Трансферна зима 2019

10-05-2018 13:20

Статистика: Лудогорец покори лични и национални рекорди

За първи път шампионите играят пред повече от 15 000 души в мач от Първа лига

• 0:0 на националния стадион "Васил Левски" в дербито с ЦСКА прекъсна серията от 25 поредни шампионатни срещи, в които Лудогорец неизменно се разписваше. За последно разградчани не успяха да отбележат гол също в София при друго нулево реми, но срещу Левски на 6 септември 2017 г. 25-те последователни мача с гол(ове) са клубен рекорд. Предишното върхово постижение от 24 двубоя бе фиксирано през миналия сезон. Рекордът на България в това отношение е притежание на Левски – 51 поредни мача с вкаран гол между 25 ноември 1970 г. и 25 юни 1972 г. Още само веднъж през сезона шампионите не вкараха попадение – при 0:0 с Локо Пд у дома на 29 юли м.г. Единствено веднъж досега орлите са записвали само 3 мача без гол в рамките на един шампионат – през 2016/17 г. Най-много са били срещите без попадение през 2014/15 г. – 8. В 35 двубоя, откакто лудогорци са членове на елита, те не са съумявали да се разпишат, или в едва 15 процента от шампионатните си мачове. Най-често това се е случвало в двубоите с Левски – 6 пъти, следват срещите с Локо Пд, Берое и Литекс – по 4 пъти, с Ботев Пд и ЦСКА – по 3 пъти, с Черноморец Бс, Черно море и Славия – по 2 пъти и с Любимец, Хасково, Локо Сф, Пирин Бл и Дунав – по веднъж. Никога досега зелените не са изигравали 3 поредни срещи за първенство, без да успеят да вкарат гол.

ПОРЕДНИТЕ МАЧОВЕ НА ЛУДОГОРЕЦ С ГОЛ
М. Период Тим, прекъснал серията (резултат)
25 09.09.2017-27.04.2018 ЦСКА (0:0)
24 20.08.2016-01.04.2017 Дунав (0:1)
18 02.04.2012-05.10.2012 Черноморец (0:1)
12 21.11.2015-15.04.2016 Левски (0:0)
11 13.08.2011-05.11.2011 Черноморец (0:0)

• С точката, спечелена срещу ЦСКА, Лудогорец постави първия от очакваните от тима рекорди до края на сезона. Разградчани имат вече 85 точки от началото на първенството, което е най-големият актив, събиран от някой тим, откакто за победа се дават по 3 точки – сезон 1993/94 г. Досегашното върхово постижение също бе на Лудогорец – 84 пункта през сезон 2013/14 г. , но събрани в 38 срещи.

73 Литекс 1998/99 29

• Мачът с ЦСКА стана най-посетеният двубой на Лудогорец, откакто тимът се подвизава в елита - на трибуните на националния стадион имаше около 27 000 зрители. Досегашната най-голяма аудитория, пред която играха разградчани в Първа лига, бе 14 500 зрители на "Георги Аспарухов" на 6 септември 2017 г., когато завършиха 0:0 с Левски. Срещата навръх 70-годишния юбилей на ЦСКА пък бе най-посетеният двубой в първенството през новия век, ако изключим едно от изданията на вечното дерби между сини и червени.

• За първи път от 10 и половина години Ботев Пд успя да отбележи 2 гола в гостуване на Левски в първенството, но това отново не се оказа достатъчно поне за точка. На 26 октомври 2007 г. жълто-черните пак поведоха в резултата, но с 1:0 чрез Георги Христов, а след това паднаха тежко с 2:6. Второто попадение за гостите реализира Йордан Минев, който и в момента е в състава на канарчетата, но пропусна загубата с 2:3 в последния кръг заради наказание. Ботев Пд вече е в серия от 20 поредни загуби като гост на сините след успеха си с 1:0 на 1 юни 1997 г. на националния стадион „Васил Левски”. Ботев обаче продължава да е отборът, нанесъл най-тежка загуба на Левски в елита, при това като гост – 6:1 на 8 юли 1962 г.

• Стивън Петков (Ботев Пд) стана футболистът, отбелязал най-много голове на историческите грандове Левски и ЦСКА в плейофите – 4, по два във вратите на сини и червени, като се разписа във всеки от 4-те си двубоя срещу тях в тази фаза от първенството. Петков бе точен по веднъж в 6 от 7-те си мача след края на редовния сезон, като пропусна да се разпише единствено при домакинската загуба с 2:4 от Лудогорец на 21 април т.г., когато престоя най-малко на терена – едва 13 минути. Той оформи постижението си само за 348 минути игра, т.е. вкарваше средно на 58 минути. Нападателят на Ботев Пд обаче разделя втората позиция в листата на стрелците в този отрязък от шампионата – Клаудиу Кешерю постигна 9 попадения в 7-те си срещи (по веднъж средно на 60 минути игра), но резултатната му серия прекъсна при 0:0 с ЦСКА, когато за първи път започна срещата на пейката. Всички отстъпват на головата ефективност на Якуб Швиерчок – попадение веднъж на всеки 43 минути игра. Водачът в голмайсторската листа след редовния сезон Фернандо Каранга пък вкара едва един гол (от дузпа) в 3-те си мача, в които имаше възможността да играе.

• Бразилецът Лукас Саша изигра своя стотен мач в Първа лига срещу отбора, с който дебютира в първенството - при загубата на ЦСКА с 0:1 от Литекс в Ловеч на 11 август 2012 г.

Тагове: Лудогорец, ЦСКА, статистика, Лукас Саша