23-03-2017 10:13

Равенство в досегашните мачове срещу Холандия

Българите са спечелили последната среща

Световната квалификация България - Холандия в събота ще бъде единадесетият сблъсък между двата отбора.

До момента има паритет в статистиката: 4 победи за националите ни, 4 за "оранжевите" и 2 "хикса" като нашият отбор никога не е губил на родна земя.

Българите печелят първата среща. На 13 май 1959 година в приятелски двубой съставът побеждава с 3:2 холандците в София. Интересен е фактът, че "трикольорите" се наложиха и в последния мач срещу този съперник.

Отново в контрола, на 26 май 2012 година, но в Амстердам националите записаха успех с 2:1 срещу финалистите от последното световно първенство. Робин ван Перси откри през първата част след отличен пас на Уесли Снайдер. Ивелин Попов изравни от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Рафаел ван дер Варт. А Илиян Мицански донесе победата в третата минута на продължението с гол с глава след прекрасна контраатака на българите.

В официални двубои Холандия е спечелила 2 победи и е загубила веднъж. България побеждава в квалификациите за световното в Мексико през 1970 година с 2:0 на 27 октомври 1968 г. на стадион "Васил Левски". Следващата година в Ротердам националите правят 1:1 и се класират за финалите.

На световното първенство през 1974 година в Германия "оранжевите" на крилете на тоталния футбол побеждават с 4:1 в групата. В Дортмунд за холандците се разписва на два пъти Йохан Неескенс от дузпи, Джони Реп и Тео де Йонг след асистенция на Йохан Кройф. Голът за тима на Христо Младенов е... автогол на Рууд Крол. После отборът на Ринус Микелс стигна до финала в Мюнхен, където отстъпи с 1:2 на домакините.

За последно двата отбора бяха в една квалификационна група за Евро 2008. В последния двубой на наша земя, преди съботната среща, България прави 1:1 на 7 октомври 2006 година в пороен дъжд. Мартин Петров открива в 11-ата минута след самостоятелен пробив, а скоро след това пропуск направи Димитър Бербатов. В 60-ата Робин ван Перси изравни с глава.

В ответната среща през септември 2007-а Холандия спечели с 2:0 с попадения на Снайдер и Ван Нистелрой и се класира за финалите.