Вечното дерби

14-09-2018 12:55

Божинов няма цял мач от 412 дни

При головете положението е много по-сериозно - дните са 490

"Бог ще ме накаже, ако прекратя кариерата си", това обяви 32-годишният Валери Божинов седмица преди да подпише с Ботев Враца. Нападателят реши да даде рестарт на изявите си на терена, като се завърне в България. За мнозина това със сигурност е изненадващ ход, но Божинов категорично заяви, че за него не е крачка назад, а засилка.

Нещо, от което със сигурност се нуждае, ако иска да възвърне поне част от футболното си само­чувствие. Защото то безспорно пострада в последните години и най-вече по време на престоя му в последните два отбора - Риека и Лозана. За хърватския тим той изигра едва... 14 минути в шампионата и 12 за купата. Твърде малко и обидно за него самия!

Днес срещу Витоша в Бистрица Валери се очаква да направи своя дебют за врачани. Така след 130 дни суша нападателят отново ще играе футбол. За последно го направи на 8 май тази година, когато влезе като смяна при победата на Риека над Интер Запрешич с 5:1 в мач от шампионата. Имено заради малкото време, което получи за изява, той си тръгна от Хърватска.

Доста no-стряскащи обаче са цифрите, когато говорим за цял мач, пълни 90 минути, на Бо­жинов. Това не се случвало от повече от година - 412 дни. За последно нападателят игра без смяна на 30 юли 2017-а при загубата у дома на неговия Лозана от Сион с 0:1. Впоследствие той записа още 6 мача в швейцарския елит, но винаги бе сменян или влизаше като резерва.

Трябва да се върнем още по-назад, за да видим кога за последно нападателят вкара гол. Това се случи преди 490 дни - на 13 май 2017-а. Тогава Божинов се разписа за 1:1 от дузпа за втородивизионния китайски Мейжоу Хака срещу Далиен Трансенденс.

В Лозана и Риека нападателят остана на сухо, а кариерата му вече бе тръгнала стремглаво надолу. В България досега той е носил само екипа на Левски, където имаше прилични статистически данни -20 мача и 8 попадения в първенството и Купата на България. Така че може би отново е време да видим Божигол в действие.

Тагове: Валери Божинов, голове, дни, участия