Мондиал 2018

04-01-2018 17:00

Най-големите съдийски гафове през 2017-а

Най-облагодетелствани са в Левски, ЦСКА е най-ощетен

Ако се доверим на шефа на съдиите и презентирания като един от тримата най-добри пенсионирани рефери в света, на съдийския фронт всичко е спокойно. Някои арбитри, които все пак са хора, грешат, но си получават наказанието. Някои други пък се развиват, просперират в европейската ранглиста… Но и те понякога грешат, нали и те са хора. Спокойно, тях също ги наказват. Такъв е безкрайният кръговрат на българското съдийство, в който се представят нови имена, скоро ги вкарват в пералнята на нечии договорки, и накрая центрофугата ги изхвърля тотално изстискани и изхабени. В системата обаче няма проблем, убеждават ни от най-високите етажи на футболната администрация… Имало трима-четирима, дето натискали съдиите, но нямало доказателства. Имало грешки от време на време, но нямало тенденциозност. Ако въведем техника за видеоповторения, нямало да се намалят грешките, а щял да се наруши ритъмът на изключително динамичния български футбол… Нека прощаваме на съдиите, те грешат защото са хора, не защото са зависими от някого нагоре по веригата. А какво показва статистиката? Като видим кои бяха най-фрапиращите съдийски гафове през 2017-а, май става ясно защо шефовете се правят на глухи и слепи за проблемите и за кого е удобна системата в сегашния й вид.

Засада при петима покриващи
Лудогорец – Верея 4:0, 26 февруари
Лудогорец разгроми Верея с 4:0 в началото на пролетния дял от миналогодишния шампионат. Звучи категорично, но в края на първата част, при резултат 0:0, Валери Домовчийски изведе Селим Керкар в наказателното поле и той разстреля Владислав Стоянов. Оказа се, че страничният съдия Ивайло Атанасов е сигнализирал за засада. При ситуацията играчите на гостите Педро Еуженио и Георги Андонов наистина бяха малко зад защитата на Лудогорец, но те се изтегляха и по никакъв начин не оказваха влияние на ситуацията. Стопкадърът доказа, че в момента на извеждащия пас самият Керкар е покрит от точно петима играчи на Лудогорец, като последният от защитата на домакините е на повече от осем метра зад нападателя на Верея. Положение, достойно да оглави не само класация на съдийските гафове в България, но и в цяла Европа.

Една или две спестени голови засади
ЦСКА – Лудогорец 0:2, 1 април
В мач с игрово предимство за ЦСКА още през първото полувреме Лудогорец отбеляза два гола след сериозни съмнения за засада. Първият от тях бе категорично нередовен – останалият зад защитата на домакините Козмин Моци се разписа с глава след центриране от фаул на Вандерсон. При втория гол червените претендираха отново за засада на откъсналия се зад защитата Вандерсон, а повторенията показаха, че положението е по-скоро 50:50.

Кумгейт на "Трейс Арена"
Верея – Левски 2:0, 5 август
Още в третата минута домакините поведоха. Голът обаче падна след засада – Фенуш намери Елиаш, който бе зад гърба на отбраната. Такава обаче не бе маркирана. След това Елиаш върна топката на Андонов, който със страхотен шут откри – 1:0.

В 40-ата минута попадение на Димитър Пиргов от Левски не бе зачетено – той бе покрит от двама бранители на заралии, но въпреки това човекът с флагчето Румен Иванов вдигна засада. В крайна сметка Верея спечели с 2:0, а сините реагираха като ужилени. Изпълнителният директор на Левски Красимир Иванов заяви: „Този кръг явно маркира въвеждането в употреба в българския футболен шампионат на ново правило за засада. Аз съм шокиран. На полувремето изгледахме повторенията и дори с невъоръжено око, без да е нужно да се използва специален софтуер да се анализират ситуациите, е очевидно, че нашият отбор бе ощетен с два гола. И аз смятам да се обърна към БФС да ни дадат контактите на кума на г-н Караманджуков от Лудогорец - един от асистент-арбитрите, който отмени гола за Левски (б.р. – Румен Иванов), за да може в нашия отбор да организираме едно обучение и нашите състезатели да са запознати, че има нови правила за засада, за да можем да играем адекватно“.

Излагацията на Никола Попов
Левски – Лудогорец 0:0, 6 септември
Главният съдия Никола Попов не посмя да отстрани Натанаел от Лудогорец. В 30-ата минута бразилският бек на разградчани удари два пъти в лицето в рамките на няколко секунди Антонио Вутов – първия път пред наказателното поле, а втория в него. Реферът удиви с взетото решение. В крайна сметка измисли фаул в нападение на халфа на Левски, а за ударите Натанаел получи само жълт картон. В крайна сметка двубоят завърши 0:0. През втората част бе изгонен Сисиньо от гостите, който преди да влезе в тунела на „Герена“ бутна полицай. Това обаче не бе санкционирано от ДК, въпреки че преди години за подобно провинение Нджонго Присо от ЦСКА нощува в полицейското управление в Пловдив и бе наказан за 5 мача.

