08-01-2018 08:05

Реал се сбогува с лигата

снимка: Даниел Касас

Шампионската издънка във Виго ги смъкна на 16 точки зад Барселона

33-кратните шампиони на Испания се издъниха с 2:2 като гости на Селта във Виго снощи и изостанаха на 16 точки зад лидера Барселона (48 т.) след домашната им победа с 3:0 над Леванте. Така още в 18-и кръг на Ла Примера (1 преди края на полусезона) може да се каже, че отборът на Зинедин Зидан се прости с идеята за защита на титлата. „Белите“ са с мач по-малко (с коравия Леганес), но 5 загуби за каталунците и само победи за Реал до края на сезона (при тази игра и чести контузии) са по-скоро утопия.

В отсъствието на контузения капитан Рамос, Зидан подсили средата Иско-Модрич-Каземиро-Крос, отбора пресираше и доминираше. Бейл, Роналдо, Марсело и Каземиро не вкараха на старта, Яго Аспас тресна греда. Дребничкият испански национал изработи 4 атаки, които Макси Гомес, Систо и Вас изпортиха. В 33-ата минута изпуснат от изтеглената силно напред мадридска защита Даниел Вас прехвърли с балон статичен Кейлор Навас. Гарет отвърна с бърз „дубъл“ след пасове от Тони Крос и Иско.

Реал снижи ритъма след почивката и позволи на Аспас да създава опасности. Капитанът на Селта Уго Майо бе пощаден само с жълт за зверско влизане в коляното на Бейл с кървав белег от бутоните. В 71-вата след пробив из цялото поле на Реал Аспас бе спрян с нарушение от Навас, който обаче хвана битата от 30-годишния нападател дузпа. Зидан закъсня отчайващо със смените, едва четвърт час поиграха Васкес, Ковачич и Асенсио. Беззъб Роналдо изпусна 2 на по 2 метра от вратата, в ответна атака Аспас-Вас 21-годишният уругваец Макси Гомес изравни през ръцете на Навас. Реферът спести втори жълт на Майо (и изгонване), наказа Яго за симулация на дузпа. В добавката Лукас и Асенсио изпуснаха сами пред вратата. Зизу призна за многото загубени и невъзвърнати топки от тима втората част и май снижи оптимизма си „Ако губим точки, не можем да стигнем“ .

Лионел Меси отпразнува мач номер 400 в Ла Примера Дивисион с гол от воле още в 12-ата минута (16-и за сезона) след идеален пас от Жорди Алба. Вратарят на Леванте Ойер Олазабал блокира 2 опасни удара на Осман Дембеле в първия му мач като титуляр след контузията, и втората част на Луис Суарес. Уругравцът финализира в мрежата пробив по десния фланг на Масчерано (вероятно последен мач за Барса, засилен към Китай) със Сержи Роберто в 38-мата. В 93-ата Меси изработи третия за Паулиньо, играл свръзка между халфовете Ракитич и Иниеста с новото атакуващо трио МСД. Гостите от Валенсия се отчетоха с шут край гредата на брадатия Иви, няколко нарушения срещу Меси (картони за Постиго и Лерма) и спасени от Тер Щеген удари на Иви и Джейсон.

По случай юбилея на Меси „Марка“ извади любопитни данни: 5-кратната „Златна топка“  е забил 364 гола (лидер в историята на Ла Примера) за 32 160 минути игра досега (13 сезона в Барса), 142 асистенции, 850 удара към вратите на 39 съперника, 11 изпуснати дузпи и е играл със 97 съотборници. Само Чави Ернандес (505) и Андрес Иниеста (426) имат повече мачове с фланелката на „блауграна“ от него. Най-много голове е забил на Диего Алвес (21) и най-много мачове (6) е загубил срещу Серхио Рамос и Реал Мадрид (от 23 общо).

Интригата в лигата обаче не свършва с издънката на Реал. Атлетико Мадрид има нелоши шансове да спори за трофея, който последно измъкна под носа на Барса преди 3 години с голяма заслуга на прясно завърналия се Диего Коста. „Дюшекчиите“ изостават на 9 точки от лидера, Валенсия на Марселино е трета с 37 т., Севиля остана с 29 след „шамара“ от Бетис (3:5) в събота.

Ейбар измъкна равенство 1:1 на Лас Палмас като гост и стана най-успешно играещият в последните 7 кръга, събирайки 19 от 21 възможни точки, колкото Манчестър Сити и Ювентус. Въпреки лошото начало на сезона, отборът на Хосе Луис Мендилибар върви седми в класирането с изравнени 27 точки с Виляреал и в зоната на евромачове. За поява в Европа мечтае и четвъртият мадридски тим Леганес, осми след важна домакинска победа над Реал Сосиедад в събота (1:0). Бори се и Бетис (също с 24 т), особено с адреналина от шоковата победа над градския съперник Севиля. Много работа веднага чака завърналия се у дома Пако Хемес с опашкаря Лас Палмас (11 т.), както и Малага на Мичел, който може и да бъде уволнен.

Тагове: Реал Мадрид, Барселона