Днес е 24 октомври. Дата, която е знаменателна за световния футбол. На нея е основан първият футболен клуб на нашата планета. Годината е 1957 и светът вече никога няма да е същият.
Уилям Прест (на 25 г.) и Натаниъл Крисуик (на 26 г.) основават ФК Шефилд (Sheffield Football Club), като разработват нови правила за игра, за да могат да играят с техни приятели от различни възрастови групи. Двамата още от самото начало виждат силата на футболната игра да свързва хората, да ги прави щастливи и да ги кара да изпитват уважение и респект един към друг.
…и други подобни напудрени и красиво звучащи думи, след които си представяме двама достолепни господа в костюми според актуалната мода и задължително монокли, които разпръскват респект само с вида си. Не че горното не е вярно, но специално двамата едва ли са го осъзнали до края на живота си.
Прест и Крисуик всъщност са фенове на… крикета и като двама предвидливи и организирани английски джентълмени още през лятото изпадат в тих ужас от факта, че зимата в крайна сметка ще дойде, а с нея и голямата скука да не гледат любимия си спорт. Затова са твърдо решени да „измислят“ друга игра, която да поддържа формата им и през студените месеци. Те на практика местят ритането на топка от улицата на зеления (хм… невинаги) терен. Така на 24 октомври се ражда ФК Шефийлд.
Крисуик е избран за капитан и секретар на клуба и заедно със своя съмишленик Прест установяват правила, които да помогнат за целия процес на ръководене на клуба. Последното не е толкова лесно, но благодарение на принципи за ръководене, взаимствани от други спортове, двамата установяват известните по-късно „Правила на Шефилд“. Имено тези правила и поведенчески код се използват от създадена през 1863 година Английска футболна асоциация.
Футболната мания заразява бързо региона и само пет години по-късно в град Шефийлд и околностите му вече има 15 футболни отбора. Сред тях е и Халъм, който неофициално е признат за първия голям съперник на Шефийлд, и така логично между тях се играе и първото дерби, което тогава разбира се не се е наричало „дерби“. През 1962 г. пък е основан Нотс Каунти, който в момента държи рекорда за най-стар клуб сред професионалистите. Малко след това Шефийлд са поканени в новоучредената английска футболна асоциация (1863 г.), където членуват и до днес.
В своята 160-годишна си история, ФК Шефилд никога не е играл професионален футбол. През 1885 година, когато е създадена първата професионална футболна лига, отборът не е достатъчно силен за да се конкурира с новосформираните професионални и добре финансирани отбори.
Така клубът стига до решението да създаде първата официална аматьорска футболна лига.
На практика Шефийлд завинаги остава в сянката на другите местни тимове Юнайтед и Уензди, тъй като при създаването на първия през 1889 г, доста от играчите му стават професионалисти и обличат бяло-червения екип.
Правото на първия му осигурява някои дребни привилегии, като например тази да празнува 100 годишнината си през далечната 1957-ма година. На стадиона на Уензди „Хилзбъро“ юбилярите посрещат националния тим на Англия, а банкетът след това е уважен от самия Сър Стенли Роуз – първият президент на ФИФА.
В клубната витрина все пак не липсват и купи. Като например Аматьорската купа, спечелена през 1904 г. и трите трофея за Шефийлд и Холамшир Къп, завоювани през 1994-та, 2005-та и 2006-та година. Отборът има немалко призови места в лигите на Йоркшър. Два пъти е играл в четвъртия квалификационен кръг за ФА Къп.
Днес наследниците на „пионерите“ се подвизават в Южната Първа лига на дивизия Ево Стик, където мерят сили, с отбори като Динамо, Нюкасъл, Питърбро и Линкълн. Разбира се не с тези, които се подвизават в професионалните дивизии. Шефийлд развива два мъжки отбора, пет от школата, един ветерански, един по футзал и забележете – цели пет дамски тима. От тях три са във възрастовия диапазон 10-16 г. Играят мачовете си на стадион „Коуч енд Хорсес Граунд“ в Дронфийд, който е на 7,3 мили от центъра на Шефийлд. На него могат да седнат 250 души.
Не по-малко колорит има в състава, където впечатление прави името Гаскойн. Андрю Гаскойн. Той връзва играта на тима в средата на терена, а преди го е правил в Гуул, Харогейт и Шау Лейн.
Руни пък е клубна легенда с около 500 мача. Е, Мат не е като Уейн, но в Шефийлд е със статут на икона. В клуба е от 2005 г. а преди това е намерил време да рита за Халъм и Бъкстън.
Имаме бивши играчи на Лийдс и Честърфийлд, а Ричи Хъмфрийс е играл за Хартлипул, Кеймбридж и Кардиф Сити. Бил е дори в местния съперник Уенздей.
Впечатляващ е списъкът с видните фенове на отбора. Там личат имената на Сеп Блатер и Свен Горан Ериксон. Твърде вероятно Шефийлд няма да имат проблеми със съдиите, тъй като са подсигурили членски карти на бившите рефери Хауърд Уеб и на култовия Юрая Рени.
В чест на юбилея по повод 150-годишнината официални гости бяха тогавашният президент на ФИФА Сеп Блатер, на когото днес едва ли му е до празници, президентът на Реал Мадрид Рамон Калдерон, както и английските легенди Боби Чарлтън и Боби Робсън.
На 8 ноември пък на стадион „Брамъл Лейн“ (домът на местния Юнайтед) се състоя мач между Шефийлд и италианския гранд Интер. „За отбор от Унибонд мач с Интер е сбъдната мечта“, обобщи настроенията в клуба президентът Ричърд Тимс.
Вероятно най-точната оценка за симпатичните аматьори обаче дава фронтменът на великата рок банда Деф Лепард Джо Елиът, който казва: „ФК Шефийлд е национално съкровище, с което всеки трябва да се гордее“.
Шефийлд са особено популярни в социалните мрежи. През август, когато бе истерията с трансфера на Неймар в ПСЖ за 222 млн. евро пуснаха отворено писмо, адресирано до играча, до ПСЖ и до самия футбол, в което изразиха съжалението си, че времената на романтиката във футбола отдавна са отминали. Разбира се, намира време и за шеги. Веднага след като стана ясно, че Златан Ибрахимович е освободен от Манчестър Юнайтед, клубът светкавично обяви, че има свободна позиция за него.
Честит рожден ден и юбилей, Шефийлд!