28-08-2017 11:46

Как Юве обърна Дженоа след кошмарен старт

Gulliver Photos/Getty Images

Детайлен анализ на мача от втория кръг на Серия А

Дженоа посрещна Юве във втория кръг на италианската серия А. Двата отбора се намират в силно контрастиращи позиции – от едната страна грифоните се надяват на по-силна кампания след финиширането на едва 4 точки над зоната на изпадащите през изминалата година. От друга за Ювентус повторение на предходния сезон би бил задоволитен, тъй като би означавал седмо поредно скудето.

Въпреки това, през изминалата година именно гостуването на стадиона в Дженоа се оказа един от най-неприятните моменти за бианконерите, като тогава те се оказаха догонващи резултат от 3:0 след едва 28 минути игра.

Първото полувреме
Макс Алегри заложи на добре позната единайсеторка, подредена по добре познат начин – 4231. Иван Юрич, наставникът на Дженоа, също започна с изпълнители, постройка и тактика познати още от времето на Джан Пиеро Гасперини.

Стартовите формации на двата тима

Началото на срещата бе наистина бурно и първата мълния удари още в 18тата секунда! След буквално първата атака на Дженоа по крилото и центриране в наказателното, Миралем Пянич си отбеляза автогол – 1:0 за Дженоа.

Попадението дойде като гръм от ясно небе за бианконерите. Те обаче не получиха шанс да си отдъхнат, тъй като в петата минута българинът Андрей Гълъбинов падна в наказателното поле на гостите. Дузпа не бе отсъдена... поне отначало. След протест и много вдигане на ръце съдията прибегна до системата за видеоповторения (VAR) и... посочи бялата точка. Гълъбинов не сбърка при изпълнението и резултатът вече бе 2:0 за Дженоа. За историята пък остана куриозът, че близо триминутното съвещание между съдиите така и не доведе до разкриване на засадата преди дузпата #YeahScience.

На този етап играта стана малко хаотична – разбираемо, предвид че едва ли някой от двата отбора си е представял, че ще е в подобна позиция едва пет минути след началото на срещата. Ювентус се втурна стремглаво в атака, тъй като времето изведнъж стана значително по-голям фактор. Дженоа пък сякаш не успя да реши какво точно да прави и изглеждаше на ръба между две решения. От една страна тежаха инструкциите преди мача (да се задържа топката и да се пресира високо опонента), а от друга – изкушението да се приберат назад, тъй като вече имат преднина от 2 попадения. Резултатът от това колебание бе лек хаос на игрището.

В 13-а минута Паоло Дибала помогна на грифоните да вземат решение. Аржентинецът върна едно попадение за Ювентус след пас на Миралем Пянич – 2:1.

След този гол играта бавно започна да се нормализира. Домакините оставиха топката за Ювентус и се прибраха в защита, използвайки 541 блок.

Преходът на Дженоа от атака в защита.

В тези моменти си пролича и подходът, който грифоните бяха избрали за днешната среща – използването на персонални пазачи по целия терен. Почти всеки един от играчите на Дженоа си имаше опонент за който да се грижи и да следва. Цел номер едно, разбира се, беше да се пречи на въпросния опонент да се обърне или да получи топката с лице към вратата.

Нека погледнем и кой за кого отговаряше.

Освен стандартните неща (двата вътрешни халфа да отговарят за Пянич/Кедира и крилата да отговарят за Лихтщайнер/Сандро) по-интересно бе как футболистите на Дженоа се справяха с атакуващите футболисти на Ювентус, които се връщаха да поемат топката.

Първият футболист, който се върне назад за да помогне в разиграването (Дибала на картинката) биваше агресивно преследван от близкия ляв или десен централен защитник. След което, ако втори човек от Юве (Куадрадо на картинката) се върнеше назад…. биваше пресиран от близкия уингбек.

Този подход успя да вгорчи живота на Ювентус, като през първото полувреме бианконерите изпитваха трудности да стигат до вратата на домакините и по-често разиграваха близо до централната линия.

Няколкото възможности за попадение дойдоха по-скоро от моменти, в които домакините от Дженоа се изкушиха да пресират високо, но пресата им бе преодоляна и старата госпожа контраатакуваше на скорост.

Все пак в самия край на полувремето системата VAR отново изигра важна роля. След удар на Манджукич топката се удари в ръката на защитник на Дженоа. Това остана незабелязано от съдията на първо време, но след консултация с видео системата бе свирена нова технологична дузпа и за Юве. Дибала заби топката в горния десен ъгъл на вратата по неспасяем начин и резултат стана 2:2.

Второто полувреме
С началото на  втората част се промени и подходът на Дженоа (да, отново). Преднината вече бе изгубена, така че играчите на домакините се опитаха да позадържат топката и да организират няколко постепенни атаки на свой ред.

Разиграването им обаче не бе от най-опасните такива (евфемизъм за “не струваше”). Голяма част от футболистите на Дженоа просто останаха извън дефанзивния блок на Ювентус, което означаваше че няма как да организират опасни атаки през центъра. Съответно почти всяко разиграване завършваше с дълги центрирания от фланговете – нещо, с което защитата на гостите се справи с лекота.

Единствено Таарабт, Гълъбинов и Пандев се намират между блока на Юве – за Дженоа е трудно да изгради атака през центъра по този начин

В 57-а минута Макс Алегри направи първата смяна в срещата – в игра се появи новото попълнение Блейз Матюиди на мястото на Сами Кедира.

Промяната бе знак, че Алегри очаква от футболистите си да не губят повече време и да се втурнат в атака отново. Именно това и сториха възпитаниците му.

За съжаление на Дженоа през втората част играта им в защита не се получаваше. Динамиката и агресията паднаха значително, а именно тези 2 фактора са ключови, когато залагаш в толкова голяма степен на персонални пазачи. В противен случай.. винаги стигаш секунда по-късно до топката и това е фатално. Именно това се случи през втората част, когато може би и физическата подготовка на отбора (предвид, че е началото на сезона) им изигра лоша шега. Разиграването стана лесно за футболистите на Юве и те реализираха трети гол в ‘61вата минута, дело на Хуан Куадрадо  – 2:3.

След попадението отборите сякаш знаеха съдбата си и доиграваха срещата. Ювентус, вече спокоен от постигнатия обрат, бе повече от склонен да предостави топката на Дженоа, предвид беззъбото им нападение. Точно това се и случи до края на срещата. Домакините така и не успяха да застрашат вратата на Юве с центриранията си, въпреки опитите на Иван Юрич да освежи отбора си чрез влизанията на Лападула и звучния Адриан Рикардо Сентурион.

В 91-а минута Дибала реализира хеттрикът си в срещата, който е  и първи негов в Серия А, и оформи крайното 2:4.

Заключение
Срещата започна по ужасяващ за Ювентус начин – напомнящ донякъде на предишното им госутване в Дженоа. Гостите все пак успяха да върнат едно попадение по време на хаоса след бурното начало. В остатъка от първата част отборът на Дженоа стоя доста добре на терена и успя да ограничи възможностите за опонента чрез използването на персонални пазачи… поне до последната минута, когато VAR системата взе думата и даде шанс на Юве да изравни. През втората част домакините сякаш се изтощиха и рухнаха, ставайки твърде пасивни  в защита. След като Юве поведе в резултата пък домакините не показаха нищо интересно в офанзивен план и вместо това изсипаха поредица безопасни центрирания към противниковото наказателно, без особен ефект.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: анализ, Ювентус, Дженоа, Андрей Гълъбинов