Операция Любо Пенев

22-09-2017 18:45

Статистика: Левски патентова продълженията за купата

В повечето случаи сините отпадат

В последните осем сезона Левски неизменно играе продължения за Купата на България. Така че на този фон измъчената победа на 1/16-финалите срещу втородивизионния Ботев Гълъбово не е кой знае каква изненада. По-скоро такава бе потресаващо бавната и безидейна игра на възпитаниците на Делио Роси, както и липсата на достатъчно удари.

През миналата кампания тимът отпадна на 1/8-финалите от Черно море, при това на Герена - с 2:3, след като 90-те минути завършиха при резултат 2:2. През 2015/16 сините биха чак с дузпи втородивизионния Поморие, но след това бяха елиминирани след продължения от Литекс - загубиха с 0:3 в Ловеч, въпреки че бяха с човек повече на терена. През сезон 2014/15 те се провалиха във финала срещу Черно море - 1:2. Левски изпусна още един трофей, след поражение в последния сблъсък - през 2013-а отстъпи на Берое след изпълнение на дузпи.

През изминалите 8 сезона 9 мача на Левски в надпреварата за купата не са завършвали в редовните 90 минути, а само три са спечелени от тима от „Герена“. Най-сладкият от тях бе 1/8-финалът реванш срещу ЦСКА през 2013/14.

Интересното е, че при завоюването на последния трофей през 2007 година Левски на три пъти игра продължения (два пъти срещу втородивизионни тимове), като единия път се стигна до дузпи. На 1/8-финалите те срещнаха Черноморец на Димитър Димитров, който по това време беше във втория ешелон. След 90 минути резултатът на Лазур в Бургас стоеше 0:0, а едва в 112-ата минута Валери Домовчийски вкара за изстраданата победа с 1:0.

На 1/4-финалите Левски гостува на участника в Западната Б група Пирин 1922, а в редовното време и продълженията гол не пада и се стига до дузпи. От бялата точка Живко Миланов пропусна, но същото сториха Костадин Марков и Костадин Хазуров от домакините и столичани продължиха напред.

Във финала на 24 май 2007 г. в Стара Загора Левски повали Литекс с 1:0 след продължения. Оранжевите бяха по-добри през 90-те минути, но след тях двете нули останаха да светят на таблото. В 111-ата минута (в тази вкара и Вутов на Верея) Седрик Бардон реализира отсъдената от словака Любош Микел дузпа и Левски вдига трофея.