Пардю: В България най-после се боря за нещо и… тук няма VAR

Начало » Пардю: В България най-после се боря за нещо и… тук няма VAR

ЦСКАAндрю Дилън/thesun.co.uk/превод Тема Спорт
Английският таблоид Сън пусна голям материал за техническия директор на ЦСКА Алън Пардю, включващ и негово интервю. Статията е озаглавена: „Алън Пардю се наслаждава на борбата за титлата в България, но отбелязва, че местен боен клуб е „малко страховит“.

Пардю зае шефски пост на „Армията“ на 23 ноември 2020-а. В кариерата си 59-годишният британец е бил мениджър на Рединг, Уест Хем, Чарлтън Атлетик, Саутхемптън, Нюкасъл, Кристал Палас, Уест Бромич Албиън и АДО Ден Хааг. Специалистът явно не е фен на ВАР и се радва, че у нас системата за „Видеоасистент рефер“, все още не е въведена. Това обаче ще стане скоро.

Алън Пардю се хвърли в българския футбол, защото вече се бори за трофей, а не за оцеляване. Това отваря очите му за очарователен свят на борба, бунгала и марка футбол, която поне е „честна“ за гледане. Пъстрата кариера на Пардю продължи в нова посока през ноември миналата година с последното му приключение – технически директор на ЦСКА. За първи път в живота си той е претендент за титлата. Това приповдига настроението, макар и състезанието за първото място да е в първенство, малко по-оспорвано от шотландското, което всяка година е надбягване с 2 коня. Българската Първа лига е на 23-то място в УЕФА, в която членуват 55 асоциации. Клубът на Пардю ЦСКА е традиционен гигант – има 31 титли, след него са свирепият градски съперник Левски с 26 и Лудогорец с 9. Проблемът е, че Лудогорец печели всичките си отличия в изминалите 9 години. Пардю е призован заради огромния си опит, с който да помогне за ограничаване на доминацията – подобна на тази на Селтик на север от нас.

Опитът с нидерландския АДО Ден Хааг през изминалия сезон научи Пардю, че в живота има нещо повече от това, да гледаш единствено към английския елитен футбол, докато „бракуваш“ живота си.

„Участвал съм във финали за купи като играч и мениджър. Но винаги съм се борил да не изпадна от Висшата лига, или да спечеля промоция от Чемпиъншип. В Нидерландия задачата ми бе да оставя отбора в елита, което и направих. Но сега е наистина много хубаво да не се бориш срещу всичко и всички.

Сега вече се боря за нещо. Изоставаме с 3 точки от Лудогорец. Ние имаме една загуба в първенството, докато те са с 2“, казва Пардю.

„След като приключих в Нидерландия, имах оферти от клубове от Чемпиъншип (б.р. – от второто ниво на английския футбол). Животът зад граница в Нидерландия изигра решение да приема сегашното предложение и да дойда в ЦСКА. Да, със сигурност бюджетите не са на същия кантар, както в Англия, сумите са много, много различни… Няма по 8 спортни учени в отбор, паркингите пред тренировъчните игрища не са пълни с коли на всякакви хора, които облекчават работата ти. Но тук има приличен технически стандарт. Има съдии, които накъсват играта прекалено много и позволяват на времето да излети, както и такива, които допускат твърди единоборства. И няма ВАР! Има неща, които в Англия имаме, а тук нямаме, но на мен наистина не ми липсват. Собственикът иска да построи нов стадион. Мога да го съветвам по тази тема заради опита си в Кристал Палас и плановете на Стив Париш за такъв. Затова и мога да предложа помощ по въпроса.

В България има някои неща, които те карат да повдигнеш вежди. собственикът на нашия съперник Лудогорец (б.р. – Кирил Домусчиев) също така притежава и телевизионните права за излъчването на първенството. В Англия това би било конфликт на интереси. Но е толкова приятно! Футболната култура е различна“, допълва той.

„Все още не съм виждал стадиона пълен с фенове, но те са много страстни. А като бивш мениджър на Нюкасъл и Уест Хем знам по нещо за публиката. Тук има и боен клуб, който е към футболния. Някои бойци тренират на футболното игрище. Част от тях са наистина страшни. Не бих искал и да ядосам треньора Бруно Акрапович.

На тренировъчната ни база има бунгала, в които играчите да спят. Нещо като минитуристически комплекс е. Това обяснява и защо, когато имахме домакински мач от Лига Европа, сутринта в 9:00 часа играчите имаха тренировка. Това в Англия няма как да стане, няма шанс“, обяснява Алън.

В момента Пардю пак е в София след зимната пауза. Клубът даде под наем защитника Валентин Антов в Болоня с опция това да стане постоянна сделка срещу седемцифрена сума. Температурите в София падат до под -7 градуса, а той е далеч от семейството, след като е бил начело на 7 клуба в Англия и 1 в Нидерландия. Въпреки това, макар и в Източна Европа, той се чувства като у дома си. И дава интервю по телефона за Сън, докато гледа занимание на отбора.

Казва: „Тренировъчната ни база е по стандарт като за Чемпиъншип. Отборът? Ако имаме ден, вероятно ще можем да се опънем на Бърнли и Лийдс (б.р. – тимовете от Висшата лига) и да победим. Но най-важното нещо е, че тук цената, която имат нашите играчи, е несравнима с тази в Англия. За това, което им се плаща, те наистина работят здраво. Футболистите ни са смесица от собствени таланти, южноамериканци, които не са пробили във Висшата лига (б.р. – вероятно визира венецуелеца Адалберто Пеняранда) – може да се каже, че сме космополитен микс.

Подписах договор за 2 години, но с разбирателството, че ако дойде нещо, което си заслужава, ще мога да го приема. Но знаете ли какво? Наслаждавам се на времето си в ЦСКА. Вече се чувствам освежен и презареден. Хората са мили, а храната е добра. И няма ВАР! Обичам това!“, завършва Алън Пардю.