Перестройката на богатия футбол почна с война

Начало » Перестройката на богатия футбол почна с война
Флорентино Перес РМ президент
Снимка: Даниел Касас/BGfootball.com

12 от най-богатите европейски клубове обявиха снощи в полунощ, че създават ново футболно съзтезание – Суперлига, и провокираха взрив от мнения, най-вече критики срещу решението. Войната за футбола почна!

Заверата като основатели разписаха Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Арсенал, Челси, Манчестър Сити и Юнайтед, Тотнъм, Ливърпул, Ювентус, Интер и Милан. Целта на среднощния анонс бе да бойкотират и изпреварят заседанието на Съвета на УЕФА днес следобед, на който се чака огласяване на важни промени в евротурнирите.

Президентът на Реал Флорентино Перес е първият президент на Суперлигата, дясна ръка ще му е Андреа Аниели – собственик и президент на Ювентус. Зад новия проект стои мощната американска банка “Дж.П.Морган“, която е обещала много сериозно финансиране:  начален бонус от 3,5 милиарда за клубовете-създатели плюс 1,8 фонд “солидарност“ (за развитие на бедните отбори).

В турнира, планиран да започне през август с мачове на 20 отбора разделени в две групи, ще участват само 15 клуба-основатели и 5 поканени отбора. Първите три от всяка група плюс два тима от плейоф ще продължат на четвъртфинали (двойни елиминации), които ще се играят в делнични дни от седмицата в нормалния сезон, а финалът е предвиден през май. Не е ясно дали ще започне от идното лято, обявено бе че ще има Суперлига и за жени по-нататък.

Победителят в новото състезание ще прибере към 400 милиона евро, тройно повече отколкото е премята за “Ушатата купа“ (120 млн.). Предвижда се първоначална печалба от турнира от 10 милиарда евро.

Клубовете сами ще управляват (продават) правата за излъчване на мачовете, реклама и мърчандайзинг, което е второто по атрактивност условие, за подкрепа на идеята от най-богатите институции. Дефакто в националните първенства и евротурнири друг взима големите пари и им плаща отчисления права.

Официалният мотив на “12-те“ е да се минимизират загубите от световната криза с коронавируса, която от здравна се превърна в икономическа като удари повсеместно и футбола. Но защо тогава парите пак ще се разпределят между най-богатите и силните футболни клубове?

Споразумението помежду им за спасяване чрез тяхна си частна лига, няма как да не

увеличи пролома между много богати и бедни. Дали 12-те клуба са разговаряли с футболистите си за проекта и дали са получили уверението им, че ще се раздадат и за новото състезание след все по-отговорния си и набъбващ на мачове сезон? А дали някой попита феновете, които толкова липсват на спортистите по стадиони и зали, какво мислят за пренасищането с “големи“ мачове… Едва ли, в крайна сметка за босовете те са просто    плащачи на скъпите им билети…

А футболът и останалите спортове са за всички и на всички!

В защита на Суперлигата може да се спомене, че летните мачове дефакто ще заместят контролите от подготовката, които големите отбори традиционно си организират из САЩ, Япония, Китай, Дубай… Проблемът идва от елитарността на турнира и допълнителното натоварване на играчите и през наситения сезон.

Среднощният динамит взриви вълни от коментари по световните медии, а УЕФА и шефовете на националните първенства започнаха война срещу отцепниците, които ще  променят досегашните турнири.

Немските грандове Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд разкритикуваха идеята и официално отказаха да участват в Суперлига.

УЕФА заплаши да забрани на футболистите от Суперлигата да ритат с националните си отбори, което по принцип трудно би се случило, освен на Европейско. Засега Евро‘2021 не е заплашено, но кой знае как ще се развие войната…

Евроцентралата благоразумно остави трима от основателите на Суперлигата да играят полуфинали в Шампионската Реал Мадрид – Челси и Манчестър Сити – Пари Сен Жермен, както и английските в Топ 4 на Лига Европа Арсенал – Виляреал и Манчестър Юнайтед –  Рома. Можеше да ги анулира, но трябва да си изпълни договорите към спонсори и прибере тлъсти приходи от тв-излъчване.

Шефът на организатора на Испанското първенство (ЛаЛига) Хавиер Тебас организира масов отпор срещу “12-те“, в четвъртак ще събира останалите испански клубове:

“Елитистки, селекционистки и никак солидарен турнир, с цел да забогатяват само някои“.

“Нека не забравяме ценностите на спорта, да подкрепим всички спортни организации…“,   добави министъра на спорта в Испания Хосе Мануел Урибес.

Асоцицията на професионалните футболисти в Испания АФЕ изрази загриженост за играчите при новия турнир: “Питаме се за импакта не само върху културната идентичност на футбола, но и практическия спрямо техните кариери. Ние сме против всякакви мерки на която и да е от страните за нарушаване на правата на футболистите, например изключване от националните им селекции.“

“Тази наречена “суперлига“ е всичко, но не и супер. – избухна португалската легенда на Реал и Барса Луиш Фиго. – Това меркантилно и жестоко движение ще довърши младежкия и женския футбол, както и футболната общественост изобщо, служейки само на собствено заинтересуваните, тези които отдавна спряха да се вълнуват за феновете и да са безразлични към спортните достижения. Трагедия!“

Бившият футболист на Реал Мадрид, Арсенал и турски национал Месут Йозил пусна загрижено съобщение в соц.мрежи: “Децата растат мечнаейки да спечелят Световна купа и Шампсионска лига, не Суперлига. Удоволствието от големите мачове, които са веднъж или два пъти на година, е всяка седмица… Наистина е трудно разбираемо от футболните фенове…“

“Влюбих се в народния футбол, този на феновете, на мечтата да видиш любимия тим да се състезава с големите. Ако тази европейска суперлига се осъществи, тези мечти на феновете и надеждите на онези от малките клубове да спечелят нещо на терена и да се състезават с най-големите, ще свършат. Вярвамв една подобрена Шампионска лига, не в това богатите да ограбят мечтите на бедните и най-готиния спорт на планетата!“, написа испанецът Андер Ерера, играч на ПСЖ.

“Ще се боря Суперлигата да не се осъществи“, заяви британският премиер Борис Джонсън. Фенове на Ливърпул поставиха черен плакат на “Анфийлд“ срещу новия турнир.

ФИФА засега е щраус, който пасува, а официално пледира за диалог. В комюникето си не подкрепя отцепване на “сепаратистка затворена лига“, но моли страните да преговарят.