Михайлов наглее и хленчи в Парламента, изкара се жертва и избяга от медиите

Начало » Михайлов наглее и хленчи в Парламента, изкара се жертва и избяга от медиите

Борислав МихайловПрезидентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов беше извикан днес за изслушване в Парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта във връзка с инцидентите преди и по време на Европейската квалификация на 16-и ноември между България и Унгария. Изслушването продължи малко над два часа, като Михайлов беше придружен от изпълнителния директор Борислав Попов и заместник-изпълнителния Христо Запрянов.

Михайлов и Попов предоставиха цялата хронология, за да се стигне до решението на УЕФА срещата в София в четвъртък да се играе без публика. Също така беше посочено и становището на Европейската централа, ако е възможно мачът да мине извън столицата. На изслушването имаше представители на МВР и на Столичната дирекция на МВР.

Разговорът обаче излезе от рамките на темата и на добрия тон в края му, когато депутати – и от комисията, и извън комисията, му поискаха оставката. Особено активна беше депутатката от ПП-ДБ Кристина Петкова, която започна с думите, че присъствието на медиите подчертават високия обществен интерес по темата.

„Този публичен интерес означава само едно – това е безкрайно необходимо изслушване, но и много закъсняло. Ако от БФС бяхте комуникирали навременно за онзи мач България – Унгария, а не бяхте сменяли стадиони и не бяхме станали свидетели на този медиен хаос. Обратна комуникация, как е било взето решението да се играе при закрити врата и да не присъстват фенове, може би нямаше да се стигне до онзи хаос от четвъртък вечерта“, започна Петкова от ПП-ДБ.

„Вчера изпратихме цялата хронология, запознати сте всичките и там е описано всичко. Цялата информация идва от компетентните органи, от фейсбук, от изследване на сигурността, очакваха се над 3500 фена от крайно десни фракции от Унгария. Хронологията я имате. Практиката е следната – ние няма как да знаем какви са заплахите. Затова си има компетентни органи, обясни Борислав Михайлов. БФС не е местил мача или затварял стадиона, а е направил всичко възможно мачът да се проведе. Двама офицери по сигурността и съветника на президента Чеферин подчертаха, че правилно е било без публика.

Президентът на БФС призова да се потърси отговорност за ексцесиите от организатора на протеста, който е публично известен вече, от институцията, която е позволила провеждането, както и присъствието на платени провокатори.

„Ние от БФС не може да се превръщаме в изкупителна жертва, че някой е планирал протест платен, а друг е търсил изкупителни жертви. Организаторът е известен. Можеше да се стигне при наличието на публика до чупене на имуществото и последващо прекратяване на мача. Но не това е най-важното – ние трябва да организираме мача без опасност за здравето и живота. Свастиките не са толкова важни – ще ни глобят някаква сума. Но аз съм горд, че успяхме да спасим човешки животи“, каза Михайлов.

След това думата взе бившият спортен министър Красен Кралев, който попита: „Събитията от четвъртък са всичко друго, но не и мирен протест. Какво щеше да се случи, ако беше допусната публика, можем само да предполагаме. С каква информация разполагахте преди да изпратите писмото, че ще има действия?“. При което Михайлов отговори: „Решението не е на БФС. Беше за опазването на живота и здравето на участниците в състезанието и хората извън него“.

Борислав Попов, изпълнителен директор на БФС, допълни детайлите по тези разговори: „В първото писмо неколкократно БФС обявява цялата хронология, включително на сайта, плюс публикация на официалните документи. На 24-и октомври беше първата среща по инициатива на полицията – 6 души от полицията, 4 от БФС участваха. На 25-и – изпращаме цялата тази информация до генералния секретар на УЕФА. Препоръката да се измести срещата извън София е от 3-и ноември. Ние не сме предлагали, те искат от УЕФА искат „Христо Ботев“ в Пловдив. И получаваме писмо, че формално и строго препоръчва без публика и да няма продажба на билите. Получаваме двукратен отказ от Пловдив. Междувременно на 13-и ноември от СДВР ни казват, че те са готови да окажат съдействие в София, на 14-и получаваме второ писмо от СДВР. На следващия ден на 15-и е заявен „Васил Левски“ в 19:00, ние потвърждаваме и закритите врати на срещата“.

„Решението как и къде да бъде изигран мача се взима от УЕФА по приложение номер 5. Там е написано Строго препоръчва. Мачът да се изиграе извън столицата на стадион, чиято структура позволява. Тази оценка на риска е в УЕФА. Няма как да манипулираме УЕФА, просто не е възможно. Това е много голяма организация. Ние сме длъжни да ги уведомим за евентуални заплахи. Животът и здравето на хората са висша ценност“, обясни още Борислав Попов.

