07-07-2018 23:55

Пак дузпи класираха Хърватия (статистика)

Gulliver Photos/Getty Images

Балканците и домакините от Русия обаче направиха мача на шампионата до момента

Отборът на Хърватия ще играе на полуфинал на Мондиал 2018, след като елиминира след дузпи домакина Русия. Тимът от Балканите отново не показа добра игра, но в края на вечерта демонстрира по-сериозни нерви и успя да продължи след дузпи. В редовното време мачът свърши 1:1, а след продълженията 2:2. Хърватите биха с 4:3 при дузпите.

Първата част на мача изненада всички. Русия бе коренно различен от последните си два мача тим, докато Хърватия бе същият скучен и безинтересен отбор, какъвто видяхме срещу Дания. Руските футболисти демонстрираха твърда защита, стегната халфова линия и разнообразие в атака.

Именно последното позволи на два-три пъти руснаци да се озовават на опасна позиция пред Даниел Субашич. В 31-ата минута Денис Черишев сътвори един от шедьоврите на шампионата - техничен удад от около 15 метра, при който стражът на Хърватия изгледа с подчертан интерес как топката влиза в мрежата му за 1:0.

Радостта не Русия не бе задълго. Добра атака отляво завърши с центриране към Крамарич, който с глава изравни.

Хърватия промени коренно поведението си след почивката, а по-добрата игра на балканците доведе до удар в гредата в 60-ата минута, при който топката срещна страничния стълб, разходи се по голлинията и излезе в аут от обратната страна.

С напредване на времето и двата тима започнаха да мислят за приближаващите продължения и заложиха на сигурността. Хърватия и феновете на тима изтръпнаха в последната минута, когато героят от мача с Дания Даниел Субашич се хвана за крака със сериозна болка. Селекционерът на Хърватия обаче точно бе направил последната смяна за редовното време. Контузията обаче не попречи на Субашич да направи спасяване дълбоко в добавеното време.

Хърватия стигна до пълен обрат в 101-ата минута при първата опасност пред Акинфеев от доста време. След корнер Домагой Вида удари с глава, а колкото и бавно да бе насочена топката, тя все пак влезе в долния ляв ъгъл - 1:2.

Субашич спаси великолепно в 112-ата минута, но бе безпомощен две минути по-късно, когато след удар с глава на Марио Фернандес Русия заслужено на фона на показаното изравни.

Така се стигна до изпълнението на дузпи. И за двата тима това беше втори тежък тест, като този път в далеч по-важен момент.

Първи зад топката застана Фьодор Смолов, а несериозното му изпълнение не бе проблем за Субашич. Брожович вкара за 1:0 за Хърватия. Дзагоев вкара за Русия, а след него Ковачич видя как Акинфеев хваща удара му. Драмата продължи с удар извън вратата на героя Фернандес, а след него Модрич върна преднината на Хърватия, макар и с невероятен късмет, след като първо бе отразена от Акинфеев. Ветеранът Игнашевич възстанови равенството с четвъртата дузпа, а след него Домагой Вида не сбърка - 3:2 за Хърватия. Кузяев изравни, но след него Иван Ракитич нямаше грешка - 4:3 за Хърватия и полуфинал.

ВИЖТЕ СТАТИСТИКА ОТ МАЧА

Тагове: Мондиал 2018, световно първенство, Русия, Хърватия, статистика, Денис Черишев, Домагой Вида, Андрей Крамарич, Марио Фернандес