Барса – между червените финанси и мечтите за Холанд и Европа

Начало » Барса – между червените финанси и мечтите за Холанд и Европа
Камп Ноу
Снимка: Замова

ФК Барселона успя да привлече първи по-голям спонсор за последните няколко години, след като бе изоставен от повечето, това е музикалната интернет платформа “Спотифай“ (Spotify). Шведската компания ще дава по 65-70 милиона евро на сезон 4 години на клуба, животоспасяващо за окаяната му икономика. Ще стигнат ли за привличане на головата машина Ерлинг Холанд обаче, първа цел по думите на Жоан Лапорта, и изобщо може ли каталунците да купуват скъпи футболисти, питат се медии и фенове…

Настоящият президент на ФК Барселона владее изкусно магията да печели поддръжници с гръмки обещания, като спазени или не го държат на върха. Лапорта обяви споразумение с Дейвид Бекъм за главен коз на кандидатурата си през 2003, а когато клубните съдружници го избраха, английската суперзвезда подписа с врага Реал Мадрид. Жоан преди година обеща Лео Меси да остане в Барса, дори го накара да отиде да гласува (хитър маркетинг ход за спечелване на публичен вот), а щом се завърна за повторно президенство излъга аржентинската суперзвезда (навит да намали драстично заплата) и го отпрати разплакан към Пари Сен Жермен.

Уж нямаше пари, пък Барса напазарува Кун Агуеро, Дани Алвеш, Мемфис Депай, Ерик Гарсия, Люк Де Йонг, Емерсон Роял (14 млн.), Ферран Торрес (55 млн.), Адама Траоре, Иняки Пеня. Повечето дойдоха без трансфери, но вземат месечни заплати, а бяха удължени и финансово подобрени договорите на младите Ансу Фати и взетите от филиала Пабло Гавирия-Гави, Нико Гонсалес, Абде.

Тези финансови еквилибристики нямаше как да се случат при напуснали спонсори, финансово задължение на клуба към кредитори за 1,3 милиарда евро (които не се е чуло да са погасени) и само със съгласието на отбора и щаба на бившия треньор Роналд Куман да си намалят заплатите. Всъщност счетоводството на Барса направи разсрочване на плащане на заплатите на футболистите за догодина, друг хубав трик (и позволен от Фискалните власти). Най-здраво рамо обаче е ударил организатора на Испанското първенство, Ла Лига, разбра се онзи ден след отчитането на Икономическия контрол им след зимния пазар 2022.

Барселона се оказа единствения клуб в Първа дивизия с отрицателен баланс, надхвърлил собствените си бюджети за разходи за заплати на играчи с цели 144,353 милиона евро. И то при положение, че контролният орган е разрешил заради пандемичната икономическа криза клубовете да харчат до 50% от постъпленията си от продажби на футболисти (връща се на 25% от юли). За сравнение Реал Мадрид е лидер и тук със 739,16 милиона на плюс (не купи играчи), шампионът Атлетико има 161,2 М, Севиля 199, а Валенсия от последен подобрява показателя на среден с 57,7.

Агуеро се парафира с икономии лятото (напускането на Меси), а прекратяването на кариерата му заради сърдечния проблем зимата дава финанси на клуба. Пари идват от отдаване под наем на Коутиньо, Гризман (10 млн.), Тринкао (6 млн.) и Пеня, продажби на Емерсон (25 млн.), Фирпо (15 млн.), Тодибо (8,5), Аленя (5) и връщане на Юсуф. Така Ла Лига разрешава картотекиране на Ферран, Адама, Аубамеянг и Алвеш, макар изглежда да нарушава собствените правила с алармиращите червени финанси на Барса.

Защо са тогава тези лимити за разходи и заплати и не се ли правят на глупаци останалите 39 професионални клуба в Първа и Втора дивизии да ги спазват, а Барселона да бъде спасявана, питат се закономерно футболните хора в Испания. Да, Лигата има интерес от състезателен, мощен и доходоносен отбор на Барселона, но дали е честно спрямо другите?

На въпроса дали при това положение ФК Барселона може да купи Ерлинг Холанд (с неустойка за ртазтрогване на договор с Борусия 75 милиона евро плюс поне още 50 желани от агента Райола и баща му), финансовият директор на Ла Лига Хавиер Гомес заяви: “Не, натрупали са прекалено загуби и трябва да си възстановят позитивния баланс било чрез спонсори, 300 милиона които може да даде фонда CVC, продажба на играчи или клубни активи като “Еспай Барса“.“

Босовете от Ла лига обаче не са особено притеснени, убедени са че каталунците щяли да възстановят спестявания и липсите в собствеността на клуба.

Лапорта подкрепя Реал Мадрид в борбата срещу финансирането от американския фонд CVC и продажба на тв-права за 50 години, а съветван от най-големия ръководител в бизнеса Флорентино Перес търси други начини на финансиране и май сам преговаря със CVC. Вече обяви спонсорски договор със Спотифай като от идния сезон мъжкия и женски отбори ще играят с техния надпис на фланелките и след реконструкцията стадиона ще се казва Спотифай Камп Ноу. Отделно съдружниците на общо събрание лятото трябва да одобрят продажба на поне 30 % от “Еспай Барса“, включващо стадиона, спортната база и баскет-залата, за финансиране на реконструкциите им.

Чакат се по 40 милиона евро за Коутиньо и Гризман от Уест Хям и Атлетико Мадрид (ако ги купят) и да има още продажби, но мечтата за Холанд се отдалечава заради липсата на сериозни пари. Ерлинг иска в Реал Мадрид с Мбапе, хората му искат много големи комисионни и гледат към Манчестър Сити…. Лапорта смени плочата и вече открито признава, че за Холанд трудно да стане

Икономическата ситуация на ФК Барселона обаче поставя за цел спечелване на единствен възможен трофей този сезон – Лига Европа, което прави победата довечера от 22 ч над Галатасарай в Истанбул задължителна! Ще се справи ли Чави Ернандес?

Клубът има шанс да се завърне догодина в богаташката Шампионска лига, ако завърши в четворката на Испанското първенство (което минава през поне реми в Класикото в неделя на “Бернабеу“, Барса са трети с изравнени точки с Атлетико и на 15 зад водача Реал) или при спечелване на Лига Европа.

2 Comments to “Барса – между червените финанси и мечтите за Холанд и Европа”

Comments are closed.