03-10-2017 17:00

Как Антонио Конте надхитри Симеоне и Атлетико

снимка: Даниел Касас

Детайлен анализ на двубоя от Шампионката лига между Атлетико и Челси

Атлетико посрещна Челси във втория кръг от групите на Шампионската Лига. Мачът представляваше евродебют за новия стадион на домакините, чието име така и не проверих. Освен тази любопитна подробност срещата бе очаквана с нетърпение и заради сблъсъкът между двамата мениджъри – Антонио Конте и Диего Симеоне.

Първото полувреме
Може би леко изненадващо Конте реши да заложи на 352 в днешната среща, изневерявайки на 343 формацията, която напоследък стана негова запазена марка. Атаката бе водена от Мората и Азар, а в центъра на терена Фабрегас и Канте зеха позиции малко пред Бакайоко. От другата страна Симеоне реши да заложи на леко асиметрична 433 формация с Корея и Караско по крилата.

В началните минути на срещата Атлетико показа голямо желание както да пресира високо, така и да дикутва играта. Казано иначе явно футболистите държаха да започнат с победа на Новия Стадион.

Точно от това обаче дойде и големият и крайно нетипичен за дюшекчиите проблем. Още от началото на срещата Атлетико изглеждаха тотално неподготвени за подхода на Челси и си нямаха никаква представа как точно да ги поставят под напрежение – нещо, за което, разбира се, кредит трябва да получи и Антонио Конте.

В моментите, в които Челси изнасяше топката направи впечатление изключително високото позициониране на играчите им. Чрез него те „приковаваха“ доста от играчите на опонента в собственото им поле и в резултат… Атлетико не разполагаше с достатъчно хора в предни позиции, че да пресира разиграването на Челси.

Двамата нападатели (Азар и Мората) и халфбековете (Алонсо, Моузес) са позиционирани изключително високо и така приковават защитната 4ка и деф. халф на Атлетико (Партей) назад. Това не оставя достатъчно хора в предни позиции за пресата на Атлетико. На картинката Корея е оставен сам да покрива двама опоненти и огромно разстояние. Това няма как да се случи и Челси лесно се измъква от ситуацията

Позиционирането на играчите на лондончани в такива моменти обърка до голяма степен футболистите на Атлетико, които така и не можаха да измислят начин да пресират английските си гости. Това, разбира се, не ги спря да се опитват…

Да се опитваш да пресираш опонента, без да можеш да затвориш всичките му опции за къс пас обаче е.. рецепта за бедствие. Това и видяхме в началните минути – играчите на Конте се измъкваха лесно от пресата и получаваха достатъчно време да намерят с точен и премерен пас някой от колегите си в предни позиции. В резултат станахме свидетели на няколко опасни изстрела от Мората и Азар още в първите минути на срещата (включително една страхотна греда на последния в 12-тата минута).

Диего Симеоне забеляза това и се опита мигновено да поправи нещата като рано рано пренареди отбора си в 4-4-2 (без да извършва смени):

Опитът обаче бе неуспешен, тъй като голяма част от играчите на Атлетико си останаха все така приковани назад и в резултат дюшекчиите отново не успяха да пресират ефективно.

Не беше изненадващо и че след още едва 10тина минути (около ’20-’21) Симеоне направи нова промяна – този път връщайки отбора си към оригиналната постройка от началото на срещата.

Атлетико не се отказа от амбициите си да атакува, но пък очевидно трябваше да се откаже от мераците си да пресира високо след като загуби топката. Това означаваше, че след края на всяка атака хората на Симеоне приоритизираха прегрупирането в защита вместо да поствят под напрежение защитниците на Челси.

Това на свой ред доведе мача до период, в който двата тима се редуваха да се атакуват. За всяка продължителна атака на Атлетико следваше такава за Челси. За съжаление на дюшекчиите обаче… качеството на въпросните такива отново не беше в тяхна полза. Докато атаките на Челси често завършваха с шут, тези на Атлетико изглеждаха доста безидейни и биваха лесно спирани от гостите.

Във фаза атака играчите на Симеоне често се фокусираха силно върху едната страна на игрището и се опитваха да я наситят с играчи. За съжаление това не се оказа най-добрата идея срещу 532-то на Челси. Лондончани затвориха по чудесен начин крилата и центъра на игрището.

