Вечното дерби

22-09-2017 14:14

Как Барса победи Юве в първото дерби в ШЛ

Детайлен анализ на мача между Барселона и Ювентус на старта на груповата фаза в Лигата

Шампионската Лига се завърна, а заедно с нея както хубавите, така и лошите моменти. От една страна получихме от рано-рано шансът да изгледаме повторение на сблъсъците между Юве и Барса от миналата година, а от друга – трябваше да слушаме Борето Касабов цели 90 минути. Въпреки непотвърдените слухове, че е имало и други мачове вторник вечер се насочваме именно към случилото се на "Ноу Камп"…

Първото полувреме
На пръв поглед веднага се забелязаха няколко нови неща в този Ювентус спрямо миналогодишното издание. Дебют за отбора в ШЛ направиха новите попълнения Матиа ДеШилио, Родриго Бентакур и Дъглас Коща. Формацията също бе различна – този път Макс Алегри заложи на 433/442 хибрид. По-интересните промени обаче сякаш бяха в състава на Ернесто Валвереде. Макар каталунци на хартия да бяха заложили на традиционното 433, този път въпросната постройка бе доста асиметрична и в нея липсваше какъвто и да е ляв атакуващ футболист – вместо това Лионел Меси получи пълна свобода да прави каквото си пожелае.

В началото на срещата двата отбора си размениха по няколко продължителни атаки. Разбира се, подобно редуване е обречено да свърши рано или късно, когато един от отборите е Барселона и съвсем логично това се случи след ~10тина минути игра. Каталунците постепенно си присвоиха топката в типичен стил, докато Юве прие ролята на защитаващият се тим.

В тези моменти Юве се прибираше, пренареждайки се в 442. За никого не е тайна, че именно това е предпочитаната дефанзивна формация на Алегри и формацията, която стоя в основата на миналогодишния щурм до финала с едва 2 допуснати попадения. Ето как се случваше това:

Дефанзивният подход на торинци бе доста подобен на този от миналата година, като трите линии на отбора имаха ясно определени задачи.

Двамата нападатели (Игуаин и Дибала) бяха натоварени с различни функции. Единият от тях (по-често Дибала) бе нагърбен със задачата да изолира Бускетс от играта, докато партньорът му (обикновено Игуаин) трябваше да пречи на лесната смяна на посока на атаката като блокира един от централните защитници.

Халфовата линия на отбора пък имаше задачата да поддържа изключително малки разстояния между играчите, ограничавайки по този начин опциите за пасове на Барселона през центъра на терена. В допълнение близкото до топката крило беше длъжно да напредне и да постави под напрежение един от противниковите играчи.

За разлика от тях пък защитната четворка поддържаше по-големи разстояния между играчите, тъй като двамата крайни бранители бяха натоварени с предимно персонални задачи. Ето как изглеждаше въпросната сложнотия на практика:

Дибала затваря пътя към Бускетс, а Игуаин пречи на смяната на посоката. Халфовете на Юве са изключително компактни, като двамата най-близки до топката блокират опоненти. Алекс Сандро е готов при евентуален дълъг пас да пресира получателя на топката и така да даде време на целия тим на Юве да се преориентира.

Типично за торинци въпросният блок бе доста координиран и труден за пробиване, а съответно и задачата пред Барселона не бе никак лека. Все пак каталунците подходиха към нея с идея, а именно – чрез свободната роля на Лео Меси.

Домакините изграждаха атаките си почти ексклузивно през левия фланг, като Меси често се връщаше да поема топката дори в собствената половина. Това си имаше както добрите, така и лошите страни.

От една страна присъствието на още двама един човек там (и то не кой да е) даде малко повече шанс на Барса да разиграва топката. Проблемът обаче е, че въпросното задържане и разиграване се случваше извън блока на ювентинци. Халфовата линия на Юве си остана все така сгъстена и компактна и пасовете през центъра се оказаха прекалено трудни. Не помогна и фактът, че когато Меси се е върнал назад.. няма никой на лявото крило на Барса (въпреки опитите на Суарез от време на време да запълни въпросното пространство), а липсата на дълги диагонални пасове означаваше, че Дембеле и Семедо останаха изолирани от играта.

