14-04-2018 20:10

Барса би Валенсия с рекорд

Снимка Даниел Касас

Каталунците непобедени 39 мача в Ла Примера, Суарес и Умтити вкарват

Барселона преодоля срива от третото ранно отпадане от Европа и победи с 2:1 Валенсия в 32-ри кръг на Испанското първенство с рекорд – 39 поредни мача непобедени (подобрен на Реал Сосиедад). 6 кръга преди края, ¨азулграна¨ върви уверено към 25-а титла с 82 точки. Атлетико и Реал играят утре с Леванте и Малага, прицелени към второто място.

Присъдата на каталунската публика за четвъртото ¼-финално отпадане на Барса от ШЛ за 5 години бе 1/3 празен стадион (69 550 зрители). Отборът на Ернесто Валверде, сякаш още в шок от плесника на Рома, тръгна мудно и разсеяно, владееше, но и бъркаше пасове. Суарес и Паулиньо профукаха атаки на Иниеста и Алба, Пике заслужи ранен жълт. Алба бе пожален от наказание за събаряне на бързоногия португалец Гуидо Гуедеш при пробив отляво.

В 15-ата минута Суарес все пак вкара (23-и в Ла Примера), перфектно изведен с вътрешен пас от Коутиньо. Гуедеш и Родриго изпуснаха да изравнят, Тер Щеген и Пике парираха. Меси се прояви с 2 непрецизни удара с глава към вратата на Нето. Полувремето свърши с тежки сблъсъци Паулища – Коутиньо, Конгдобя – Паулиньо, Гарай – Суарес, но без контузии. Нервен, Пике сдаде топка и събори Гуедеш в наказателното си поле, Родриго не се възползва от подаръка, Жерар бутна и Санти Мина на пробив, реферът предпочете да ги предупреди и успокои.

Гостите продължиха да нападат и сед почивката, Пике изчисти от голлинията топка на Родриго, после и на Гая. В 52-рата Умтити вкара с глава първи гол за сезона при ъглов от Коутиньо. Меси можеше да реши – извади 2 шута в аут, Нето му хвана друг. Капитанът Парехо с малко не улучи от пряк свободен. Почти 34-годишният Иниеста направи пореден класен мач, зарадва с опит да вкара от странична ножица, агитката му пееше ¨Остани!¨, хората го изпратиха на крака при смяната му в 85-ата минута с Денис Суарес.

Младата резерва Осман Дембеле (150 М евро) спъна Гая в наказателното в 86-ата минута (за ужас на Валверде), Тер Щеген парира на Парехо, но топката се промуши под него и влезе. Меси проби на спринт в края, вратарят Нето парира удара на Денис Суарес.

Следващият мач на Барса е вторник със Селта и в събота е финала за купата на Испания срещу Севиля на ¨Ванда Метрополитано¨.

Междувременно Бетис взе 5-а поредна победа с 1:0 над Жирона (3 анулирани гола на домакините, което вбеси публиката им). В главната роля бе 36-годишният бивш Испански национал Хоакин Санчес, който със 70-метров пробив изведе Лорен за гола, а в съблекалнята потанцува ¨севияна¨ преди да празнува на ежегодната Ферия на Севиля. ¨Зелено-белите¨ са пети, 2 места пред съгражданите Севиля след 2:2 Виляреал.

Футболистът на Толедо Ласад Нуйои получил спиране на сърцето на тренировка и е в реанимация на местна болница.

Тагове: Барселона, Валенсия, Луис Суарес, Самуел Умтити