08-11-2019 11:19

Шест гола, шест точки, но не и Отличен 6

Представянето на ЦСКА все още е далеч от най-високата възможна оценка

Стоян Генов/Тема Спорт
В началото на втория дял от шампионата ЦСКА спечели 6 точки с голова разлика 6:0. При това от две трудни гостувания. Но не бързайте да пишете отличен на армейците въпреки шестиците в статистиката. Тяхното представяне все още е далеч от най-високата възможна оценка. В момента червените по-скоро са в ролята на ученика, който е получил няколко двойки, бил е смъмрен от родителите и се е стегнал, за да избута поне тройка за срока. За ЦСКА това ще бъде равностойно на минимум 13 точки от първенството в оставащите 5 кръга до зимната пауза и задължително класиране на четвъртфинал за купата.

Победите във Велико Търново и Варна не бива да се надценяват, но не трябва и да се подценяват. Трудни дестинации, коварни съперници. Пълният актив и сухата мрежа са добро постижение. А и психологически червените имаха нужда от тези два успеха. ЦСКА на Крушчич взе реванш от Етър и Черно море за провалите на Армията на старта на шампионата, когато отборът бе воден официално от Добри Митов, със силната дума на Люпко Петрович при вземането на решения. Победите на Ивайло и Тича са отлична предпоставка за серия от поне четири успеха с която армейците да влязат в дербито с Лудогорец в началото на декември. Дотогава им предстои домакинство на добре представящия се отбор на Славия и гостуване във Враца на слабия напоследък Ботев. Серията от четири последователни победи е задължителна. Лека-полека на „Армията“ трябва да вдигат летвата, ако искат да си осигурят по-спокойна атмосфера по време на зимната пауза.

След сблъсъка с Лудогорец пък предстои най-важният мач до края на годината – осминафиналът за купата с Арда. След последните два успеха извън София червените трябва да са по-уверени за гостуването в Кърджали. Допреди две седмици те изпитваха сериозни проблеми с двубоите извън столицата, като бяха спечелили единствено в Коматево с 1:0 срещу Ботев. Сега могат да гледат по-смело към Враца и Кърджали. Длъжни са там да затвърдят тенденцията.

Цифрите в статистиката са едно, но впечатленията водят към доста изводи. Двете поредни чисти победи не бива да заблуждават. Представянето на ЦСКА в голяма част от двубоите с Етър и Черно море не бе на нужното ниво. Мачът в Търново бе напълно равностоен до момента, в който болярите не останаха с човек по-малко в началото на второто полувреме. Срещу моряците ЦСКА не допусна напрежение пред своята врата в редовните 90 минути, но пък и твърде рядко създаваше нещо интересно в предни позиции. Мачовете на Ивайло и Тича ще се запомнят главно с две отлични изпълнения в атака.

Третият гол във вратата на Етър и първият в тази на Черно море дойдоха след многоходови комбинации, в които топката се разигра бързо и по земя.

Това вече е нещо различно, каквото изключително рядко се виждаше от началото на сезона. Движение на хора без топка, правилно позициониране, отигравания с едно докосване. Двете голови атаки бяха изпълнения, които заслужават аплодисменти. Това искат да виждат феновете. С такива комбинации могат да се матират сгъстени отбрани, каквито често се нареждат пред армейската атака. Въпросът е да не остават епизодични проблясъци, а да се превърнат в стил на игра. Защото в момента се разчита предимно на отделни фойерверки вместо на трайна офанзива към вратата на съперника. Подобни майсторски комбинации на скорост трябва да се създават на всеки 20 минути, а не по веднъж на мач, както в Търново и Варна.

Предстои да видим дали красивите ситуации ще се превърнат в трайно оръжие, за да ни убеди Крушчич, че той е причината за случването им. Освен че върна костюма на пейката на ЦСКА, за което трябва да бъде поздравен, сърбинът се опитва да прави промени и в облика на отбора. Те са сравнително плавни по отношение на стила, където все още се разчита на търпение и моментна изненада. Или с други думи на философията на Петрович. Крушчич като че ли е по-решителен към промени в състава.

Очевидно е, че гласува доверие на Пинто не само да върне формата си, но и лидерската си позиция като присъствие в отбора. На Тича португалецът се опитваше да дирижира действията на отбора.

Включването на Джеферсон на нетипична за него позиция също бе силен ход и проработи. Бразилецът бе в основата на красивата атака за първия гол. Младите Антов и Гълъбов пък са титуляри в трети пореден мач. И не се представят никак лошо. Може да кажем, че Крушчич превърна Гълъбов в реална алтернатива на Турицов. И двамата са перспективни състезатели, по-ефективни са в защитен план, а включването в атака не е сред силните им страни. За десния бек Крушчич си създаде конкуренция и ще е интересно да видим кой ще стартира срещу Славия, след като Турицов вече е напълно здрав...

Засега Гълъбов и Антов се възползват от дадения им шанс и изглежда възможно да претърпят развитие под ръководството на Крушчич. Отабор обаче продължава да е енигма, въпреки че бе наложен в титулярния състав и получи сериозно доверие. На този етап той не се защитава по най-добрия начин и представянето му е, меко казано, противоречиво. От налаганите титуляри в последните мачове той е сред тези, които са най-близо до пейката.

За да сменя някои от изпълнителите, със сигурност Крушчич планира и плавна промяна в стила. Но явно не бърза с радикалните действия. Не търпи отлагане обаче промяна върху представянето на отбора през първите полувремена. Армейците трябва да са много по-смели в първата половина от мачовете. А не да я пропиляват в излишно изчакване. От началото на сезона са вкарали едва 5 гола през първите полувремена, три от които в една среща. ЦСКА не се е разписал през първите 45 минути в цели 12 от 15-те си двубоя! Тази нагласа за изчакване, с която се стартират мачовете, е сред най-големите слабости на армейците и трябва да се промени по най-бързия начин. Особено за двубои като предстоящите със Славия и Ботев Враца.