Gulliver Photos/Getty Images

Детайлен анализ на мача от отминалия кръг във Висшата лига

Манчестър Сити посрещна Ливърпул в едно от първите дербита за сезона (още колко дълго ще минава този лаф?). Очакванията преди срещата бяха да видим нещо подобно на сблъсъкът Ливърпул-Арсенал отпреди 2 седмици, но в действителност получихме нещо съвсем различно..

Първото полувреме
Ливърпул заложи на 433 постройка като единствените промени, които Клоп направи бяха в защита – Трент-Алекзандър Арнолд и Рагнар Клаван се озоваха в стартовата единайсеторка на местата на Джо Гомез и Деян Ловрен. Далеч по-голямата загадка бе отборът на Гуардиола, който е пословичен с изборът си на нестандартни състави. В днешният ден тимът му се подреди в 352 формация, като Данило започна в защитната тройка за да замести контузения Венсан Компани.

Стартовите формации

Донякъде неочаквано и двата отбора показаха желание да пресират и гонят агресивно опонента по цялото игрище още от началния сигнал. Резултатът бе високо темпо и двуостро начало на срещата, в което съперниците си размениха по няколко опасни атаки.

Начините, по които двата отбора стигаха до положенията си обаче бяха доста различни. От една страна Сити предпочитаха остри извеждащи подавания между линиите на гостите, когато пресата на Ливърпул се пропукваше.

А от друга, защитниците на Ливърпул често търсеха с дълги пасове крилата си МАне и Салах (по-често това се случваше към египтянина), които атакуваха на скорост.

В такива ситуации си пролича и защо Гуардиола бе предпочел система с 3ма в отбрана – присъствието на един допълнителен централен защитник донесе допълнителна доза стабилност в такива ситуации. Положения за мърсисайдци все още имаше, но пък бяха далеч по-малко/по-безопасни отколкото биха били иначе.

След като попадение не падна в първите 10-12 минути срещата започна да се променя. Постепенно Сити започна да поема все повече и повече контрола върху топката и Ливърпул се прибра в блок близо до централната линия. Оттук всичко изглеждаше ясно – гражданите ще се опитат бавно и методично да си пробият път през отбраната на гостите, докато Ливърпул ще разчита предимно на бързината на  триото си в атака (подобно на срещата с Арсенал).

Налице бяха 2 интересни елемента в тази временна ситуация. Първият такъв бе поведението на крилата на Ливърпул в защита. Мане и Салах често се позиционираха доста по-навътре в терена от обичайното за да спрат евентуалното напредване на страничните централни защитници на Сити.

Мане и Салах са по-навътре от обикновено за да попречат на Отаменди и Данило да напредват с топка в крака. Бековете на Ливърпул пък се грижат за уингбековете на Сити

В по-голямата част от въпросния период това свърши работа и често виждахме как се налагаше Де Бройне или пък Давид Силва да се връщат назад и да поемат топката – нещо, което макар на хартия да звучи ОК е и нещо, което отборите на Гуардиола се стремят да избягват. Съответно страдаше донякъде и разиграването на гражданите. Въпреки това именно домакините изглеждаха по-опасният тим на терена в този период от срещата.

В ‘24тата минута Сити успя да открие резултата чрез Серхио Агуеро. След дълъг пас от страна на Миньоле и последвало разбъркване футболистите на Ливърпул тотално се оплетоха и топката попадна в Кевин де Бройне, който в продължение на почти 2 секунди не бе поставен от напрежение от никой от футболистите на Ливърпул и успя да намери с извеждащ пас Агуеро.

Никой не поставя под напрежение КДБ в продължение на почти 2 секунди. В резултат той има цялото време на света да избере и направи перфектният пас към Агуеро. В същото време Клаван покрива засадата. Комбинацията "висока линия на защитата + оставяне на опонента с топка достатъчно време да помисли" ВИНАГИ е лоша

След попадението агресията в играта на Ливърпул се върна като червените започнаха все по-настойчиво да пресират, както го правеха в началото на мача. Може да се каже обаче, че донякъде това им изигра лоша шега защото прекалената прибързаност доведе и до грешки в отиграванията – а съответно и до още няколко опасни атаки на Сити. А освен това доведе и до ситуацията в ‘36тата минута, която се оказа ключова за развоя на двубоя.

След извеждащ пас зад гърба на отбраната на Сити, Садио Мане изрита в главата излезлият вратар на домакините.

Обикновено избягвам да коментирам съдииските решения и се концентрирам изцяло върху играта, но тук ще направя изключение, тъй като (1)видях много мнения и от двете крайности и (2)няма как да избягаме от дискусията и без това. По буквата на правилника всяко влизане, което застрашава здравето на противника е повод за червен картон. Тъй като ритник в лицето с бутонка (при това на скорост) определено се класира като „застрашавене на здравето на противника“ то не може да има и претенции към отсъждането. Неща като умисъл, откъде е идвала топката, къде е гледал Мане и т.н. нямат отношение към ситуацията, защото общото помежду им е, че нито едно от тях не се споменава в правилника. Фактът е, че влизането на Мане бе много опасно, а много опасните влизания се наказват с червен картон.

