13-03-2018 23:55

Севиля шокира Моуриньо

снимка: Даниел Касас

Втори испански тим в Топ 8 на Шампионската, Рома също се класира

Първи четвъртфинал в Шампионската лига в историята си ще играе Севиля, след като излъга с 2:1 Манчестър Юнайтед на ¨Олд Трафорд¨ (0:0 в първия мач). Личен триумф постигна италианският треньор Винченцо Монтела, поел андалузци преди 3 месеца. Те са вторият испански тим след 12-кратния еврошампион Реал Мадрид в Топ 8, в сряда Барселона чака Челси (1:1). Португалецът Жозе Моуриньо, извел ¨Червените дяволи¨ до титла в Лига Европа, се провали в най-комерсиалния турнир.

Домакините от Манчестър държаха инициатива в първото полувреме, постепенно вдигаха скорост, търсеха Лукаку с центрирания от крилата, но по-ясна възможност получи Севиля чрез Муриел. Серхио Рико хладнокръвно парира опасен на Фелайни в 38-ата. Франко Васкес помагаше лъвски в защита, реферът подмина жесток удар срещу ¨Немия¨ от Лингард.

Младият нападател Хоакин Корреа излезе сам пред вратата на Юнайтед след почивката, но се замота и Йънг му отне кълбото с шпагат. Рико извади с ръка втора опсаност – на Лингард. Алескис Санчис търсеше пролуки през центъра. Възстановеният от контузия Пол Погба смени Фелайни в 60-ата, но сбърка куп подавания. Де Хеа спаси една от малкото дотогава атаки на Севиля – на Васкес.

Монтела пусна Бен Йедер за яловия Муриел в 72-ата и 27-годишният тунизиец с френски паспорт изкова за 6 минути класирането. В 74-ата Евер Банега промуши топка през центъра за Сарабиа, който проби и подаде на Виссам за първия гол. 3 минути по-късно резервата матира Де Хеа и с глава (8-ми свой гол) и класира андалузците, 5-кратни носители на Лига Европа, напред.

Моуриньо пусна твърде късно един от най-опитните си и креативни футболисти - Хуан Мата, раздвижил играта. Давид извади третия – на Корреа и Бен Йедер. Ромелу Лукаку изпусна, но в 84-та все пак намали от странична ножица след ъглов. Банега, който води ШЛ по пасове, получи ранен жълт и пропуска четвъртфинала.

¨Няма да забравим този мач, историческо класиране за Севиля, имам позитивни сентименти и съм много много доволен! Пресирането от съперника, подкрепата на публиката, да излезеш срещу този велик Манчестър с такъв голям треньор като Моуриньо...Познавам само една дума ¨работа¨. – каза Бен Йедер и дори запя пред тв-камера химна на Севиля.

¨Няма да правим драми – състезавахме се и загубихме, в събота имаме друг мач. Не за първи път Юнайтед губи елиминация на ¨Олд Трафорд¨, но е разочароващо, и а мен като мениджър. Понякога улучвам със смените, понякога – не. Севиля контролира добре първото полувреме, без да създаде никакви положения. Винченцо направи силен ход с включването на Бен Йедер, обърна мача.¨ - анализира Моуриньо и отказа да отговори на испански журналист за ФА Къп и дали сезона на тима му е провал.

Рома надигра с 1:0 Шахтьор Донетск у дома и въпреки загубата 1:2 от първия мач стигна Топ 8 с гол повече на чужд терен. Първата част Андри Пятов извади с ръка и плонж топка, с която Джеко можеше да открие. Шахтьор с интелигентни подавания също създаде добри положения, Ферейра бе неточен. Римляните вкараха в 52-ата чрез изведен отляво Стротман Джеко през краката на излязал напред Пятов. Испанският рефер Ундиано Маленко изгони с директен червен Ордетс за нарушение срещу Джеко, но украинският тим и без това не натискаше в атака. За капак Ферейра бутна един от подавачите на топки (жълт) и се стигна до сблъсъци между играчите.

Тагове: Севиля, Манчестър Юнайтед, Шахтьор, Рома, Жозе Моуриньо