07-04-2018 14:30

Как Роналдо и Реал писаха тройка на Юве

Gulliver Photos/Getty Images

Детайлен анализ на двубоя от 1/4-финалите в Шампионската лига

Макар крайният резултат да не го подсказва, сблъсъкът между Ювентус и Реал беше наистина страхотен за наблюдаване мач с високо темпо, много технични отигравания и положения и за двата тима. Разбира се, няма пълно щастие и го коментираше вие-знаете-кой, но нека оставим този криптонит на футбола за по-надолу в текста и да погледнем какво се случи на терена….

Първото полувреме
Липсваха големи изненади в стартовите формации като и двамата мениджъри заложиха на едни от най-популярните си варианти. За Реал Зидан предпочете 4-3-1-2 формация (или както е по-известна, "диамант") с Иско зад Роналдо и Бензема. Алегри пък заложи на 4-2-3-1 като младият Бентанкур бе предпочетен за титуляр пред Маркизио заради енергията си, а Манджукич се завърна на пейката.

Макар и прагматик по душа Алегри е треньор, който обича да започва големите мачове с 10-15 минутен период на агресивна и висока преса. Така се случи и днес, но пък планът му бе попарен още от първата атака на Реал в мача. След бърза комбинация на фланга, Бентанкур закъсня да затвори Иско, който центрира топката по земя за Роналдо – 1:0.

Самото попадение доста напомняше на прословутата стратегия на Зизу от финала миналата година, когато бе инструктирал играчите си да центрират остро по земя, защото няма смисъл да вдигат високо топката срещу защитниците на Юве. По-важно обаче… запазихме традицията всеки мач, за който пиша да започва с ранен гол.

Ювентус отговори вдигайки оборотите, като очевидно торинци бяха допълнително мотивирани/афектирани от ранното попадение на собствен терен. Гостите от Мадрид се опитаха да не позволяват това да се случи като на свой ред излязоха на висока преса, биейки разиграването на старата госпожа още в зародиш. За целта често Иско се присъединяваше към Роналдо и Бензема в най-изнесената напред линия и така мадридисти (така ли е думата?) пресираха от 433 основа.

Домакините от Торино обаче бяха подготвени за подобно нещо и често успяваха да счупят пресата. Защитниците на Юве задържаха със самочувствие въпреки непосредствената близост на противникови футболисти и използваха индивидуалната си техника да си отварят нови коридори за пасове.

Веднъж стигнеше ли топката до някой от Кедира/Бентанкур пък, двамата изненадваха  с директността си и често дриблираха, пренасяйки сами топката през халфовата линия на Реал. Тук на гостите не им помогна особено и лекото неразбирателство между защитници и халфове. Халфовата линия на Реал изглеждаше решена да пресира високо, докато обаче защитната четворка се колебаеше и често оставаше идея по-назад от оптималното. Именно тази динамика отвори пространтво между двете линии на Реал и позволи на дрибълите на Кедира и Бентанкур да се превръщат в опасни атаки на скорост.

Цялото това нещо доведе до две добри положения за Юве (първо шут на Дибала бе блокиран от изхвърчалия на шпагат Рамос в петата минута, а после Бентанкур шутира в трибуните от ~ точката на дузпата в 12-ата) … и още няколко добри атаки, които обаче завършиха без изстрели.

След това бурно начало, Реал успя да укроти малко темпото и да спре устрема на опонента си в периода около 15-22 минута. В този следващ минипериод в срещата, футболистите на белия балет успяха да задържат топката и да поуспокоят ситуацията.

Интересно бе, че често Каземиро се намираше идея по-напред от колегите си Модрич и Кроос, които бяха разположени от двете страни на нападателите на Юве. Разбира се, тъй като във формация тип диамант липсват типични крила, повечето широчина в играта дойде от енергичните Марсело и Карвахал.

В същото време Иско имаше свободна роля, но я използваше по-скоро да подпомага задържането на топката, отколкото да търси пространство между линиите на съперника. Това направи така, че на Реал да им липсват футболисти във вътрешността на блока на Ювентус и единствените начини да се атакува бяха след дълги диагонали към бековете и последвали центрирания. Едва ли това би притеснило Зидан обаче, тъй като в тези минути основната цел бе да се подсигури задържането на топката и да се убие устрема на Ювентус от предишните минути. Застрашаването на вратата пазена от Буфон всъщност бе на второ място предвид вече открития резултат.

Скоро след тези 7-8 минутки обаче, играта се върна към предишното си положение и домакините подновиха натиска си. В 22-ата минута Кейлор Навас направи страхотно спасяване, избивайки удар от много близко на Игуаин, а в 29-ата мин. безпристрастният коментатор почти си свърши в гащите при едно спиране на Иско в центъра на терена.

