11-01-2019 08:52

Барса без Меси падна за купата

снимка: Даниел Касас

Неймар умолявал да се върне при каталунците, баща му пак се разправя за пари

Десетият в Испанското първенство Леванте изненада с 2:1 шампиона Барселона в домашен осминафинал за купата на Краля във Валенсия и създаде интрига за реванша на Камп Ноу след седмица.

Треньорското решение за ротации на Ернесто Валверде, дал почивка на гръбнака Меси- Суарес- Ракитич – Пике - Алба (плюс скандала му с Мунир), направи мача равностоен, ритмичен и интересен. Домакините излязоха надъхани и в 18-ата минута вече водеха с два аванс на 25-кратния носител на трофея: Кабако откри с глава в четвъртата, а доведеният под наем от Реал Мадрид младок Борха Майорал простреля по диагонал Каспар Силесен през трима защитници. Холандецът извади заплаха, Борха изпусна нови два шанса.

Вратарят на Леванте Айтор Фернандес спаси сигурни голове на Осман Дембеле, който при третия шанс не улучи вратата. Съдията де Бургос Бонгоечеа си затвори очите за две груби подсечки на Артуро Видал, заслужаващи изгонване, както и дебютанта Чуми за суплес на Боатенг. Силесен изигра скеч с уж получен удар, при който комично падна едновременно с капитана си Бускетс и бе предупреден от рефера да не симулира.

22-годишният колумбийски защитник Желсон Мурийо дебютира за каталунците. Фелипе

Коутиньо направи пореден слаб мач, губеше двубои, бе неточен в пасове и 2 шута към вратата. Силесен спаси на Мурийо, а минута след като смени Боатенг ветеранът Хосе Луис Моралес попиля идеално положение за трети гол. С влизане към края на искан от Милан и Арсенал Денис Суарес Барса владееше и натискаше, домакините изтощено се бранеха. В 84-ата 25-годишният халф от Галисия изработи дузпа и Коутиньо намали.

Леванте бе единственият тим, победил Барса в миналата лига (5:4) в края на май, припомнят паметливи, опукаха Реал Мадрид и Алавес този сезон, а през декември отнесоха “петичка“ от Меси и компания.

Ясно е, че в реванша Лео пак ще трябва да спасява елиминацията.

Севиля наби с 3:1 Атлетик Билбао, Бетис си усложни ситуацията с домашно нулево реми с Реал Сосиедад.

Неймар, който избяга от Барса в Пари Сен Жермен за 222 милиона евро през лятото на 2017, молил пет пъти за последните месеци каталунците да се върне, разкри седмичника “Ел Мундо“. Контактите с екс-шефовете осъществявал лично баща му, обяснявайки колко разочарован е сина при Френския шампион.

Бартомеу и директорите поискали от Неймар Страши да оттегли жалбата до ФИФА с иск за 30 милиона евро (част от договорената прима от 63 милиона при удължаването на договора на Ней, след което той хукна за Париж), но известният сребролюбец-родител отвърнал, че “това е друго нещо“ и няма да го направи. На 31 януари имат дело по случая, на което идва и шефа на ПСЖ Ал-Насер.

Тагове: Барселона, Леванте, купа на краля на Испания