Яблонски спира Жадното с ръка
Левски – Септември 2:0, 15 септември
В 40-ата минута, при резултат 0:0, топката е центрирана от фаул в наказателното поле на Левски. След карамбол тя попада в нападателя на Септември Мартин Тошев. Той стреля от воле от 7 метра, а на три метра пред голлинията Давид Яблонски плонжира и избива влизащата в мрежата на Митрев топка с ръка. Главният съдия Ангел Ангелов, вместо да даде дузпа и да вдигне червен картон на Яблонски, назначава корнер. През втората част реферът има още едно основание да посочи бялата точка в полза на Септември - за нарушение на Яблонски срещу Жеан Патрик, но не го прави.

Манолев не трябва да бележи във Варна
Черно Море – ЦСКА 0:1, 16 септември
Две скандални реферски отсъждания белязаха дербито във Варна, което ЦСКА спечели драматично с гол на Каранга в добавеното време. В самото начало на двубоя Манолев достигна до една топка в наказателното поле на домакините, но вратарят на Черно Море го връхлетя безмилостно. Реферът Стефан Апостолов остана безмълвен. В края на първото полувреме ЦСКА трябваше да открие резултата – Каранга получи топка в наказателното поле, но я поведе лошо. Тя все пак бе достигната от Тиаго малко преди да излезе в аут. Португалецът я насочи прострелно към Манолев и той от близо вкара във вратата на домакините. Оказа се, че флагът на страничния съдия е вдигнат още след играта с топката на Каранга, но Тиаго категорично не бе зад защитата на Черно море. Така ЦСКА бе съсечен тежко на два пъти през първото полувреме.

Илиан Илиев посочи камикадзето
Верея – Славия 1:1, 29 септември
Съдийската бригада, водена от Ставров, отряза главата на старозагорци. В края на първата част, при резултат 1:1, не бе зачетен чист гол на Домовчийски, на когото бе вдигната засада, а такава нямаше. В 85-ата минута при същия резултат Нураглиев от домакините стреля, топката срещна напречната греда и прекоси с половин метър голлинията, преди Омар Абуд да я избие. Това обаче остана незабелязано. В края бе подминато и нарушение на границата на пеналта, което трябваше да е придружено и с червен картон за гостите… Така мачът завърши 1:1.

Вместо това единственият изгонен бе треньорът на Верея Илиан Илиев.

"Този рефер е камикадзе. Където трябва да се изпълни задача, го пращат. След това почива два-три кръга и всичко започва отначало. Не може да се продължава така. Гоним хората от стадионите с тези скандали. Цяла България видя, че този съдия беше изпратен, за да помогне на Славия“, каза след мача Илиев, който бе побеснял край тъчлинията.

Ръчичка невидимка на Герена
Левски – Локо Пд 1:0, 4 ноември
При 1:0 за Левски разбъркване в последните секунди на мача завърши със силен удар на Димо Бакалов към вратата на домакините. Топката срещна разперената ръка на Холмар Ейолфсон, който се бе позиционирал малко пред голлинията. За Николай Йорданов ситуацията бе в реда на нещата и малко по-късно главният съдия узакони успеха на Левски с последния си сигнал.

Препъваш се в защитник, получаваш дузпа
ЦСКА – Ботев 1:1, 18 ноември
Волен Чинков се прояви като човек със силно развито въображение. Само той видя дузпа за "нарушение" на Бодуров, който по-скоро бе ударен от протегнатия настрани крак на атакуващия Виана. Нападателят на Ботев падна артистично, а Чинков, който имаше отлична видимост към ситуацията, посочи мигновено бялата точка. За сметка на това реферът не се осмели да отсъди дузпа при задържане с ръце на Манолев от Марин в наказателното поле.

Дузпа фантом за Левски. Епизод 1
Витоша – Левски 0:0, 19 ноември
Мачовете на Левски през месец ноември определено не работеха в посока на твърдението за сериозно ощетявания от съдиите син отбор. Скоро след неотсъдената игра с ръка на Ейолфсон Левски получи две дузпи, в които мотивите на съдиите ще останат завинаги загадка за публиката. При първата от тях защитник на Витоша Бистрица изчисти топката от крака на Антонио Вутов, но съдията прецени, че е имало опасна игра… Пропускът на Жорди Гомес от бялата точка обаче възстанови справедливостта. В този мач имаше и още една ситуация, която разбуни духовете. Ейолфсон опита да избие зъбите на играч на Витоша, но вместо червен картон за удар без топка не последва нищо.

"Дългото рамо" на Яблонски
Левски – Верея 1:0, 25 ноември
Левски за пореден път през последната година изпита затруднения срещу Верея. Двубоят на "Герена" вървеше към закономерно равенство, но в добавеното време Яблонски засече с ръка центриране отдясно на Обертан, което Георги Аргилашки не успя да пресече. Този гол, зачетен от Никола Попов, за пореден път постави под съмнение нуждата от допълнителни съдии на аут линията, които почти никога не се намесват с отсъждане в спорни ситуации.

Дузпа фантом за Левски. Епизод 2
Левски - Пирин 3:0, 2 декември
Едва три кръга след подарения наказателен удар в мача срещу Витоша Левски получи още една дузпа фантом – този път срещу Пирин. При отсъждането дори домакините си помислиха, че има фаул в нападение, но се оказа, че съдията е маркирал нарушение на защитника в зелено.

Тагове: Съдии, рефери, гафове, грешки