Виждайки, че Ювентус минава през пресата им с лекота, Реал леко попромени подхода си. От една страна дори високо в половината на Юве, мадридчани се подреждаха в 4-4-2 (вместо да пресират от 4-3-3), а от друга по-често се прибираха и в традиционен блок:

За да се справят със споменатото вече дриблиране на Кедира/Бентанкур, Реал се прибра в типично 442 в защита. Бензема и Роналдо бяха почти изцяло лишени от дефанзивни функции и просто изчакваха възможности за контраатака… а останалата част от отбора се прибираше на две линии от по 4, събрани възможно най-плътно една до друга и позиционирани между топката и вратата на Навас.

За целта Иско се дърпаше назад и заставаше или като ляво крило, или пък се вклиняваше между Кроос и Каземиро (в който случай Кроос отива на фланга).

Ситуациите обаче продължиха. Първо в 35-ата минута Кроос разтресе гредата над Буфон с много силен изстрел, а 2 минути по-късно Юве отвърна с двоен пропуск от изпълнение на корнер.

Второто полувреме
Малко се промени в началото на втората част, но ако все пак трябва да отличим нещо то биха били следните две неща. На първо място в защита Иско вече се прибираше до Каземиро, вместо да застава на фланга от време на време (Кроос отиде там за постоянно във фаза защита). И на второ.. Юве малко свали оборотите без топка – нещо напълно очаквано, тъй като поддържането на темпото от първата част е нереалистично в продължение на 90 минути.

Първото положение през тази част бе дело на Реал – в ‘49тата минута шут на Роналдо от много малък ъгъл мина близо до гредата на Буфон.

Освен това, първата смяна също бе записана на сметка на гостите – в 58-ата минута Лукас Вазкез се появи в игра на мястото на Бензема.

Това даде отражение и върху подхода на Реал. Току-що влезлият Вазкез зае позиция на лявото крило, а Иско се изнесе като партньор на Роналдо. Така в защита Реал остана в 4-4-2 вид, просто с малко по-разменени позиции за играчите.

С топка пък формацията бе на хартия отново 4-4-2, но пък на моменти се виждаха и динамики от първата част – Иско често се връщаше назад да поема топката, а Лукас Вазкез се изнасяше напред близо до Роналдо.

Малко след промените се стигна и до ключовия период в срещата. В 63-ата минута при една наглед елементарна топка Киелини и Буфон не се разбраха кой да я събере и оттам настана Содом и Гомор. Думите наистина са излишни понякога и можем само да видим страхотното изпълнение на К. Роналдо от задна ножица, което удвои преднината на Реал:

По-красив от самия гол бе само коментарът на Питър Крауч по темата:

Разбира се, Борето се въодушеви толкова много, че почна да крещи странни думи на екзотични езици, които или значат "задна ножица" или "обичам п***и" – няма как да сме сигурни.

Още един чифт боскерки по-късно се върнахме към мача и грозната за Ювентус ситуация….. която изглежда бе на път да се скофти още повече. Само минута след попадението Дибала получи червен картон след като изрита Карвахал в корема при непремерено влизане. Домакините от Торино останаха с човек по-малко на терена.

Ситуацията за ювентинци изведнъж се превърна в упражнение по damage control, но и въпросното бе прекратено бързо. Футболистите в черно-бяло изглежда бяха втрещени от случките в последните минути и сякаш се изпариха от терена. Закономерно последва и трето попадение – този път Марсело матира защитата след пас на Роналдо и направи резултата 3:0.

Алегри се опита да спаси ситуацията със смени, вкарвайки в игра последователно Манджукич, Матюиди и Куадрадо, но за това бе прекалено късно. На терена вече имаше само един отбор – Реал Мадрид – и само късметът (+гредата) запазиха резултата 3:0 до финалния сигнал.

Заключение
Първото полувреме бе една от най-качествените продукции откъм футбол в тазгодишното издание на ШЛ. Темпото бе бързо и налице бяха доста ситуациии и за двата отбора. В интерес на истината до момента на второто попадение/изгонването на Дибала срещата бе напълно равностойна. Разликата дойде от там, че Реал успяха да реализират положенията си, а Ювентус – не. След червеният картон на Дибала обаче интригата приключи, торинци се обезвериха, а Реал полетя. Резултатът спокойно можеше да набъбне и повече от крайното 3:0... и в крайна сметка мадридчани взеха комфортна преднина, която в голяма степен ги праща на полуфинал още преди изиграването на реванша.

Източник: bendtnerfan.wordpress.com

Тагове: Шампионска лига, Ювентус, Реал Мадрид, Кристияно Роналдо