27-09-2017 16:33

Как Ливърпул измъкна победа срещу Лестър

Gulliver Photos/Getty Images

Детайлен анализ на мача от последния кръг на Висшата лига

Лестър посрещна Ливърпул в един своеобразен реванш на сблъсъка за Копакабана къп през седмицата. За разлика отпреди няколко дни и двата отбора започнаха с доста променени състави – сиреч с титулярите. Резултатът бе един доста приятен за гледане, но същевременно разхвърлян мач...

Първото полувреме
Шекспир не изненада с изборът си и налице бяха всички обичайни заподозрени – Марк Олбрайтън, Варди, Рияд Марез и Нголо Канте Вилфред Ндиди. За Ливърпул пък Юрген Клоп бе изправен пред лека главоблъсканица, тъй като не можеше да разчита на наказания Садио Мане. Германският спец реши да се справи със ситуацията като прати Коутиньо на крилото и запази непроменена останалата част от титулярния си състав.

В началото на срещата домакините, които явно вовеки веков ще са познати като "Бившите шампиони", заложиха на висока преса в половината на Ливърпул. Идеята бе простичка, но изпълнена с много желание.

Оказаки се нагърби със задачата да изолира от играта дефанзивния халф на мърсисайдци (а.к.а Хендерсън), а Джейми Варди гонеше неуморно централните защитници, подпомаган от време на време и от някое от крилата на отбора (Олбрайтън/Марез).

Тъй като това не е нищо ново като подход за лисиците, когато играят срещу отбори от топ 6, мърсисайдци бяха дошли подготвени. Въпросната подготовка дойде в лицето на Емре Джан. Германецът бе инструктиран в подобни ситуации да се връща много назад и да застава редом до Хендерсън или дори между двамата централни защитници. Целта на това му движение бе да се създаде числено предимство за Ливърпул в близост до топката и така да помага при изнасянето ѝ. Ефект имаше и сините бързо се отказваха от пресата си в подобни моменти.

Джан се възползва от това, че Ндиди не смее да го следва толкова далеч от центъра и се връща да помага на Ливърпул да се измъкне от прессата

Ливърпул успя да установи контрол върху играта след надъханото начало на домакините и съвсем закономерно последва и първият изпълнен със събития период от мача.

Той започна като Мохамед Салах изпусна на опразнена врата в 12-тата минута. Само две по-късно обаче същият откри резултата с глава след центриране на Коутиньо към далечната греда – 1:0 за Ливърпул.

Вълненията обаче тепърва започваха, защото минута след гола Миньоле излезе на 20тина метра пред вратата си.. и подари топката на Оказаки. Гол обаче не последва... поне за следващите 90 секунди, когато Коутиньо направи резултата 2:0 след изпълнение от пряк свободен удар.

След попадението за известно време играта продължи по същия модел – Ливърпул разиграваше топката, използвайки позиционирането на Джан да се измъкне от пресата, а Лестър изчакваше.

В моментите, в които сините успяваха да грабнат топката, тя биваше моментално пращана към Джейми Варди (англичанинът нарочно оставаше позициониран по-високо от Оказаки именно да гони тези подавания). Пасовете обикновено се опитваха да прехвърлят отбраната на гостите, с надеждата 9ката да получи шанс да тича в празното пространство. Това обаче не се случи и доста от въпросните пасове биваха обирани от защитниците на Ливърпул – заслуга за което имаха и нападателите в червено, тъй като пресата им често успяваше да ограничи времето на подавача да се огледа хубаво.

... С което стигаме и до следващия етап от мача – ерата на безкрайните тъчове. Навлизайки във втората част от първото полувреме срещата рязко се промени. Доста от дългите пасове на Лестър биваха избивани в тъчове, а това също е елемент от играта, на който лисиците обръщат голямо внимание. При всяко странично хвърляне Бившите Шампиони се подреждаха така, че да атакуват топката много агресивно. В отговор мърсисайдци също се скупчваха и в резултат се получиха дълги серии от 3 или дори 4 последователни тъча. Рай за по-авантюристичните бетаджий.

