30-09-2017 15:10

Как Реал победи Дортмунд в Германия

Gulliver Photos/Getty Images

Детайлен анализ на успеха на Реал в Дортмунд в Шампионската лига

Смъртта, данъците и Дортмунд –Реал. Трите неизбежни неща в живота. Класическият за ШЛ сблъсък се повтори и тази година в група Н – безспорно най-завързаната в тазгодишното издание на турнира. След като Дортмунд загуби от Тотнъм в първия кръг днешният мач бе от изключителна важност за тях, защото загуба би могла да означава изоставане с цели 6 точки от лидерите. Реал пък от друга страна спечелиха безпроблемно срещу Апоел и... няма нужда да се преструваме, че има шанс да не излязат от групата.

Първото полувреме
В отсъствието на Карим Бензема, триото в атака за Реал бе допълнено от Иско. Зидан подреди отборът си в 4-3-1-2 формация, като техничният испанец изпълняваше ролята на типична 10-ка зад гърбовете на Бейл и Роналдо. В отговор Петер Бош, новият наставник на Дортмунд, пък заложи на традиционното си 4-3-3.

Още самото начало на срещата бе ударно. Домакините от Дортмунд специално се показаха напористи в желанието си да пресират дълбоко в полето на Реал.

Макар пресата им да им спечели на няколко пъти топката в противиковата половина и да доведе до опасни атаки.. подходът им си имаше и негативните страни. Докато нападателите на Борусия се занимаваха със защитниците на противника, халфовете на отбора се втурваха да пресират триото Модрич-Каземиро-Кроос.

Точно тук дойдоха и проблемите за немците. В подобни моменти Модрич, Каземиро и Кроос групово се изтегляха назад и тъй като халфовете на Дортмунд ги следваха.. се отваряше голямо пространство между тях и защитата в жълто-черно.

Добавете към това фактът, че играчите на Реал Мадрид са доста по-устойчиви на преса от нормалното + високата линия на защитата на Дортмунд и се получаваше една ситуация, в която гостите често създаваха главоболия за противниците си чрез дълги подавания.

Обяснение: точно отдолу

Футболистите на Реал имаха главно 2 избора къде да насочат топката. Първият очевидно бе зад гърба на защитата на Дортмунд (червено на картинката). Този тип пасове обаче бе главно неуспешен, тъй като обикновено биваха обирани от вратаря на домакините Бюрки, който изигра страхотен мач.

Вторият вариант бе пространството между линиите на домакините (черно на картинката). Именно след пасове, насочени в тази зона дойдоха и най-големите опасности за Реал.

Първата такава се откри пред Карвахал още в ‘9тата минута на срещата, но бекът  не успя да реализира. Подобен бе случаят и при атаката две минути по-късно, при която Роналдо центрира опасно към Бейл.

Дортмунд от своя страна също показаха зъби като при една атака в 13-тата минута Суарез Рамос бе принуден да спасява Уругвай Реал като изчисти топката от голлинията с ръка.

В този ранен етап на двубоя видяхме още един любопитен подход от страна на Реал Мадрид. Докато Дортмунд се мъчеха да изнасят топката по земя с къси пасове (каквато е и философията на дошлия от Аякс Петер Бош) гостите ги пресираха доста успешно.

Това ставаше като Иско се заемаше да изолира от играта дефанзивният халф на Дортмунд (Нури Шахин), а Роналдо и Бейл притесняваха двамата централни защитници. В резултат за вратаря Бюрки често нямаше много опции за къс пас и немецът бе принуден да използва дълги подавания – нещо добре дошло за Каземиро и Рамос, които обраха повечето от въпросните топки.

Реал затварят опциите на Бюрки да изнесе топката чрез къс пас и го принуждават да пробва дълъг такъв. Рамос и Каземиро обаче обраха повечето от опитите му

Резултатът бе открит при една от атаките на Реал в 17-тата минута. Голмайстор стана Гарет Бейл след чудесен удар от воле – 1:0 за гостите.

