елиминиране на съперника.

И в крайна сметка го постигнаха. С резултат 6:1, до който се стигна след драматични последни минути, в които бяха отбелязани три гола – 88-а за 4:1 и две попадения в добавеното време. Общ резултат 6:5 за "Барселона" и заглавия като "Чудо", "Невероятно" и "Изключително" в медиите.

Както винаги обаче има едно голямо "НО". И то трябва да се използва, когато се описва начинът, по който Барселона стигна до този резултат. С две крайно спорни дузпи и след неотсъдена такава за съперника. Това са нещата, които плават на повърхността на "Чудото". Останалото са въпросите, които вече над две десетилетия не получават смислени отговори. Като този защо във футбола правилата са различни, когато става дума за отбори от различен ранг.

Цената на успеха в Шампионската лига е равна на много пари, а и двата замесени отбора ги имат в изобилие. Тогава на преден план идва имиджът, който при каталунците е далеч по-излъскан.

Финалите на финалите
"Обръщането", което сътвори Барса, бе най-голямо като брой преодолени голове, но в никой случай не бе най-значимото. Говорейки за "епично завръщане", няма как да не отбележим два знакови случая във футболната история. При това напълно чисти от всякакви съмнения. Съвременниците на Шампионската лига биха изпитали сериозни затруднения, ако трябва да избират между двата финала Байерн – Манчестър Юнайтед и Ливърпул – Милан. Кой е по-велик или исторически? Трудно е да изчислим кой е с по-голяма заслуга, затова ще ги припомним хронологично.

Стадионът в Барселона сякаш е орисан да гледа знаменателни мачове като финала през 1999 г. между баварците от Мюнхен и "червените дяволи" от Манчестър. Един двубой, който може би щеше да е сред най-скучните в историята на турнира, ако просто беше свършил с изтичането на 90-те минути. Байерн водеше с 1:0 с гол на Баслер още в началото и чакаше последния сигнал, когато с попадения на Теди Шерингам в първата минута на добавеното време и на Оле Гунар Солскяер няколко мига по-късно "Юнайтед" сътвори обрата на обратите, за да вдигне трофея за първи път след ерата на Мат Бъзби.

Турският Истанбул през 2005 г. пък стана свидетел на драма, която се вижда вероятно веднъж в живота. "Ливърпул" сътвори наистина чудо, заличавайки пасив от три гола срещу "Милан". Гол на Паоло Малдини още в първата минута изведе италианците напред, а в самия край на полувремето Креспо добави две попадения. От 54-та до 60-а минута обаче Стивън Джерард, Владимир Шмицер и Хаби Алонсо връщат три гола, а мачът по-късно влиза в дузпи, спечелени от англичаните.

Българската следа
Да обърнеш мач в България, не е трудно дори за отбор като Славия, който направи подобно нещо през 2016 г., стигайки от 0:2 до 5:2 в мач срещу Локомотив Пловдив. И докато в родния шампионат на подобни "обръщалки" винаги се гледа със съмнение, далеч от такова е случаят от 1989 г. в Антверпен.

Моментът беше толкова болезнен за Левски и феновете му, че по онова време на сините съчувстваха дори привърженици на вечния съперник ЦСКА. Тогава в реванша с Антверп, след 0:0 в първия мач в София, Левски водеше с 3:1 до последните минути, като имаше нужда най-малкото от голово равенство, за да продължи напред. С три шокиращи попадения за 4:3, отбелязани с човек по-малко на терена, белгийците оставиха дълбока и неизлечима рана в сърцата на всички, обичащи "синия" клуб.

Спортът е мания на милиони по света, а една от причините е именно "големите завръщания". За едни те са страхотно щастие, а за други – трудни и болезнени моменти, но във всички случаи са подправката, която го прави едно незабравимо преживяване.

Текстът е публикуван в брой 11/2017 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.

Тагове: Завръщане, обрат, Левски, Антверп, Манчестър Юнайтед, Барселона, Ню Ингланд Пейтриътс