02-07-2018 11:46

Белгия е фаворит, но само на хартия

Gulliver Photos/Getty Images

Япония се класира на косъм, но много футболни приказки започват точно така

Белгия се класира за осминафиналите след шеметна игра в груповата фаза, а днес от 21:00 ч. среща Япония на "Ростов Арена" край река Дон. Шеметно обаче мина и Хърватия, която страда над 130 минути срещу невпечатлилия с нищо Дания, така че белгийците ще бъдат много внимателни.

Отборът от сърцето на Европа е в серия от 22 поредни мача без загуба (17 победи и 5 равенства). От началото на Мондиала възпитаниците на Роберто Мартинес записаха 3 победи - 3:0 над Панама, 5:2 над Тунис и 1:0 над Англия.

Япония се класира с иновация - по-малко жълти картони от Сенегал. Пробив "на косъм" обаче много често е в началото на красивите футболни приказки. Японците започнаха участието си на първенството с победа с 2:1 над Колумбия, но след това последва равенство 2:2 със Сенегал и загуба с 0:1 от Полша.

Белгия достигна до 1/8-финалната фаза за 6-и път в последните си 7 участия на световни първенства. Те ще опитат за 3-и път да прескочат тази фаза. Япония играе за 4-и път на тази фаза на Мондиал, но отборът никога досега не е успявал да премине по-напред.

Двата тима са изиграли три двубоя помежду си, като предимството е на страната на азиатците. До момента те имат две победи, две равенства иедна загуба.

Белгийците си починаха добре повече от десет дни, след като едва двама от титулярите - Куртоа и Боята играха от първата минута срещу Англия. В този аспект няма да е изключено, ако японците имат известно предимство поне в началото - ще бъдат в по-добър ритъм. Мотивацията в този мач е такава, че дори и минималните проблеми от кадрово естество няма да окажат влияние.

Тагове: Мондиал 2018, световно първенство, преди мача, Япония, Белгия