14-05-2019 11:51

Сити взе титлата, но шампионите са два

Gulliver Photos/Getty Images

В сезон, в който 32 пъти се сменяше водачеството, няма как да е другояче

3400 минути феновете на Сити бяха на тръни. И все пак за 20 минути в края на мача с Брайтън те можеха най-после да се отпуснат. Техните любимци щяха да получат необходимите 98 точки, за да спечелят титлата в този удивителен сезон.

Но първо нека обърнем внимание на Ливърпул. 97 пункта и само една загуба през кампанията. И все пак някак си това не е достатъчно. Във всички други сезони с изключение на миналия (б.р. – Сити завърши със 100 точки) това щеше да е достатъчно за короната и край на 29-годишната суша. Представете си що за чудовищен отбор трябваше да преодолеят гражданите, за да триумфират за втори пореден път.

Ливърпул без съмнение е един от най-големите отбори, които това първенство е имало. За да сме акуратни – по точки това е третият най-добър тим. Без да спечели последните си 14 мача в шампионата, Сити щеше да се провали. Едно равенство и всичко се изправяше. Ето толкова добър беше Ливърпул през сезона. И някак си удивително гражданите пак са пред тях. Сити може и да взе титлата, но шампионите са два. Да се говори, че Ливърпул е загубил надпреварата за короната, е несправедливо.

Мърсисайдци не бяха в най-добрата си светлина в домакинството на Уулвърхемптън, но това е разбираемо. Всички погледи бяха насочени към "Амекс", където всички фенове на червените се надяваха Брайтън да измъкне нещо на отбора на Пеп Гуардиола. Вратарят на Ливърпул Алисон беше най-натовареният играч на Анфилд, но 2 гола на Садио Мане във всяко едно от полувремената бяха достатъчни за нов успех – 2:0. Един ден те ще погледнат към цифрите от сезона и ще се чудят как това се е случило. Никога не се е случвало и вероятно няма да се повтори отново.

В крайна сметка нямаше голяма драма в последния ден, но имаше нещо като изкупление. Човекът, който отведе Сити в царството на екстаза, който се погрижи титлата да бъде подпечатана, създавайки втория гол и сам вкарвайки третия, беше Рияд Марез. Нападателят, чийто пропуск от бялата точка на Анфилд (б.р. – 0:0) можеше да се окаже толкова жизненоважен в края на кампанията.

Алжирецът беше постоянно на пейката през последните няколко седмици. Наистина бе огромна изненада, че той започна в решаващия сблъсък на "Амекс". Иначе за учудване на мнозина Брайтън поведе в 27-ата минута, след като Глен Мъри се разписа с глава при изпълнение на корнер. Но само 83 секунди по-късно Агуеро изравни. 10 след това Лапорт с мощен изстрел с глава направи 2:1, а след почивката Марез и Гюндоган оформиха шампионския купон.

От началото на сезона водачеството се беше сменило 32 пъти. А лидерството се промени още два пъти през първото полувреме на срещите – точно както отива на най-голямата надпревара за титлата, която някога е съществувала. В 17-ата минута Мане вкара на Анфилд, а Ливърпул излезе начело. В 38-ата обаче Лапорт върна небесносините на върха. Какво ли ни е приготвила следващата кампания…