09-02-2019 19:14

Реал удари лошо Атлетико, върна се втори в лигата

Снимка Даниел Касас

Поредно напечено дерби със съдийски полемики, Рамос и Бейл носят успеха

Реал удари Атлетико с 3:1 в мадридското дерби от 23-и кръг на Испанското първенство на “Ванда Метрополитано“ и го измести от второто място с 45:44 точки. “Белият балет“ поздрави с важна победа треньора си Сантяго Солари при дебюта му срещу Симеоне и скъси до 5 точки дистанцията с лидера Барселона (преди гостуването на Атлетик на “Сан Мамес“ утре вечер).

Над 65 000 верни фенове посрещнаха с “червено-бели“ знамена и бойки песни отбора на Диего Симеоне, агитката замери със стотина плюшени играчки-мишки Тибо Куртоа, който се падна да пази пред нея на южния сектор. Публиката освиркваше мощно бившия си вратар при всяка докосната топка, забравила как пази в 154 мача през 2012-2014, също на финала за ШЛ в Лисабон (спечелен от Реал след изравнителен гол на Рамос в 93-ата минута и други на Бейл, Марсело и Роналдо в продълженията).

Мачът бе тактически, с много индивидуални дуели, остра игра, накъсвания и малко удари към вратите. Непокрит Каземиро засече на странична ножица корнер от Карбахал в 15-ата минута до далечния стълб и откри. Десет минути по-късно, с жълт картон за подсечка отзад на Каземиро, Антоан Гризман проби сам пред половината “бяло“ поле и матира с къс диагонал бившия си съотборник Куртоа. Страничния вдигна “засада“, но след VAR-консултация главния Естрада Фернандес правилно зачете гола. Рамос и компания оспорваха за нарушение на Корреа към Вини. Стадиона се тресеше от викове и кеф.

Двама дебнеха дебютанта в мадридското дерби Винисус по лявото крило, младокът направи няколко влизания и опити за комбинации с Бензема. При пореден рейд Вини бе спънат на влизане в наказателното от Чема Хименес (жълт) и с ново VAR-потвържение дадена дузпа, въпреки спорове от “дюшекчиите“ че било извън полето. Рамос вкара безпощадно до левия стълб. Капитанът на Реал, който се жени за тв-журналистката Пилар Рубио на 15 юни, заби пети 11-метров гол в лигата и девети във всички турнири за сезона.

Другият важен дебютант на “Метрополитано“ Алваро Мората (за сефте в “червено-бяло“ пред новата си публика) се събуди след антракта (може би нахъсан от Симеоне) с три удара. Бившият нападател на Реал вкара с дълбока прехвърляща парабола над излязъл напред Куртоа, но реферът посъветван от VAR не призна попадението, много спорно. Интересно, че и в трите полемични случая (голове) Естрада Фернандес не отиде сам да види ситуациите на монитора край тъча. Много рядко го правят и колегите му, което предизвиква критики от куп ощетени.

“Рохибланкос“ се хвърлиха напред – Тибо изби потентен на Хименес, включиха се резервите Витоло и Родриго. Игралият и за двата съперника преди време Солари потърси да матира със силен “жокер“ Бейл (за Вини) и в 75-ата изведен от Модрич уелсецът постигна целта с нахлуване отляво и прецизен диагонал към Облак. Гарет изпусна шанс за още.

Томас Парти бе натирен с втори жълт и останали с десетима последните 10 минути домакините се центрираха в защита.

Тагове: Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, дерби, Антоан Гризман, Серхио Рамос, Каземиро