Колкото и добре да живее Ливърпул обаче, рано или късно се стига до статично положение. А както знаем това е криптонитът на мърсисайдци, или да откраднем лафа на Любо Лозанов – др. Хайд за техния мр. Джекил.

Крайната равносметка от трите статични положения, които Лестър изпълни към края на полувремето (2 фала и 1 корнер) бе отменено попадение, опасен изстрел спасен от Миньоле и зачетено попадение. Оказаки направи резултатът 2:1 точно преди почивката след голямо разбъркване в наказателното на Ливърпул последвало след корнер.

Второто полувреме
В началото на втората част съвсем логично, с оглед попадението в добавеното време, Лестър започна окрилено. От друга страна пък в този момент Ливърпул се нуждаеше от точно обратното – да поеме контрола, да овладее топката и да убие темпото в играта.

Подобно нещо обаче не се случи, като обвинителният пръст би следвало да се насочи към триото в халфовата линия за мърсисайдци. В моментите, в които Ливърпул успяваше да спечели топката вътрешните халфове на отбора (Джан, Вайналдум) често се оказваха в ситуации, в които имаха възможност да вземат решение – или да върнат топката назад и да успокоят играта.. или да подадат веднага напред и да подемат атака на скорост.

Е... решението сякаш винаги бе второто и в резултат срещата остана хаотична – редуваха се атаки и към двете врати. Нещо, което тотално изнасяше на Лестър в този период от срещата.

Джан има избор – да върне топката и да успокои играта или веднага да опита пас към Вайналдум в предни позиции. Избира второто

Едва към 56-57 минута мърсисайдци се усетиха, че им е позволено и да задържат топката и именно и това се случи – темпото се успокои, а с него и устремът на Лестър.

Това обаче не продължи дълго тъй като Шекспир веднага реагира със смяна.

В играта се появи Демарай Грей за сметка на Рияд Марез (формацията остана непроменена като Грей застана на крилото). За Ливърпул пък напусна Фирмино и се появи Даниел Стъридж.

Смените сякаш дадоха началото на вторият бурен период в срещата. По подобие на първото полувреме последваха няколко минути изпълнени със събития.

В 66-тата минута при една контраатака на Ливърпул именно влезлият току-що в игра Стъридж подаде на Джордан Хендерсън, който направи резултата 3-1 и успокои Ливърпул.

Е... поне за две минути – в 68-мата минута Джейми Варди върна попадение, вкарвайки с глава – 3:2.

Отново само секунди по-късно Симон Миньоле фаулира именно англичанина и Лестър получи правото да изпълни дузпа. Тя обаче бе спасена от белгийския страж... (turn the sound on)

Събитията отприщиха нова поредица от смени. Шекпсир реши да вкара в игра нападателите Ихиеначо и Слимани, докато Клоп замени Джан и Коутиньо с Милнър и Окслейд-Чембърлейн.

Въпреки присъствието на 200% повече нападатели на терена за Лестър постройката на лисиците остана същата, като въпросните просто заеха поозиции по крилата.

Това обаче сякаш се отрази малко негативно на разиграването на сините. Друг проблем бе и че лисиците продължиха да разчитат предимно на центрирания, докато току що терена бе напуснал най-добрия центрировач (как е истинската дума?) на тима в лицето на Марк Олбрайтън. Това, комбинирано с фактът, че Ливърпул се поприбра и опита да ограничи рисковете в играта си означаваше, че срещата се доигра със /сравнително/ малко инфарктни ситуации и резултатът се запази – 2:3.

Заключение
Лестър започна срещата с агресивна преса, за която обаче гостите бяха подготвени. Ливърпул използва позиционирането на Емре Джан да се справи с това и успя да установи контрол върху срещата, отбелязвайки две попадение. В последствие обаче играта се накъса и се стигна до няколко статични положения, които се оказаха достатъчни да върнат Лестър в мача. В началото на второто полувреме мърсисайдци не успяха да установят контрол и да успокоят срещата и последва нов бурен период. За тяхно щастие именно те излязоха начело от него (2:3) и успяха да запазят преднината си до последния съдийски сигнал.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Анализ, Ливърпул, Лестър Сити