16-03-2018 10:52

Messi que un club

Gulliver Photos/Getty Images

Или как Барселона отстрани Челси

Връщаме се към анализите на Шампионската лига с гостуването на Челси в Барселона. Първата среща между двата тима, макар и останала неотразена, всъщност бе доста интересна. Тогава Антонио Конте дръпна отбора си назад и това сработи.

Барса доста се затрудняваха да създават положения, а контрите на лондончани (които играха без чист нападател) доведоха до 2 греди на Вилиан и още няколко прилични възможности. В самия край на срещата обаче, нелепа грешка при изнасянето на топката подари гол на каталунците и срещата завърши при резултат 1:1, който теоретично даде предимство на Барса преди реванша…

Първото полувреме
Двата отбора заложиха на идентични формации като тези от сблъсъка им преди 2 седмици, сиреч 442 и 343. Разлика обаче имаше в изпълнителите, което съответно оказа влияние и върху играта по-късно. За Челси новото лице бе Оливие Жиру, който започна на върха на атаката. Това даде шанс на Еден Азар да играе на най-добрата си позиция (вместо да е фалшива девятка като в първия сблъсък), а мястото си в единайсеторката загуби Педро. За Барселона пък, Осман Дембеле бе предпочетен пред Паулиньо.

В първите две минутки изглеждаше сякаш Челси са дошли с намерението да изиграят мача по същия начин като първия – прибрани в защита и разчитайки главно на контри. Може дори да се поспори, че Конте изигра сблъсъка с Манчестър Сити във ВЛ по много дефанзивен начин, именно в един вид генерална репетиция преди днес. Но пък италианският стратег не отчете една много важна тенденция – напоследък всеки път, когато реша да пиша за мач следва ранен гол. Може би ако Конте четеше по-често bendtnerfan щеше да подготви и други варианти ¯\_(ツ)_/¯.

Получи се обаче тегавина за отбора му, тъй като резултатът бе открит в едва втората минута – пас в наказателното поле на гостите рикошира в Алонсо и попадна в Суарез, който с пета отклони за Лионел Меси. Аржентинецът не сбърка и прати топката в мрежата през  краката на вратаря Куртоа под ъгъл, изчислен от Борето на точно 15 градуса. 1:0 за Барселона.

Ситауцията принуди Челси да хвърли по-смел поглед към вратата на съперника и точно така и стана – лондончани се забързаха и опитаха да изнесат играта по-напред. За целта Конте бе решил да изнесе халфбековете на отбора нетипично високо:

Целта бе петимата високо изнесени футболисти на Челси да всеят смут и объркване в защитната четворка на Барса, затруднявайки ги в решенията кой кого да покрива. Това, добавено към факта, че не се очакваше Пике и компания да получат много подкрепа от халфовата линия (особено отляво където Иниеста и Бускетс издишат в дефанзивен план) трябваше да даде възможност на Челси да използва бързи комбинации за да създаде опасни положения.

Ефект от това имаше, като всеки път когато топката бе в последната третина от игрището, Челси изглеждаха като отбор, който не е никак далече от това да отбележи. Особено добро впечатление направиха Вилиан и Канте (!), които често дриблираха с лекота покрай съперници.

Тази попроменена структура на Челси в атака обаче си имаше и своя минус. Високите позиции на халфбековете остави доста разстояние между тях и тримата централни защитници на отбора (виж пак картинката горе). Така Рюдигер, Кристенсен и Азпиликуета често изглеждаха несигурни и колебливи, когато трябваше да изнасят постепенно топката – все пак пред тях лиспваха две от обичайните опции за пас.

И въпреки, че пресата на Барса не бе кой знае колко агресивна.. тази колебливост бе достатъчна, че на няколко пъти каталунци да успеят да отнемат топката. Особено фатално се оказа това в ‘19тата минута, когато Меси открадна топката от Фабрегас, заобиколи Кристенсен и Азпиликуета сякаш не са там и изведе Дембеле на чиста позиция – 2:0 за Барселона.