Атлетико се скупчват в едната половина на терена, като дори Корея зарязва позицията си на крило и подкрепя Гризман като втори нападател. Челси обаче също запазва изключителна компактност в близост до топката и за Атлетико няма начин да продължат атаката по смислен начин

В резултат единствените опции за продължаването на атаката бяха или дрибъл (често неуспешен) или смяна на посоката с дъъъълъг пас (който обаче даваше време на играчите на Челси да се преориентират и преподредят).

Въпреки динамиката на играта именно домакините откриха резултата в ‘38мата минута. След изпълнение на корнер Давид Луиз задържа Ернандез с ръка в наказателното поле и Атлетико получиха правото да изпълнява 11 метров наказателен удар. Гризман не сбърка от бялата точка и домакините поведоха – 1:0.

Второто полувреме
С началото на второто полувреме се видя и лека промяна в поведението на Атлетико. Тъй като вече водеха в резултата, те се чувстваха напълно комфортно да се приберат в защита и да бранят преднината. Вече нямаше нужда да се организират продължителни и неособено ефективни атаки.

Съответно Челси се радваше на по-голям процент от притежанието на топката. Така лондончани се заеха да си пробиват път през блока на Атлетико.

В защита домакините приоритизираха затварянето на центъра:

Атлетико се защитава с 433 като приоритизира затварянето на центъра – играчите са заели позиции дълбоко във вътрешноста на терена. В същото време халфбековете на Челси (в черните кръгове) дават широчина на лондончани. Останалите футболисти на сините също са позиционирани много високо и  чрез движенията си манипулират позиционирането на защитниците на Атлетико

Това обаче не представляваше особен проблем за лондончани, които отново откриха начин да стигат до опасни положения. Тъй като Атлетико нямаше как да притесни тримата централни защитници (Гризман бе сам на върха на атаката)… въпросните получиха достатъчно време да правят каквото си поискат с топката.

Резултатът често бяха подавания към двете крила, където чрез бързи комбинации топката се изнасяше и към центъра. По-често това се случваше отляво, защото (1) Алонсо е по-добър в овладяването на високи топки от Моузес и (2) Азар често се дърпаше вляво в такива ситуации и помагаше с техниката и дрибъла си.

Именно по подобен начин дойде и изравнителното попадение в ‘59тата минута – центриране на Азар отляво попадна на главата на Алваро Мората, който направи резултата 1:1.

След попадението нещата продължиха по абсолютно същия начин до ‘68мата минута, когато Симеоне реши, че е крайно време да се предприеме нещо. „Нещото“ дойде под формата на две бързи смени – в игра се появиха Торес и Гайтан на местата на Караско и Корея. Това обаче не промени постройката на домакините, а само прати Гризман на дясното крило (Торес застана на върха на атаката).

Тъй като играта в защита остана абсолютно същата, логичното заключение бе, че целта на смените е да се освежи именно атаката на отбора. Това обаче.. не се случи и само няколко минути по-късно Симеоне прие, че срещата няма да бъде спечелена и реши да подсигури поне точката.

В 76-тата минута в игра влезе Хименез, а мястото си отстъпи Партей. Така домакините заиграха 5-4-1:

Хименез заигра като един от тримата централни бранителя на отбора

Промяната бе очевидно дефанзивна като се търсеше стабилност до края на срещата. Конте пък отговори като подмени атакуващата си двойка – Азар и Мората отстъпиха местата си на Батшуай и Вилиан.

Именно Батшуай успя да реализира и победното попадение в добавеното време след комбинация последвало статично положение:

Заключение
Рядко можем да кажем, че някой сериозно е надиграл Атлетико тактически, но точно това се случи днес. Формацията и позиционирането на играчите на Челси свари тотално неподготвени домакините от Атлетико. В резултат дюшекчиите не само, че не успяха да изпълнят планът си да пресират високо лондончани, но и допуснаха поредица от опасни положения пред вратата си. Опитите на Чоло Симеоне да се справи със ситуацията чрез няколко смени на формацията се оказаха неуспешни както през първото, така и през второто полувреме… и Челси стигна до заслужен, макар и късен, успех с 2:1.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Анализ, Челси, Атлетико Мадрид