11-07-2018 12:23

До Сочи и обратно

снимка: авторът

На четвъртфинал на световно първенство или сбъдаването на една мечта

Всеки запален футболен фен иска да посети някой хубав мач с известни футболисти и невероятна атмосфера. Когато обаче мача е от ранга на четвъртфинал от световно първенство щастието е пълно. При тези мачове, в толкова късен етап от турнира, буквално цял свят е насочил поглед натам, а всеки фен мечтае да е на мястото на някой от запалянковците по трибуните.

Е, аз го преживях на живо... Когато научих, че печеля награда билет за мач от световното първенство, известно време не повярвах. Щом повярвах, пък ми трябваше време да го осмисля, защото разбрах колко вълнуващо нещо ще преживея. Още от дете, през далечната 1994 г. се запалих по футбола, благодарение на един отбор, който направи фурор на форума в САЩ и завърши на четвърто място. От тогава си мечтаех да посетя мач от такъв ранг, било то и в групите на някое световно или европейско, по обективни причини до сега нямах възможност.

В края на месец май обаче съдбата ми се усмихна и спечелих едно състезание, във фирмата, в която работя. Тогава се разбра и точно кой мач ще гледаме – четвъртфиналът на 07.07.2018 в град Сочи, и се почнаха едни сметки – в кой поток е мача, кои са евентуалните отбори, кой ще завърши и кой втори в съответните групи. След изиграването на мачовете от груповата  фаза отборите, които щях да гледам се сведоха до четири Русия, Испания, Дания и Хърватия. След два мача завършили с дузпи за зло или добро се разбра, че ще гледам мач между домакина Русия и силния отбор на Хърватия. И така на 5 юли с още двайсетина колеги пристигнахме в Сочи за мача.

Още с влизането в града се усещаше една невероятна атмосфера, града беше изключително чист, подреден, приятен и всичко беше обвързано с течащото първенство. След зимните олимпийски игри през 2014, Сочи за втори път приема събитие от такъв мащаб. Пътуването да стадиона беше истинско предизвикателство за всеки, просто улиците бяха задръстени от коли, автобуси, мотори, колелета и фенове разбира се. Пред самия стадион имаше вече хиляди хора, които се забавляваха, пееха и се радваха. Феновете на хървати и руснаци не показаха никаква враждебност, напротив снимаха се заедно и пяха.

Когато влезеш на метри от стадиона усещаш жуженето на хората, които вече са се настанили, жужене като на кош с пчели. И когато вече стъпиш на стадиона, видиш трибуните и терена, буквално настръхваш. Представете си това да беше мач на България, каква емоция щеше да е. Малко преди началото на мача, арената се напълни почти докрай, от почти 47 000 капацитет, беше пълен до 45 000 души. От тях поне 40 000 руснаци, които при всяко минаване на центъра от техния отбор с топката в крака крещяха до полуда, а при двата гола, направо стадиона се разтрепери.

Самия мач протече с превъзходство на хърватите, които играха с доста мисъл, а домакините окриляни от феновете си се раздаваха докрай и се добраха до дузпи. В редовното време мача завърши 1:1, след голове на Денис Черишев в 31-та минута и изравнителен гол на Крамарич в 39-та. В продълженията Хърватия поведе чрез Домагой Вида в 101-та минута, но Русия не се предаде и изравни в 115-та след гол на натурализирания бразилец Марио Фернандес с глава.

Много силно впечатление ми направи играта на Лука Модрич, всеки път когато топката е в него разбираш защо футбола е толкова красива игра. Той буквално гали топката когато е в него, има невероятна визия за развитието на атаката, раздава пасове на 70 метра с точност до милиметъра и е невероятно стабилен и повратлив. Истинска класа!

При дузпите въпреки невъобразимия шум и освиркванията хърватите показа хладнокръвие и спечелиха мача, с което се класираха на първи път на полуфинал от 1998 г. насам. След победния гол на Ракитич при последната дузпа за първи път се чу и хърватската агитка. Хърватските футболисти на куп един върху друг е и последния ми спомен от този невероятен мач.

След това трябваше да се завърнем в българската футболна и не само действителност...

Тагове: Мондиал 2018, Русия, Хърватия, световно първенство