Вечното дерби

06-07-2018 11:33

Финал на четвъртфиналите

Gulliver Photos/Getty Images

И Бразилия, и Белгия имат аргументите си да играят в последния мач, но днес един ще трябва да отпадне

Бразилия е такъв отбор и такава футболна сила, която по принцип не се интересува с кого се среща по пътя към финала на голямо първенство. Това би трябвало да важи за всички, тръгнали към титлата, но е факт, че е по-добре да има баланс, поне до четвъртфиналите. За Бразилия обаче няма почивка. След коварния мач срещу Мексико, който се оказа доста по-лесен от очакваното, днес южноамериканците ще се изправят срещу далеч по-класния тим на Белгия.

Възпитаниците на Тите набраха скорост. Защитават се стабилно, разиграват добре, а в нападение са ефективни. Минус е индивидуалната игра и комичните симулации на Неймар, заради които феновете са раздвоени. Някои искат Бразилия да бъде наказана с елиминиране, докато други искат още смях в шампионата.

Белгия беше на броени минути от елиминиране, но в мача с Япония се измъкна като голям отбор. Класата й е такава, че отстрани ли Бразилия, става фаворит номер 1 (или 2, зависи от мача от 17:00 между Уругвай и Франция) за титлата.

Мачът в Казан от 21:00 ч. ще е втори за двата тима на световни финали. През 2002 година Бразилия отстрани Белгия в 1/8-финалите с 2:0, за да триумфира след това с титлата.

Когато става дума за национални селекции, при това на Бразилия и Белгия, кадровите проблеми са на заден план. В двата състава има достатъчно качествени играчи, които биха могли да запънят празнината от отсъствашите. За щастие и на двамата селекционери, драми със съставите няма.

Белгия би трябвало да знае, че ситуацията от мача с Япония - пасив от два гола до 52-ата минута няма как да се върне срещу Бразилия. Още нещо любопитно - до момента в шампионата бразилците винаги вкарват първи гол, така че ще е интересно, ако се случи обратното.

Тагове: Мондиал 2018, световно първеснство, преди мача, Бразилия, Белгия