Илиан Илиев два пъти е уволнявал треньори на сините

Днес едва ли ще го направи за трети път, но с успех може да поразклати колегата си Хубчев

Янаки Димитров/Тема Спорт
Тази вечер Илиан Илиев за 11-и път ще се изправи като треньор срещу Левски на Герена. Варненецът е наясно с всяко кътче на този стадион – бил е в съблекалнята на сините като играч, обитавал е и кабинета на наставниците до нея.

В досегашните си 10 визити на сините Илиев може да се похвали с 2 победи и 1 равенство. За първи път той среща Левски в столицата на 28 май 2005 година. Тогава неговият Черно море гостува в София в последния 30-и кръг на тогавашната А група. Домакините печелят с 2:1 с два гола на Мирослав Иванов-Шуменския Деко. През есента на 2006-а Илиан вече е начело на Берое, като заралии губят с 0:3 – Мирослав Иванов отново вкарва, а с по едно попадение се отчитат и Димитър Телкийски и Христо Йовов.

На третия път обаче стомната на Левски се чупи срещу бившия му футболист, облякъл след това треньорския анцуг. На 18 октомври 2009-а Берое побеждава с 1:0 на „Герена“ с точен изстрел на Петър Димитров в 83-ата минута. Това е пети пореден мач без успех на сините в първенството и той коства главата на сърбина Ратко Достанич, който получава прякора Кратко Останич.

През 2010 столичани надвиват старозагорци с 2:1, а през май 2012-а с 2:0. В този последен двубой формално Берое е воден от Ивко Ганчев, защото от Левски вече са обявили, че от следващия сезон Илиан Илиев ще ги поеме. През 2012/13 треньорът води сините, но партньорството им не издържа дълго – разделиха се преди края на сезона, въпреки че отборът имаше шанс да направи дубъл. В крайна сметка помощникът му Николай Митов довърши кампанията, а Левски се провали в битката и за двете отличия – изпусна титлата в последния кръг, падна от Берое във финала за другия трофей.

На 10 май 2016 година Илиан Илиев отново се завърна на Герена, този път с Локомотив Пловдив. До почивката Левски държи нещата под контрол – води с 2:0 с голове на Венцислав Христов и Мигел Бедоя. Вторите 45 минути обаче се превръщат в кошмар за сините. Веселин Минев си отбелязва автогол, Мартин Камбуров не пропуска да накаже столичани, а малко преди края Бирсент Карагарен носи трите точки на пловдивчани. На следващия ден Управителният съвет на Левски взима решение да уволни треньора Стойчо Стоев – Илиев взима втори скалп на син наставник.

През 2017/18 Илиан гостува два пъти на Георги Аспарухов. Първия път губи с 0:1 с Верея. На 24 май пък пристига начело на Черно море в двубой, който ще определи кой от двата тима ще участва в Лига Европа. Домакините повеждат с 2:0, но през втората част позволяват на варненци да върнат един гол. Мачът се завързва, но в крайна сметка столичани бележат 2 пъти в последния четвърт час и печелят виза за континенталната надпревара.

През миналата кампания Черно море стигна до 2:2 на „Герена“ в началото на кампанията. А в края падна с 1:5 – най-голямата загуба на Илиан Илиев като треньор срещу сините в столицата.

Черно море е третият отбор, с който Илиев ще се опита да победи Левски. През този сезон той вече удари ЦСКА на Армията. Ще ликува ли утре вечер и на Герена? Ако го направи, то ще е побеждавал сините в дома им с три различни отбора.

2017/18 25.11.2017 г. Левски – Верея 1:0
2017/18 24.05.2018 г. Левски – Черно море 4:1 (бараж за Лига Европа)
2018/19 30.07.2018 г. Левски – Черно море 2:2
2018/19 12.05.2019 г. Левски – Черно море 5:1

Баланс: 10 мача, две победи за отбори на Илиан Илиев, едно равенство, седем загуби, голова разлика 10-23

Тагове: Черно море, Левски, Илиан Илиев, Петър Хубчев, статистика