Борислав Михайлов подчерта, че БФС пък имат доста лош опит от преди четири години, когато срещата с Англия беше спирана няколко пъти заради расизъм и как една фенска група е влязла на стадиона под благосклонния поглед на полицията. Затова и сега в БФС са искали това да бъде избегнато.

Не съм дошъл да се превръщам в жертвено агне и явно никой не иска да види фактите, заяви президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов по време на изслушването днес в Парламентарната комисия комисия по въпросите на децата, младежта и спорта във връзка с инцидентите преди и по време на Европейската квалификация на 16-и ноември между България и Унгария. Изслушването продължи малко над два часа, като Михайлов беше придружен от изпълнителния директор Борислав Попов и заместник-изпълнителния Христо Запрянов.

Михайлов говори както за конкретния случай, така и беше принуден да влезе в диалог и с хора, които му искаха оставката.

„Не съм дошъл да се превръщам в жертвено агне и явно никой не иска да види фактите. Никой не гледа фактите и явно се търси жертва, а жертвата явно вече е посочена. Това е конкретно нападение срещу мене. Аз съм изкупителна жертва заради една група хора, които неистово искат да станат шефове. От 2 години и половина. Те постоянно подбуждат. Зад тях има други хора, които ги финансират. И трето – има хора, които превърнаха този протест от мирен, в не особено мирен“.

Особено активна беше Кристина Петкова, депутат от ПП-ДБ, която каза: „Не съм сигурна, че получихме яснота в необходимата степен. Разбираме, че СДВР и Столична община не са си свършили работата, нямат информация. Аз ви призовавам да си подадете оставка като първа стъпка към нормализирането на българския футбол“.

Тя го попита и защо според него има такъв интерес към БФС и поста президент, че да подозира атаки от конкретни лица. БФС е абсолютно независима организация, без никаква държавна подкрепа и издръжка. Привлекателното е това, което виждате. Аз знам какво е, защото целият ми живот е футбол. Вие не сте ли виждали други протести ? 150 човека с маски с вандалски изяви, дано ги открият“.

Участниците в Комисията от парламентарната група на „Възраждане“ също поискаха оставката на Михайлов. Президентът на БФС обаче отговори: „Не искайте оставки, защото нищо не сте направили за футбола. Има си структура, целта съм аз, вече го казах. Футболните хора решават дали да бъда в управлението или не. Изпълкомът не е отложен, има си ред“, заяви Борислав Михайлов.

Бившият спортен журналист Иван Ченчев, в момента депутат от БСП, попита Михайлов: „Всички знаеха, че ще има протест. Има ли оказване на политически натиск върху БФС?“. И отговорът на президента на БФС беше: „Според мене не очевиден натиск, но отказа от два стадиона да приемат мача не знам дали не се води такъв. Никой не ми е писал съобщения с натиск или ми се е обаждал“.

Михайлов отговори и на въпроса дали Унгарската федерация е била наясно, че срещата ще бъде без публика, както и как те са приели постоянното местене на мача.

„Унгарците отказаха да продават билети също. Много институции бяха ангажирани с безопасно провеждане на мача. Ако беше в Пловдив – те щяха да дойдат с чартър, а Кърджали е на 100 км от Пловдив, и влиза в указанията на УЕФА. Мачът преди 3 месеца го проведохме в Пловдив, категория 3 има, на закрити врати може“.

На срещата присъства и заместник главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, който представи позицията на органите на реда: „За нас не е от значение, къде ще се проведе срещата, защото не стои на дневен ред къде бихме могли да охраняваме. Къде и кога ще се проведе мача – през цялото време ние бяхме в позиция на изчакване да бъдем уведомени. В крайна сметка на нас ни беше предоставена София при закрити врати“.

„Дали сме очаквали да възникне ескалация? Ние като професионално ръководство, сме оценили какви очаквания имаме за събиране на фракции. Ние го квалифицирахме като мероприятие с висока степен на риск. Степента на риска е заради фенове с исторически вражди. Има няколко събития покрай конфликта на Израел с Палестина, все в четвъртък на територията на града. Ако срещата на стадиона с провеждаше с публика, работата ни щеше да бъде друга от гледна точка на профилактирането и филтрирането тези привърженици, които нарушават обществения ред. Щяхме да приложим много по-сериозни мерки да не допуснем пиротехника, знамена и не на последно място, да бъдат отсети тези лица, за които имаме инфо за създаване на проблеми и в миналото“, завърши главен комисар Калганджиев.