21-02-2018 11:38

Ювентус, Тотнъм и завръщането на ШЛ

Gulliver Photos/Getty Images

Анализ на мача от 1/8-финалите между грандовете от Италия и Англия

Шампионската Лига се завърна! Време е, както всяка година, да се побъзикаме за плановете ни за 14-ти февруари и да седнем пред телевизорите. Първият сблъсък от елиминационната фаза, който получава честта да бъде анализиран, е гостуването на Тотнъм на миналогодшния финалист Ювентус. А сякаш за да стане картинката още по-хубава, коментатор на двубоя бе не друг, а... тададада, Борето Касабов!

Първото полувреме
Преди срещата Почетино заяви в интервю, че няма да прави промени, тъй като съставът му се е представил добре напоследък и няма какво да се пипа. И така и направи. Горе-долу. Формацията на Спърс си остана 4-2-3-1, но пък Ерик Ламела взе титулярното място на Хюн-Мин Сон. Ситуацията за Алегри пък изглеждаше малко по-тежка, предвид епидемията от контузии оставила извън сметките Дибала, Матюиди, Бардзали и Куадрадо. Любопитно решение бе пускането на Дъглас Коста в ролята на Матюиди. Бразилецът попринцип е типично крило, но днес се изявяваше като най-агресивния и енергичен от тройката халфове в 4-3-3.

За пореден път мач, за който пиша започва с гол от съблекалнята. Още  в 1вата минута на двубоя, само броени секунди след като успях да спра звука на Борето, Ювентус откри резултата. Голмайстор стана Гонзало Игуаин след заучено изпълнение от фаул 1:0.

След попадението и двата тима продължиха с бурно темпо в близките няколко минути, но съвсем скоро се стигна до нов удар за Тотнъм. В седмата минута Бен Дейвис фаулира Бернардески в наказателното поле и Игуаин удвои резултата от бялата точка – 2:0.

Бързите два гола се отразиха доста на срещата. Тотнъм от една страна очевидно нямаше толкова голям избор и трябваше да се втурне в атака – цел минимум бе реализирането на ценно попадение на чужд терен. Юве пък имаха малко повече опции пред себе си, благодарение на ранната преднина. До този момент торинци се опитваха да играят и да задържат топката, въпреки пресата на Тотнъм. Само че това вече не бе наложително и спокойно можеше да се поуспокои темпото, като домакините оставят топката за шпорите.

Отне малко време докато това се случи съвсем, но след около петнайсетина минути спокойно можем да кажем, че ситуацията на терена вече бе следната – Тотнъм разиграваше, а Ювентус се бе прибрал в своята половина.

В защита хората на Макс Алегри заложиха на няколко основни принципа. На първо място бе запазването на компактност в центъра на игрището. Разстоянието между самите халфове, както и това до защитниците, трябваше винаги да остава минимално за да не се позволи на Тотнъм да използва най-силното си оръжие – бързите комбинации между офанзивните им футболисти.

Халфовете и защитниците на Юве поддържат много малки разстояния един между друг, за да (1) не стига топката до Ериксен, Али и Ламела и (2) ако стигне, да не могат въпросните да комбинират помежду си. Ако Тотнъм иска да атакува, трябва да го прави през фланговете.

Докато това се случваше видяхме и как Тотнъм се опитваше да разбие този блок. Двата бека (Дейвис и Орие) се изнесоха високо и осигуриха широчината в играта. Ерик Дайер пък остана в близост до централните защитници за да ги подсигурява.

Алегри обаче изглежда бе натоварил Дългас Коста със задачата да излиза и да бие Ерик Дайер, когато въпросният получи топката. И бразилецът се справи доста добре с тази си отговорност, което ефективно изкара Дайер извън мача.

Това представляваше проблем за Тотнъм, тъй като остави единствено Муса Дембеле в центъра на терена. И тримата атакуващи халфа на Спърс (Ламела, Деле Али, Ериксен) започнаха да се редуват да идват на помощ на белгиеца. Един от тях се изтегляше назад и помагаше в разиграването, докато останалите 2ма търсеха пролуки между линиите на Юве.

Ламела се е върнал назад да играе с топката извън блока на Ювентус, където напрежение почти няма. В това време Ериксен и Деле Али търсят празни пространства между линиите.

Първоначално най-често Ламела бе този, който се връщаше да помага в разиграването, но с напредването на полувремето по-активната роля бе отстъпена на Ериксен.

