12-09-2018 08:05

Испания развинти на шест уморена Хърватия

снимка: Даниел Касас

Младите блестят, Асенсио с дубъл за минута и три асистенции

Испания даде футболен урок с 6:0 на уморените световни вицешампиони от Хърватия и е безспорен лидер в тежката група 4 на елитната дивизия на Лигата на нациите, след като би и Англия в събота. "Ла Фурия Роха"“ почти си осигури участие в Голямата финална четворка.

30-хилядният стадион в Елче, Аликанте, стана домакин на мача, който бе желан, но за съжаление не успя да види на световното. Хърватите тръгнаха френетично напред на старта, но не успяха да забият. Усещаше се липсата на прецизността на отказалите се Манджукич, Чорлука и Субашич. Ракитич опитваше, Модрич бе незабележим, за капак Вршалко се контузи рано.

Луис Енрике учуди с включване на абсолютни дебютанти – Себайос (22 г, Реал М) в центъра до Бускетс, Саул и Иско, и по лявото крило дребничкия бързоног Хосе Гая (23 г, Валенсия), но те се справиха добре. Домакините постепенно печелеха топката и опитваха атаки.

Бензина на тима на Златко Далич скоро свърши и головата фиеста на "фуриите" започна с красиво попадение на 22-годишния халф на Атлетико Саул Нигьес (момчето, което не получи шанс на мондиала, но заби и на "Уембли“) пред домашна публика.

В 34-ата се случи нещо малко виждано - Марко Асенсио заби "дубъл" с 2 неспасяеми снаряда от извън наказателното за малко повече от минута време в 17-ия си мач с националната фланелка. Вторият бе записан на новия вратар Ловре Калинич - топката закачила гърба след рекошет в напречната греда и преди да спре в мрежата.

Родриго изпусна четвъртия при пас на Карбахал отдясно, но веднага след почивката изведен от Асенсио надбяга Вида и се реваншира – 4:0. После на спринт с топка бе съборен в наказателното, но не му свириха дузпа.

В 57-ата капитан Рамос (158-ми мач за "Ла Роха") направи "ръчичка" с глава след корнер от Марко, изработил положение с пас през краката на Вида и за приятеля си Иско за шестия и записал три асистенции. Централният нападател Родриго Морено можеше още да вкара, а с играта си убеждава за титуляр вместо Диего Коща, който не дойде защото чака бебе.

Луис Енрике мотивираше тима да не спира с преса и атаки, младата смяна в Испанския национал показа желание и класа, давайки надежди за нов успешен цикъл. Следващият двубой е с Англия на 15 октомври на "Виямарин" в Севиля. Ноември Хърватия и Англия затварят групата.

Тагове: Испания, Хърватия, Лига на нациите, Марко Асенсио