Холанд пречи на Холандия, Испания се забърка в политскандал

Начало » Холанд пречи на Холандия, Испания се забърка в политскандал


Испания Рамос Иско
Снимка: Даниел Касас

Лидерите в десетте квалификационни групи за световното първенство са абсолютни фаворити да играят на впечатляващите ултрамодерни стадиони в Катар през ноември и декември 2022 година, показа първи поглед към жебия на ФИФА днес. Това ще е последният Мондиал с 32 отбора като Европа е жестоко ощетена с едва 13 места от 55 участващи в пресявките страни.  

Регламента на ФИФА праща директно на финалите само победителите в групите, а за останалите три места ще се сборят трите втори учсатника с най-предно класиране в ранглистата. Така решаващо става отложеното от миналото лято заради пандемията с коронавируса юбилейно Европейско първенство, което ще се играе в десетина страни и утежнява до максимум максимално наситения календар с мачове. Футболистите ще ритат практически по два официални двубоя седмично и ще отдъхнат само месец лятото като предсезонната им подготовка пак ще им бъде объркана и непълна. Световните квалификации са март, септември и ноември.

Англия на амбициозния Гарет Саутгейт щеше да е спокойна, ако жребия не бе поднесъл Полша за съперник. “Дружина полска“ може да обърка сметките на всеки отбор с брилянтния си нападател Роберт Левандовски (еврошампион с Байерн Мюнхен, 5 сезонни титли), който държи рекорда от най-много голове в квалификации: 16  в последните пресявки.  

Световният шампион от ЮАР‘2010 Испания бе поставен за жребия благодарение на заслуженото място във финалната четворка в Лигата на Нациите, но се натресе на българския кошмар в настоящия век Швеция. “Викингите“ са тежък съперник и за обновяващия състава си иберийски тим, който среща още Гърция, Грузия и Косово.

С автоматичното включване на последния съперник в група С “фуриите“ се забъркват в дипломатически скандал, защото Правителството (Мадрид) не признава Косово за отделна държава, защищавайки целостта на нациите и търпейки проблема с част от населението на Каталуния с желание да се отцепят от Испания. Гърция и Грузия също са сред 95-те страни в света, непризнаващи Косово, както “майка“ Сърбия, заради които “балканците“ не отидоха в група А.

“Групата е тежка с някои непознати отбори… Както и в евроквалификациите срещаме Швеция, знаем какво е от предишните мачове, заедно сме и в групата на европейското… Независимо кой ни е съперник, отбора трябва да е подготвен да си осигури участие на още един Мундиал. – каза селекционерът Луис Енрике Мартинес. – Обичайните лагери с по два мача са удължени на 10 дни с по 3 дубоя и трябва да се адаптираме, да разширим състава до 25 футболисти и да ги въртим.“  

Испания е рекордьор със серия от 63 мача без загуба в квалификации. Интригата тук поставя и капитан Серхио Рамос, който ако успее да се опази физически здрав през свръхтежкия си сезон, иска освен на Евро да рита и на олимпиадата в Япония (юли-август).

Междувременно след 270 тъжни дни Премиершип отвори врати за публика на стадионите си. Засега щастието да дерат гърла за любимия отбор имат по 2000 фенове на мач, “червените“ на шампиона Ливърпул огласиха “Анфийлд“ с химна “Ти никога не ходиш сам“.

“Без публика се губи есенцията на футбола“ – призна испанският национал Дани Себайос. – Целта ми е европейското, но и да завърша хубав сезон с Арсенал.“

В Испания Спортният Съвет към Правителството и Ла Лига не планират да пускат публика до февруари-март, но Федерацията РФЕФ ще разреши между 2000 и 5000 зрители на двубоите-реванши за купата на Испания януари. Иначе Баският финал Атлетик Билбао – Реал Сосиедад (за 2020) ще се играе най-рано април, защото двата клуба искат пълен с фенове стадион. Суперкупата на Испания, по план за 13-17 януари (с финалистите за купата, Реал Мадрид и Барселона), най-вероятно ще бъде отложена заради сложната ситуация в Саудитска Арабия и може да се проведе в Севиля, неясно кога.