Жаклин Михайлов/Тема Спорт
В последния месец, воглаве с Гонзо, делегация на БФС обикаля областните градове за среща с излъгани гласоподаватели. Пиша излъгани, защото 99 процента от хората, които са дали гласа за трансформираното статукво, досега не са разбрали защо Георги Иванов е бил по-добрият избор от Димитър Бербатов.
За близо година нищо добро не им се е случило, освен че Гонзо ги уважава и им обещава светло бъдеще. Но с нищо не може да им помогне, защото БФС и не иска, и не може. Всичките празни приказки са на едро и не са подплатени с нищо конкретно. Общо взето принципът е залудо пътувай и се срещай, залудо не стой. И по елементарните ще възкликнат, че за разлика от Боби, Гонзо им обръща внимание.
Но през паузата на повърхността ,не по линия на моя милост, а на фактори от българския клубен футбол, се лансираха важни идеи за бъдещето. Споменавам само, че интересни идеи изказаха Илиан Илиев, Кристиан Добрев, Венцеслав Стефанов, но едва ли ще последва някакво продължение. Поне за мен паралелите, които националният селекционер направи с румънския футбол, са интересни и иновативни. Определено що се отнася до протекцията на младите български футболисти, веднага могат да се приложат румънските принципи. Но няма да се направи, защото вятърът духа от Делиормана, а не от Дунава и там изобщо не ги интересуват българските деца и юноши. Бизнесът с добри чужденци, чудесно им пълни касата със свежи пари, които не могат да бъдат спечелени от участие в ШЛ.
Втората линия по която традиционно се разсъждава с аргументи е формата на първенството в частта кога трябва да започва, кога да завършва и какви паузи да има. Също интересна теория, по която задължително трябва да се стигне до консенсус.
И двете направления съм ги разработвал обилно и мога само да се повторя с предишни анализи. Няма механизъм по който БФС да въведе чешки, полски или румънски модел за интегриране на местните млади футболисти. Това може да го направи само солидно организирана ПФЛ, далеч от сегашния си казионен, слугуващ вид. Ако въобще е сериозно намерението турнирите да бъдат прехвърлени към ПФЛ, то още през тази година трябва да се намери нов мениджмънт на организацията. И задължително ПФЛ трябва да се преоснове. Задачата е неимоверно трудна поради липсата на интелектуален потенциал, но е от жизненоважно значение, защото при оставане на статуквото излизане от блатото не може да бъде осъществено. И когато имаме работеща ПФЛ, с мнозинство трябва да се приеме задължителен регламент с 5-има българи и 6-има чужденци непрекъснато на терена. Може и с обратна пропорция 6 към 5. Не се въведе ли този закон си оставаме ерзац копие на кипърския вариант на футбол. А подобно сравнение е срамно заради традициите на българския футбол.
По-любопитна ми е темата с формата, по която има различни вариации. Вариантът пролет–есен или да го кажем непрекъснат цикъл от март до декември, е рисков, защото е тера инкогнита за нас. Но си има и някои добри страни като онова условие за добрата форма на клубовете ни през лятото, когато участват в европейските турнири. Вторият вариант, към който вече се върви, е непрекъснат цикъл от юли до май, с което се приравняваме към топпървенствата. Само една лятна годишна подготовка наистина ни изравнява формално с големите и ще ни даде предимство дори при трансферите на футболисти. Но да се играе непрекъснато през декември, януари и февруари си има и своите лоши страни. Не е необходимо да се прави специално социологическо изследване, за да се докаже, че българската публика дори пред телевизорите, няма навик да гледа местна продукция след 15 ноември и преди 20 февруари.
Вечно дерби, примерно, на 20 януари ще събере наживо отрицателно рекорден брой зрители. Реалността налага мнението, че сегашната зимна пауза е оптималната формула с цялото и несъвършенство. Нищо не пречи да се експериментира с форматите, но е съмнително, че точно с подобни промени ще се вдигне нивото. Далеч по-добре е да се търси подобрение в сегашните параметри, които обаче се нуждаят от вътрешни реформи. А такива скоро няма да видим, защото си има статукво и него го устройва нищо да не се променя.