Сякаш когато това стана и Тотнъм започна да изглежда по-опасно. Ериксен използваше времето си с топката не да търси лазерни пасове по земя през отличния дефанзивен блок на Юве, а вместо това реши просто да го.. прескочи. Заваляха опити за копвания над защитата и центрирания към Хари Кейн и Деле Али. Получи се така, че най-креативният футболист на Тотнъм получи спокойствието да разиграва топката, докато Хари Кейн и Деле Али имаха време да подберат спринтовете си в наказателното – доста неприятна ситуация за домакините от Торино. Именно при подобна ситуация Кейн принуди Буфон да прави трудно спасяване в 31-ата минута.

Нещо обаче се набиваше на очи – за Юве бе прекалено трудно да организира контраатаки и торинци сякаш бяха приковани по-дълбоко в собствената половина, отколкото биха искали. Причината за това бе, че с напредването на времето крилата на отбора се озоваваха все по-често в прекалено дълбоки позиции (дори като част от защитната линия), които не им позволяваха да се включват опасно при бързите атаки. Така при контрите цялата тежест падна върху Дъглас Коста и Гонзало Игуаин.

В 34-ата минута натискът на Тотнъм даде резултат и след един пресечен опит за изнасяне от страна на Юве, Хари Кейн се озова очи в очи с Буфон и намали резултата – 2:1.

Може би не всичко бе толкова лошо за Тотнъм в крайна сметка? Може би този гол на чужд терен е лъч надежда? Може би с още едно силно полувреме може да се търси равенство? Може би дори победа? А може би Серж Орие ще направи още една дузпа в 45-ата минута?

Оказа се последното. Игуаин обаче пропусна второто си изпълнение за вечерта и заби топката в напречната греда преди отборите да се приберат на почивка при резултат 2:1.

Второто полувреме
Очевидно Алегри бе решил, че досегашната ситуация на терена не му изнася при резултат 2:1, защото поведението на домакините след почивката се промени. Тотнъм все още бе тимът, който по-често играеше с топката, но пък Юве демонстрираха идея повече желание на свой ред да задържат кълбото и да организират атаки.

Именно на тяхна сметка дойде и първото положение през тази част – опасен изстрел на Бернардески бе отразен от Лорис в ‘56тата минута.

В Тотнъм също имаше промяна на почивката – разместване в предните позиции. Разместването на тройката атакуващи халфове на почивката е нещо, което Почетино много обича да прави. Целта е да се пораздвиждат предните редици и евентуално да се пообъркат защитниците на противника. Днешната рокада се състоеше в това, че Ламела бе пратен от дясната страна на атаката.

Що се отнася до атаките на Юве през втората част, то там имаше един интересен момент. Макс Алегри очевидно бе решил да заложи на един конкретен елемент – смяната на посоката на атаката. Това бе приоритет номер 1 на възпитаниците му  в атакуващ план.

Целта най-грубо казано бе да се подмамят и съберат всички играчи на Спърс  в една зона на терена и след това веднага да се прати топката към далечната страна, където нахлува на скорост от втора позиция играч (обикновено Бернардески или Коста).

Нещо, което бе типично за атаките на Юве тази вечер. Игуаин е дриблирал и задържал топката, с което привлича вниманието на футболистите на Спърс. Щом това стане подава топката към свободното пространство на фланга, където Бернардески се включва от 2ра позиция.

Тъкмо когато изглеждаше сякаш Ювентус набират инерция обаче, Ериксен попари настроението им. В 71-ата минута датчанинът реализира за 2:2 от пряк свободен удар като насочи топката в близкия ъгъл и изненада Буфон.

След изравняването двамата мениджъри посегнаха и към резервните си скамейки. Там си личеше повече качество и дълбочина за английските гости. Почетино вкара в игра първо Сон, а после и новата придобивка Лукас Моура.. докато Алегри трябваше да се задоволи с Родриго Бентанкур и Стефано Стураро. Нито една от резервите обаче не остави кой знае какъв отпечатък върху срещата и резултатът остана непроменен.

Заключение
Срещата започна с два бързи гола за Ювентус – първо заучено статично положение, а после и дузпа осигуриха начална преднина за торинци. Това бе последвано от силен натистк на Тотнъм, който набута домакините дълбоко в собствента им половина и успя да върне едно попадение. В самия край на първата част, торинци имаха шанс да увеличат преднината си, но Гонзало Игуаин не успя да реализира от второто си заставане зад бялата точка. Въпреки подобрена игра на домакините през второто полувреме, Тотнъм успя да изравни резултата, благодарение на Кристиан Ериксен. Крайният резултат (2:2) определено дава предимство на Тотнъм преди реванша на "Уембли", благодарение на правилото за голове на чужд терен, но пък торинци не са съвсем без шанс, тъй като дори минимална победа би им стигнала за продължаването.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Шампионска лига, анализ, Ювентус, Тотнъм Хотспър