Трансферно лято 2019

25-05-2019 10:26

Валенсия иска кралска купа от Барса довечера

Меси гони депресия с възможен седми турнирен трофей

Испанският шампион Барселона излиза довечера в 22 ч. срещу Валенсия на стадион “Бенито Виямарин“ в Севиля в защита на купата на Краля, която може да стане пета поред. Каталунците ще играят девети финал за 11 лета с Лионел Меси в състава и заслужени шест трофея. Имат най-силно присъствие исторически в най-стария Испански турнир (създаден през 1903 г.) с 40 финала и 30 купи.

Гарет Бейл открадна трофея от Барса с незабравим спринт и гол на “Местая“ през златната за Реал Мадрид 2014 година, но оттогава каталунците не го изпускат с доминантни победи над Атлетик Билбао, Депортиво Алавес и две над Севиля в решаващите битки, докато “белия балет“ покорява ШЛ и отпада рано у дома.

Валенсия държи във витрините 7 титли от 16 решаващи мача, последна от 2008 г. “Прилепите“ почнаха зле сезона, бяха наранени с ранно елиминиране от Шампионската лига, но мотивирани от амбициозния Марселино Гарсия възкръснаха, за да играят полуфинал в Лига Европа, да се преборят за място в най-комерсиалния турнир догодина и скочат на Барса за домашен трофей. Еуфорията в крайморския град е върхова, феновете сюрпризираха тима с грандиозно изпращане, хиляди ще дерат гърла довечера в Севиля.

Четвърти дубъл (лига и купа на Испания) за петилетка би донесъл радост на ФК Барселона и “кулетата“ и замаскирал тъгата от драматичното отпадане от Шампионската лига, четвърто поред, след геройски обрат от Ливърпул на полуфиналния реванш на “Анфийлд“. Резултатите и опита на Меси, Пике, Ракитич и компания в домашния тунир им дават повече точки за фаворити довечера, амбицията на по-скромния съперник за първа титла впоследните 11 години може да даде криле и изненада.

Последният двубой между съперниците зимата завърши с реми 2:2 и голове на Лионел Меси (първи от дузпа), Кевин Гамейро и Дани Парехо (дузпа). Санти Мина, Родриго Морено, Гонзало Гуедеш, Гая и здравата защита ще са основните оръжия на Марселино, който търси първа лична победа над каталунския гранд. Дембеле и Суарес са контузени, надеждите на “блауграна“ за помощници на Меси в атака са за бразилците Фелипе Коутиньо и Малколм, както и за достойно пазене на вратата от Каспер Силесен в може би последният му мач за тима.

Над 2600 полицаи са мобилизирани за мача, чакат се 70-80 000 фенове в Севиля и горещи 28 градуса по време на двубоя, цените на билетите на черно и на хотелите са петорно по-скъпи. Главен съдия е Ундиано Маленко - последен кариерен двубой.

Турнирът ще има нов формат с по един двубой до полуфиналите от догодина, реши федерацията РФРФ, за да даде шанс и на непрофесионални клубове увеличава участниците до цели 116 (32 идват от четвърта дивизия). Четирите участника в ШЛ се включват от 1/16финалите.

Тагове: Барселона, Вакенсия, Лионел Меси, Марселино Гарсия