Трансферно лято 2017

30-03-2017 15:13

Съживи ли се българският футбол?

По-скоро не, но дано все пак този мач не е само моментен проблясък

Мъжкият национален отбор на България победи Холандия с 2:0, юношеският до 19 години победи Франция с 2:1, а малко по-късно същите момчета победиха Босна и Херцеговина с 3:1 и се класираха за европейското в Грузия. Всичко това звучи като нереално за изстрадалия български  футболен запалянко, нагледал се през годините на всякакви издънки и точно поради това всички трябва да приемем победите с умерен оптимизъм.

Основния въпрос е съживява ли се българския футбол? Основния отговор е - НЕ. Един мач, бил той и победа над Холандия не решава стотиците проблеми на българския футбол.

Сега е време за малко радост, вярно, не сме се класирали на голям форум, сигурно няма и да се класираме скоро. Но отдавна не бяхме побеждавали в официален мач, някой от топ отборите на Европа, което си е повод да се порадваме, след толкова много мъки.

Момчетата на Петър Хубчев направиха невероятен мач, като особено силно беше първото полувреме. Нашите играха тактически грамотно, особено в защита, спазваха всички указания, подсигуряваха се, и почти не дадоха шанс на холандците да застрашат вратата на Ники Михайлов. През втората част на мач българите с поизмориха и "лалетата" овладяха топката, но си нямаха идея как да вкарат гол. Вярно, че това е най-слабата Холандия от много години, но все пак си е Холандия.

За победата помогна и ужасното решение на треньора на съперника Дани Блинд да пусне 17 годишен дебютант в сърцето на защитата. Защото и двата гола на Делев бяха с любезното съдействие на холандския тийнейджър.

Дано тази победа не вдигне носовете на играчите ни, защото по стара българска традиция след нещо хубаво следва чутовна издънка. На световно едва ли ще отидем, но е похвално себераздаването на играчите, ако е така всеки мач, публиката ще се върне на стадиона много скоро.

И още едно нещо, благодарение на което приличаме на отбор ( не е това, че нямаше никой от Лудогорец) – имаме си треньор, който знае за какво е там. Хубчев отлично познава силните и слабите страни на играчите, знае какво да иска от тях  и знае как да го получи. В едва четвъртия си мач начело на отбора, започва да се усеща неговия почерк – спазване на страхотна дисциплина, много тичане и борба за всяка топка и педя терен.

Дано това не е само моментен проблясък на отбора, защото талантливи момчета има, както виждаме и при по-малките са налице, и дано това да е мача, който ще обърне всичко в положителна посока за българския футбол, защото само с един Лудогорец, в който има трима българи не става. А ако се смени и ръководството на БФС щастието ще е пълно...

Тагове: Национален отбор, България, България u19