Играта бе спряна в продължение на цели 9 минути в резултат от получената контузия на Едерсон. Въпреки това, даденото продължение бе едва 8 минути (well played, referees!). Наложи се и принудителна смяна, като Клаудио Браво замени колегата си под гредата.

Останал с човек по-малко до края на срещата Ливърпул съвсем логично се преорганизира и тактически (не можеш да играеш 433 с 10 човека, знам – гениално наблюдение). Мърсисайдци се преподредиха в стандартното за такива ситуации 441 по следния начин:

С човек по-малко Ливърпул вече няма как да блокира движението на Отаменди и Данило и закономерно разиграването на гражданите стана доста по-опасно

Разбира се, синхронът в тази нова подредба куцаше, а в добавка бе налице и емоционалния ефект от изгонването на Мане. Така, че не бе изненадващо, че Агуеро отново отбеляза малко след подновяването на играта. Попадението му бе отменено, но в 50-тата минута Габриел Жезуз направи резултатът 2:0 – този път официално – след центиране на КДБ.

Второто полувреме
На почивката и  двамата мениджъри направиха промени в съставите си за да отразят новата игрова ситуация. Юрген Клоп извади от игра Мохамед Салах и пусна на негово място новата придобивка Алекс-Окслейд Чембърлейн, преподреждайки състава си в 531.

Джан заигра като средният централен защитник в тройка заедно с Клаван и Матип

Решението да се използва подобна постройка бе на хартия напълно оправдано. От една страна наличието на трима централни защитници дава повече шансове на Ливърпул да задържи топката под пресата на Сити и евентуално да я изнесе с къси пасове, вместо с безцелни изритвания напред.

От друга страна постройката би следвало да предложи и повече стабилност в защитен план от 441. Наличието на 5ма защитници предполага, че поне последната линия на отбраната на мърсисайдци би трябвало да остане трудна за пробиване – въпреки, че няма как мърсисайдци да поставят под напрежение самото разиграване на Сити.

За съжаление на Клоп противникът му в днешния мач бе Пеп Гуардиола – човек, направил кариера от създаването на числени превъзходства в определени зони на терена. Нещо, което е много по-лесно когато самият ти си с човек повече на терена.

Каталунецът също промени състава си, осъзнавайки че вече няма нужда от трима централни защитници, защото (1) Ливърпул няма как да пресира високо с човек по-малко и (2) двете главни заплахи на контраатаки (Мане и Салах) вече не бяха на терена. Затова гражданите се върнаха към вариант с 4ма в отбрана и се преподредиха в леко асиметрично 4222:

В 52-та минута отново Агуеро отбеляза попадение за гражданите, което отново бе отменено заради засада. Само няколко секунди по-къснo обаче упражнението се повтори и Габриел Жезуз реализира за 3:0, след като Ливърпул отново се оказа жертва на лошата комбинация “висока линия на защитата + оставяне на опонента с топка достатъчно време да помисли".

Няколко минутки по-късно Гуардиола направи нова промяна – играта напусна голмайстора Жезуз и на негово място се появи Сане. Това отново преподреди гражданите, този път в по-традиционно 4231:

4231 подредбата на Сити + помощни линии, защото #Гуардиола

На този етап стана очевидно, че стратегията на гражданите е да задържат топката колкото се може повече около централната линия. Заради численото неравенство Ливърпул нямаше абсолютно никакъв шанс да пресира и да отнеме кълбото. Именно това бе намерението и на гражданите – да се застраховат и да задушат противника с безкрайните си пасове, без да допускат възможност за опасни контри.

Централната тройка на мърсисайдци обаче бе очевидно импровизирана и недостатъчно тренирана на тренировъчното игрище и това означаваше, че всеки път, когато гражданите се доближат до вратата им.. следваше опасно положение.

Съвсем логично Сити стигнаха и до още 2 попадения чрез влезлият като резерва Сане – първо в ‘76тата минута, а след това и в  91-та.

Заключение
В началото на мача и двата отбора показаха стремеж да пресират високо и да предизвикат грешки в разиграването на противника. Резултатът бе двуостро и динамично начало на срещата с положения и в двете посоки. С течение на полувремето нещата се поуспокоиха, както е и нормално – трудно се поддържа такова темпо за 90 минути. Сити постепенно овладя топката и започна да се опитва да пробие дефанзивният блок на мърсисайдци. Гражданите заслужено успяха да открият и резултата след зле изиграна ситуация от защитата на гостите. Само няколко минути по-късно червеният картон на Садио Мане се оказа краят на интригата в срещата. Макар Клоп да направи разумни промени на почивката, изпълнението на планът му не бе на нужното ниво. Това в комбинация с промените от страна на Гуардиола, означаваше че Ливърпул така и не успя да отправи нито един изстрел към противниковата врата след изгонването на Мане, а гражданите спокойно стигнаха до победата с разгромното 5:0.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Ливърпул, Манчестър Сити, Висша лига