Операция Любо Пенев

05-07-2017 15:09

Загуба от Англия? Забравете този мач

Нещата можеха да са далеч по-добри за младите ни национали

Юношеският национален отбор до 19 години започна с 0:2 срещу Англия участието си на европейското в Грузия. Не сте гледали този мач, затова ще ви разкажа съвсем накратко какво се случи, ще направим някои изводи и ще очертаем перспективите пред отбора за следващите две срещи.

Загубили сме от Англия. Каквото и да си говорим, това е футболна сила, с която няма как да се мерим по брой играчи, отбори, бази, история, традиции, организация, средства и т.н. и т.н.

Не би трябвало да се правят драми. Онзи ден островитяните станаха световни шампиони до 20 години в Южна Корея. Горчилката идва от начина, по който дойде това поражение. Българският отбор направи добро първо полувреме, в което създаде поне 5 ситуации за гол срещу две, най-много три в актива на съперника. Най-малкото не заслужаваше загуба.

Жалко, защото в квалификациите селекцията ни демонстрира страхотна ефективност. Не и този път.

Ако нещо обаче буди тревога, то това е начинът по който националите допускат голове на големи първенства. Връщаме лентата три години назад - на старта на Евро 2014 до 19 г., когато участвахме с набор 1995-1996 на финалите в Унгария.

Загуба с 0:3 от Германия за начало, като първият гол падна още в началните секунди. И тогава нашите играха добре, и тогава изтърваха доста. Това с ранните голове едва ли е случайност. Явно е симптоматично. Както каза селекционерът Ангел Стойков, "липса на концентрация".

А такива мачове се решават от детайли и мигове. Като изключим това, българският отбор игра наистина добре, особено през първото полувреме, когато често поставяше в шах съперника. Тимът ни играе футбол. Играе го със самочувствие, подава си топката, създава положения.

През второто полувреме най-вече вторият гол подряза крилата на "трикольорите". Жегата също си каза думата. Англичаните майсторски приспаха темпото, за да съхранят сили и за следващите срещи.

Не сме чак толкова богати на момчета с потенциал (във всички спортове). Отрази се отсъствието най-вече на Георги Русев, който е бърз, повратлив, техничен, търси и намира свободни пространства. Със сигурност щеше да създаде грижи на англичаните.

Но както каза преди време един популярен наш спортист, "продължаваме напред". Иде мач с Германия, тимът на която записа тежко поражение с 1:4 от Холандия. Така мачът в четвъртък ще е финал за двата отбора. Както и тези в неделя.

Първото и задължително нещо, което България U19 трябва да направи, е да забрави за мача с Англия. Било каквото било. Трябва да забрави и името на следващия си съперник, срещу който имаме два пъти по 0:3 на еврофиналите през 2008-ма и 2014 г. Селекцията на Ангел Стойков вече се изправи два пъти срещу всички залози в квалификациите. И успя да ги опровергае.

Чакаме натърпеливо четвъртък и сблъсъка с Германия. Само да не пуснат нашите бърз гол. Но дори с това могат да се справят. Доказали са го.