Ситуацията стана значително по-грозна за Челси, но тъй като на този етап атаките им изглеждаха опасни, каузата все още не бе безнадеждна. Имаше обаче още една голяма пречка за сините. А именно – подходът им без топка остана прекалено пасивен, очевидно повлиян донякъде от първоначалните инструкции, станали излишни след едва 2 минути игра.

В защита Челси залагаше на 541 като фокусът бе върху запазването на компактност в центъра:

Цел номер 1 бе топката да не стига до играещият между линиите Меси. За да бъде постигнато това, четиримата халфа на Челси трябваше да поддържат много малки разстояния един между друг, така че да няма открити коридори за пасове. Съответно и нито един от тях не бе склонен да излиза да бие играчите на Барса – фокусът бе върху запазване на подредбата, а не върху отнемане на топката.

Това само по себе си не е лошо в никакъв случай, но в ситуация в която си назад с 2 гола.. може би не е оптималният вариант.

Атаките на Челси изглеждаха опасни, но в същото време подходът им в защита означаваше, че веднъж загубена топката се връщаше прекалено бавно.

Добри положения въпреки това не липсваха. Първо Канте дриблира с финес през няколко съперника в 37-ата минута, но когато излезе на стрелкова позиция бе блокиран от... Фабрегас. А малко по-късно, в самият край на първата част, Алонсо удари гредата от пряк свободен удар.

Второто полувреме
Втората част започна с две интересни положения. Първо в 46-ата минута Куртоа подари топката на Суарез с грешен пас, но пък успя да спаси последвалия удар. А в 48-ата Алонсо бе изведен на стрелкова позиция, но не успя да отправи удар и последваха претенции за дузпа.

По-интересното обаче бе, че на полувремето Конте бе имал време да инстурктира играчите си да променят поведението си без топка и Челси станаха по-агресивни и настойчиви с пресата си. Това доведе до повече владение на коженото кълбо и играта се пренесе изцяло в половината на домакините. Допълнителен детайл бе, че Вилиан и Азар си смениха местата. Не съм 100% сигурен какъв бе замисълът в случая, така че това го подминаваме с лека ръка.

Валверде се оказа бърз с реакцията си, като направи първата смяна в срещата. В 55-ата минута Паулиньо се появи в игра на мястото на Андрес Иниеста за да помогне в дефанзивен план с енергията си. А само 5 минути по-късно на мениджъра на каталунците му се наложи да направи и втора смяна – Бускетс получи някаква травма и бе заменен от Андре Гомес.

В 62-ата минута обаче бе нанесен още един удар върху амбициите на Челси. При една контраатака, Меси за втори път прокара топката между краката на Куртоа и направи резултата 3:0.

След попадението вече на всички на терена им стана ясно, че планината пред Челси е твърде висока. Интензитета в мача спадна значително и дори Барселона позадържаха топката в голям период от оставащото време.

Конте все пак направи последен опит да наклони везните в полза на отбора си с двойна смяна, която обаче сякаш закъсня. В 66-ата минута в игра се появиха Мората и Запакоста на местата на Жиру и Моузес… а малко по-късно ги последва и Педро.

Ефект обаче нямаше и най-интересното до края на срещата бе кадър как треньорът на националния отбор на Аржентина, Хорхе Сампаоли, е на трибуните, преценявайки дали Меси заслужава повиквателна.

А да, и Рюдигер удари още една греда от корнер в 89-ата минута.

Заключение
Планът на Конте и Челси бе изхвърлен в кошчето едва 2 минути след началото на срещата, заради ранен гол на Лионел Меси. До края на първата част лондончани успяха да създадат няколко добри положения пред вратата на Барселона, но подходът им без топка сякаш не им позволи да контролират срещата толкова добре колкото би им се искало. След почивката Челси вдигна оборотите и успя да осъществи натиск, но трети гол от контраатака реши всичко. Остава и горчивото усещане, че Куртоа можеше да се справи по-добре при всяко едно от трите попадения във вратата му. В крайна сметка Барселона продължава на ¼-финал с общ резултат 4:1, но пък играта в двете срещи определено не сочи към чак толкова изразителна разлика между двата тима. Damn you, Messi.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Барселона, Челси, Шампионска лига