06-07-2018 10:15

Един ще си отиде

Gulliver Photos/Getty Images

Уругвай спечели симпатии, но футболните аргументи са на страната на Франция

Когато осъждаме един или друг отбор, че в последния си мач от груповата фаза на голям шампионат играе тактически и не блести особено, трябва винаги да си спомняме за днешния ден. В него ще играят четири отбора, всеки един от които достоен да е световен шампион, но щастието ще споходи само два от тях. Дори само един, защото в следващия етап ще се наложи да се изправят един срещу друг за място във финала.

В Уругвай може би вече съжаляват, че не направиха боево реми с Русия, което щеше да ги прати в по-лекия поток, но реалностите са такива - мач от 17:00 ч. срещу Франция. Среща, която е непредвидима и на пръв и на втори поглед.

Победителят от мача в Нижний Новгород ще играе на полуфинал. И двата отбора излязоха от групите без загуба. В 1/8-финалите Франция изхвърли Аржентина с 4:3 след впечатляващ мач, в който тийнейджърът Килиан Мбапе отбеляза два гола. Атрактивният резултат да не бърка фена - Франция беше с около три класи над жалкия отбор на Аржентина, воден от безобразно играещия Меси.

"Петлите" показват тенденция на подобряване на представянето с всеки изминал мач на първенството и гледат с оптимизъм преди 1/4-финала.

Уругвай от своя страна елиминира европейския шампион Португалия с 2:1, като попадението на Пепе в 55-ата минута е единственото, допуснато във вратата на "селесте" на този Мондиал. Южноамериканците се промъкнаха далеч по-трудно, благодарение и на вратарски гаф при втория гол. Да, попадението на Кавани бе впечатляващо, но бе такова, заради слабата изява на Руи Патрисио.

Уругвай е всичко друго, но не и атрактивен отбор. Исторически е заложено този тим да бие с много борба и игра на ръба на грубостта. В последните две десетилетия стилът е попроменен, но все още се разчита на солидна защита и здрава битка в средата. Суарес и Кавани са ясни - те са барометър за представянето. Освен ако първият не превърти и не ухапе някой съперник.

Срещу солидната защита на южноамериканците този път обаче ще се изправи впечатляващото офанзивно трио Антоан Гризман - Оливие Жиру - Килиан Мбапе. Първият е като вятър по крилото, вторият увлича защитата и е непредвидим, а третият по скромното мнение на BGfootball.com е най-добрият играч на Мондиала до момента.

Уругвай ще има проблеми, тъй като Кавани е контузен и въпреки че ще е на пейката, едва ли ще влезе от първата минута. Който и да го смени обаче - ефектът ще е далеч от исканото от феновете.

Проблемите пред Дидие Дешан са свързани с наказания Блез Матюиди, като се очаква на негово място да играе Корентин Толисо.

Двата тима се изправят един срещу друг на световни финали за четвърти път в историята си, но за първи път това се случва във фазата на елиминациите. Последните две срещи бяха през 2002 и 2010 година, като и двата мача завършиха 0:0. Единствената победа на Уругвай в официален мач е от 1966 година, когато южноамериканците печелят с 2:1. През 2013 година двата тима играят контрола в Монтевидео, спечелена от домакините с 1:0. Франция също записва успех над Уругвай в приятелски мач - 2:0 в далечната 1985 година.

Тагове: Мондиал 2018, световно първенство, преди мача, Уругвай, Франция