Вечното дерби

01-07-2018 23:48

Хърватия би дузпата на Дания (статистика)

Gulliver Photos/Getty Images

Балканците неузнаваемо слаби, но с по-здрави нерви след продължения и дузпи за четвъртфинал

Отборът на Хърватия откровено разочарова след трите си чудесни мача в първата фаза на Мондиал 2018 и трябваше да разчита на три пропуска на Дания във финалните дузпи, за да се класира на четвъртфиналите на турнира. В редовното време и продълженията мачът завърши 1:1, а при наказателните удари Хърватия спечели с 3:2.

Мачът започна вихрено. Още в първата минута Матиас Йоргенсен изненада хърватската отбрана с гол за 0:1. Три минути по-късно датчаните направиха три фрапиращи грешки в разстояние на около пет секунди, за да попадне кълбото в Манджукич, който изравни за 1:1.

Полувремето продължи малко по-спокойно, но положения пред двете врати не липсваха. Нещо повече - напълно логично с оглед на нивото в шампионата, Хърватия за първи път усети натиск върху себе си и пред вратаря Субашич. И той и Шмайхел обаче бяха внимателни и не допуснаха грешки.

Играта на Хърватия обаче нямаше нищо общо с това, което бе в предварителната група, като проблемите бяха основно в халфовата линия, където нито Модрич, нито Ракитич бяха на висотата досега.

След почивката по-опасните атаки бяха в сметката на Дания, но до чисти положения не се стигаше. Вялото и неубедително представяне на Хърватия пък продължи и през втората част.

Логично на фона на показаното мачът влезе в продължения, първото от които не се отличаваше с нищо от досегашните 90 минути.

В 114-ата минута Хърватия получи решаващо предимство след пас на Модрич, извел Анте Ребич сам срещу Шмайхел и фаул за дузпа. Модрич се нагърби с изпълнението и бе нещастен да види как Каспер Шмайхел спасява удара му.

След ситуацията на никого не му беше до игра и двата тима търпеливо изчакаха момента на дузпите.

Ериксен пропусна първата дузпа за Дания, а веднага след него и Милан Бадел се предаде пред Шмайхел. Кеяр даде тон на головете с точно попадение, а след него същото направи и Крамарич. Крон Дели направи 2:1 за Дания, а след него Модрич пое отговорността за втора дузпа и този път вкара, макар и на косъм. Субашич спаси удара на Шьоне при четвъртата дузпа за Дания. Йосип Пиварич след него видя трета спасена дузпа от Шмайхел тази вечер. Николай Йоргенсен бе третият от Дания, който изпусна и всичко остана в краката на Иван Ракитич. Играчът на Барселона обаче не трепна - 3:2 и четвъртфинал за Хърватия.

ВИЖТЕ СТАТИСТИКА ОТ МАЧА

Тагове: Мондиал 2018, световно първенство, статистика, Хърватия, Дания, Матиас Йоргенсен, Марио Манджукич