13-08-2018 01:03

Тринайста Суперкупа на Испания за Барса

Снимка Даниел Касас

Новият капитан Меси рекордьор на клубни трофеи - 33

Барселона заслужи 13-а Суперкупа на Испания с обрат с 2:1 над Севиля в нововъведен единствен двубой игран за сефте извън страната и на друг континент – в мароканския град Танжер. 13 години след дебюта си в мъжкия тим Лионел Меси вдигна първи трофей като капитан на азулграна – седмата си Суперкупа и стана едноличен лидер по най-много спечелени отличия с каталунците – 33, задминавайки играещия от месец за Кобе Андрес Иниеста (32).

Луис Муриел събуди тактически лежерния мач с пробив през центъра в 9-ата минута, пусна надясно за Пабло Сарабия и той откри. 26-годишният мадридчанин не можа да отпразнува като хората – страничен рефер развя засада, VAR се намеси за първи път в Испания (от този сезон се въвежда в първенството и за купата). Виждайки повторение главният съдия Хил Мансано зачете гола.

Ернесто Валверде изненада с бразилския дебютант Артур и Рафиня до Бускетс за конструктури на играта вместо Коутиньо и Ракитич, халфовете постепенно заостряха, та триото Дембеле-Меси-Суарес да създава опасности. Лео, Луис и дошлият от Севиля Лангле изпуснаха да изравнят.

Банега обърна късмета в 40-ата с глупав фаул срещу Лангле. Меси нацели греда от пряк свободен, Пике довкара за 1:1. Тер Щеген извади с рефлекс нов точен на Сарабия.

С Фелипе и Иван след почивката каталунската игра продължаваше да не блести, имаше грешни пасове и неразбирателства. Новият чешки вратар на южняците Томаш Вачлик изби фаул на Меси,атака на Дембеле и двойна Лео-Суарес. Южняците се бранеха и смело контраатакуваха, работата на новият треньор Пабло Мачин остави добро впечатление. Франко Васкес изненадваше с шутове, удари греда. Португалският талант Андре Силва и купеният от Барса Алейш Видал дебютираха скромно.

21-годишният световен шампион с Франция Осман Дембеле донесе купата с потентен удар отдясно от линията на наказателното в 79-ата, кълбото влезе след рекошет в напречната греда. Артуро Видал го смени за първи официални минути с “азулграна“.

В 90-ата Хил Мансано свири дузпа на Тер Щеген за събаряне на Алейш Видал, но немецът хвана изпълнената леко от резервата и голаджия на Севиля Бен Йедер.

Меси не успя да увеличи рекорда си от 31 гола в 34 мача на Севиля, но гордо вдигна купата.

“Жалко, работихме сериозно, с малки детайли изпуснахме купата, надиграха ни.“ - тъгувше Пабло Сарабия.

“Щастливи сме за трофея. Каква дузпа обаче свири съдията, не може да ме гони от мястото ми...“ – протестира Тер Щеген.

В същото време Роберт Левандовски донесе на Байерн Мюнхен Суперкупата на Германия с хетрик за разгрома 5:0 над Франкфурт.

Тагове: Барселона, Севиля, Лионел Меси, Осман Дембеле