Меси се е върнал да помогне на разиграването. Ювентус вече не могат да пресират толкова ефективно играчите на Барса, но пък продължение на атаката отново няма. Никой не се е включил на фланга да заеме освободеното от Меси пространство, докато дългите диагонални пасове биват блокирани от Алекс Сандро + бързата преориентация на Юве.

През първата част тези проблеми преследваха Барса и всъщност Ювентус бе отборът с по-опасните атаки, създавайки няколко положения пред вратата на тер Стеген в резултат както на някоко продължителни разигравания, така и на няколко атаки на скорост.

Все пак, именно домакините се оказаха отборът, който поведе в резултата в ‘45тата минута – точно преди краят на полувремето. Това се случи след бърза атака от страна на Барса, която не даде шанс на Юве да се прегрупира в защита по познатия стабилен начин. Едно бързо двойно подаване с участието на Меси по-късно и топката беше в мрежата на Буфон – 1:0 за Барса.

*Малко преди края на полувремето десният бек на торинци Матиа ДеШилио се контузи и бе заменен от Стефано Стураро – халф по душа, но десен бек по принуда в днешния ден.

Второто полувреме
Реално може би Ювентус нямаше нужда от промяна в подхода на почивката, тъй като през първото полувреме успя да създаде доста положения, ограничавайки тези за противника до минимум.

На практика обаче се видя една прибързаност в играчите на старата госпожа още с началото на второто полувреме породена от догонването в резултата. Това доведе до малко по-рискови отигравания и идея повече нехайност в отбрана.

Въпросният "импулс" съвпадна и с една друга забележима промяна в срещата – позиционирането на Лионел Меси. Аржентинецът изведнъж спря да се връща толкова назад да поема топката и вместо това все по-често започна да търси пространства между халфовете и защитниците на Юве. През първото полувреме въпросните поддържаха прекалено компактна структура, че топката да се провре оттам, но пък през втората част нотката им на авантюристичност означаваше, че от време на време кълбото се прокрадваше до аржентинската 10ка.

А това е всичко, от което най-добрият футболист на планетата се нуждае. Първо в ‘51вата минута Меси замалко отново да бъде Меси, но ударът му срещна гредата, а след това и гърбът на Буфон преди да напусне очертанията на терена.

Само 4 минути по-късно обаче след сбъркан пас в защитата на Юве топката се озова именно в аржентинеца. Последва центриране, разбъркване и Ракитич направи резултатът 2:0.

Тук Алегри се усети, че мачът започва да се изплъзва извън контрол и се опита да промени ситуацията на терена. Резервната скамейка на бианконерите бе малко къса откъм атакуващи опции поради контузии, но все пак там се намираше новата покупка Федерико Бернардески. Италианецът влезе на игрището, заменяйки Бентанкур. Така Юве се пренареди в 4231 формацията, позната от миналия сезон:

След влизането си в игра Бернардески застана на десния фланг.

Гостите вече нямаха избор и им се наложи да поемат малко повече рискове с отиграванията. За тяхно съжаление обаче това отвори още повече пространства за контри на съперниците им и в ‘68мата минута отново Меси направи резултата 3:0 за Барса.

Тук мачът реално приключи и въпреки няколко добри опита (предимно пропиляни от Бернардески) Юве така и не успя да отбележи гол до края на срещата.

Заключение
През първото полувреме срещата обещаваше да е вълнуваща. Моделът бе сравнително познат и очакван – Барселона атакуваше, докато Ювентус се защитаваше. Подходът на каталунците бе интересен, но донякъде и неособено ефективен през първата част. Липсата на офанзивен футболист от лявата страна на атаката им сякаш притъпи остротата в играта им, докато Ювентус пропиля няколко възможности да открие резултата. В самия край на полвуремето обаче гениално отиграване на Меси при бърза атака даде на домакините преднината. Това разстрои играта на торинци в началото на втората част… и се оказа достатъчно каталунци да отбележат второ попадение, немалка заслуга за което изигра отново аржентинската десятка. Тук Алегри се опита да обърне срещата чрез смени и промяна на формацията, но за негово съжаление това не проработи, Барса отбеляза трето попадение и след много по-силно второ полувреме каталунците си тръгват с 3те точки.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Барселона, анализ, Ювентус, Шампионска лига