След гола Реал малко попромени дефанзивната си стратегия. Пресата сякаш отстъпи място на един малко по-различен подход. Във фаза защита вече белите се прибираха в 442 по следния начин:

4-4-2 блокът на гостите бе разположен малко зад централната линия, като по-любопитното в него бе, че не беше изцяло зонов. Вместо това футболистите на белия балет често заставаха в близост до най-близкия противник. Това даде шанс на Борусия с няколко хитри движения да си отвори възможности за разсичащи пасове и да стигне до още няколко опасни положения преди края на полувремето. Нито едно от тях обаче не се превърна в гол, главно заради добри намеси от страна на Рамос, Варан и Карвахал.

Макар Реал също да не остана капо в атака, създавайки няколко положения на свой ред, отборите се прибраха на почивката при резултат от 1:0.

Второто полувреме
Началото на вторите 45 минути бе доста бурно като скоро след подновяването Борусия изпусна чудесно положение пред вратата на Реал. Само 2 минути по-късно пък последва гол в обратна посока. Кроос направи Кроос нещо и след отвратително добър извеждащ пас, Бейл центрира към Роналдо.. 2:0.

По всичко изглеждаше сякаш срещата ще си вземе няколко минутки да си поеме дъх. Това се оказа вярно в буквалния смисъл – отне точно минутки, защото в 52-та Обамаянг върна едно попадение за домакините – 2:1.

Голът сякаше бе знак за Реал и белия балет веднага се върна към по-агресивният си подход в пресата (споменатият по-горе).

Петер Бош обаче очевидно имаше намерение да преследва срещата и нямаше време за губене. В ‘59тата минута мениджърът на Дортмунд направи двойна смяна – в игра се появиха Юлиан Вайгъл и Махмут Дахуд. Местата си отстъпиха Нури Шахин и Толиян. По-любопитното обаче бе смяната на схемата. След промените Борусия заигра в 3-3-1-3 формация (или 3-диамант-3.. както ви е по-поетично):

Очевидно в този си вид домакините разполааха с доста повече хора в центъра на терена, което улесни както (1) задържането на топката, така и (2) контрапресата, когато я загубят.

Големият риск се криеше изненадващо в защита. Борусия не разполагаше с чисти бекове или дори халфбекове на терена и това направи защитата при атаки по крилата… ъм, малко сложна.

Макар отвреме на време Филип и Ярмоленко да се прибираха и да помагаха  в такива ситуации… в повечето случаи защитниците не можеха да разчитат на тяхната подкрепа.

При контраатака топката стига до фланга. Писчек и Дахуд отиват да противодействат на играчите на Реал. Това обаче оставя голяма "дупка" в отбраната на Дортмунд. Обикновено някои от другите халфове (в случая Вайгъл) се прибира да я затвори.

Разбира се, макар въпросната касакада да вършеше сравнително добра работа.. подобен подход в защита не е оптимален и определено носи рискове. В ситуацията, в която Борусия се намираха обаче… рисковете изглеждаха оправдани.

Бе постигнат и търсеният ефект, тъй като Дортмунд успяха да си върнат притежанието на топката и да принудят Реал да се защитава в собсвената половина. Домакините дори успяха да стигнат и до няколко шута.

Зидан реагира на тази промяна в Дортмунд, като вкара в игра Асенсио – на мястото на Иско. Това пренареди гостите в по-стандартното 433 като Асенсио застана на крилото.

Промяната вероятно целеше да се използва по-добре широчината на терена и така да се затрудни още повече изтормозената отбрана на Дортмунд.

Вероятно това също оказа влияние, когато в 78-мата минута Роналдо вкара вторият си гол за вечерта и направи резултата 3:1.

Това остана и резултатът до края на срещата, въпреки натискът на домакините в оставащите минути.

Заключение
Определящият фактор в началото на срещата бе пресата на Дортмунд, която освен да им помогне в създаването на положения… помогна и на Реал. Испанските гости използваха ефективно дълги пасове зад високо изнесената отбрана на противника. Именно Реал успя първи да открие резултата, след което динамиката на двубоя се промени леко. След подобно бурно начало на второто полувреме, в което съперниците си размениха по попадение, Петер Бош направи голяма промяна в състава си. Новата формация на Дортмунд бе доста рискова и донесе както плюсове, така и минуси на домакините. В крайна сметка обаче те загубиха с 1:3 и ситуацията им в тазгодишната група на смъртта не изглежда никак розова...

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Реал Мадрид, Борусия Дортмунд, Шампионска лига, анализ