07-11-2019 00:35

ПСЖ и Сити също на осминафинал, Реал - на крачка

Снимка Даниел Касас

Родриго ги почна и в Европа – хеттрик плюс асистенция

Френският шампион Пари Сен Жермен, без контузената суперзвезда Неймар, отнесе с 5:0 Брюж с хеттрик на Килиан Мбапе и два на Мауро Икарди и стигна осминафиналите на Шампионската лига като безспорен лидер в група А с 12 точки. На крачка от успешно излизане е и Реал Мадрид след 6:0 над турския първенец Галатасарай на “Бернабеу“, а след 20 дни посреща тук и ПСЖ за липсващата за класиране поне точка, сега има седем пред белгийците с две.

Зидан заложи на очертаващия се като първи тим с Марсело титуляр, Феде Валверде плеймейкър вместо Модрич до Крос, атакуваща тройка Азар-Бензема-Родриго, и не сбърка. За шест минути и половина 18-годишният Родриго Гоеш набута дубъл след перфектни пасове от Марсело отляво. При първия в 230-ата секунда на мача играещият по-вдясно талант овладя и заби с левачка през трима, а после бе точен и с глава. Бразилското дуо на опита и младостта сработи перфектно.

Немският рефер Феликс Цвайер свири дузпа след VAR и личен преглед на тв-кадри за настъпване на Тони Крос от Стивън Нзонзи на наказателната линия. Рамос вкара “а ло Паненка“ (15-а мин.), а фен от публиката му вдигна плакат с “давам кутия лангости за фланелката ти“.

Здравенякът Кристиан Луйндама спъна Азар при слалом към вратата, белгиецът се удари лошо в крака и кръста, но продължи, наказание нямаше. Ремина опита да размаже глезена на Родриго, после Валверде го спъна и заслужи жълт. Менди смени Марсело вероятно заради болежки. Четвъртия гол забучи Бензема след асистенция отдясно на Родриго, а феновете припомниха с песни кои са 13 пъти “Кралете на Европа“. Вратарят Мулсера извади точен на Азар, преди което му бе отменен гол за засада на Каземиро.

Еден все пак бе сменен след почивката от Модрич, после поигра и Иско, асоциирайки добре с Карим и Родриго. Френският ас забоде “дубъл“ в 81-вата след пас отдясно на Дани Карбахал, а в добавеното време изведе младия си колега нападател за първия му “хеттрик“ с бялата фланелка. “Белите“ направиха 20 удара към вратата срещу 4 на съперника.

Родриго безспорно е сензацията и най-добра новина за Зизу. Младежът направи отличен дебют в Истанбул (с отменен гол) до далеч по-именитите и опитни европейци Бензема и Азар, но асоциираше солидарно, креативно и равностойно с тях в малкото изиграни съвместно мача, съумявайки да оправдае треньорското и отборно доверие и още при втория си двубой на евросцена – в най-взискателния турнир като Шампионската и импонентен храм като "Бернабеу", да блести със своя светлина и да реши победа, класиране и самоувереност на групата практически за седем минути, разбира се с помощта на по-голям “брат“ като Марсело.

Мадридистите май могат да бъдат спокойни, че заместник на отпрашилия за Италия исторически голаджия на клуба (451 гола) Кристиано Роналдо...все пак е намерен.

Другият мадридски тим Атлетико също не е на 100 % сигурен за следващата фаза след като допусна загуба 1:2 от опашкаря в група D Байер Леверкусен. “Аспирините“ дръпнаха с автогол на Томас Парти и свой на Кевин Вьоланд и макар, че Амири бе изгонен удържаха победата. В добавеното време Мората вкара почетно. Тимът на Диего Симеоне гостува на класиран вече Ювентус след 20 дни и ако измъкне поне точка, минава в Топ 16. Локомотив Москва и Байер ще се бият за Лига Европа.

Четвъртият прескочил груповата фаза е английският шампион Манчестър Сити на Жозеп Гуардиола с 10 точки в група С, въпреки изненадващото реми 1:1 като гост на Аталанта (Стърлинг, Пашалич) и изгонване с директен червен на вратаря им Клаудио Браво.

Тагове: Реал Мадрид, ПСЖ, Галатасарай, Родриго Гоеш, Карим Бензема, Килиан Мбапе