Дойде ред да отговорим и на първия въпрос, зададен от читател на сайта BGfootball.com. Инициативата е нова и цели да провокира както футболните фенове, така и нас.
Затова сега сядаме да отговорим на въпроса на Стефан Господинов, който се интересува кой е най-слабият отбор в света.
За всеобща изненада това не е Черноморец на Ивайло Дражев, нито Раковски Русе на бизнесмена Оскар Цанков.
Всъщност „най-слаб“ отбор е разтегливо понятие и със сигурност доста екземпляри убягват на официалната или доближаващата се до правдоподобна статистика. Ние обаче ще хвърлим поглед върху няколко особено слаби селекции.
Първият отбор е този на Унион Нидеркапел, който през сезон 1981/82 г. в Класе Нордвест Оберйостерейх (седмо ниво на футбола в Австрия) успява за 22 мача да инкасира ни повече, ни по-малко от 216 гола, което прави средно почти по десет на мач или топката е влизала в мрежата някъде между 9:30 и 10:00 минути, ако броим и добавеното време. Някак гордо в цялата история звучи фактът, че слабаците са вкарали цели осем гола. Точно колкото имат Марек до момента в 19 мача в А група.
15 години по-късно, в Белгия през сезон 1995/96 в Четвърта Провинциална лига на Антверпен (осмо ниво) ССА Антверепен (друг Антверпен, не душманинът на Левски) губи всичките си 30 мача, като допуска 271 гола. Буквално като героизъм звучи 0:2 като гост на Мерксен, но пък 0:20 от победителя Меер направо избива рибата. През сезона Антверпен вкарва 12 гола, но никога повече от един в рамките на един мач.
Точно в края на 20 век в шампионата на резервните отбори на Германия някои си симпатяги от Санкт Джордж-Хорн допускат 231 гола в 18 мача и изостават на цели 15 точки от предпоследния, който всъщност има точно 15. Вкарани са 13 попадения, в един мач дори две, като срамът всъщност е за Уленхорстер Палома, нищо че е вкарал 18 в същия двубой.
Сега внимавай! Въпреки потресаващия резултат Санкт Джордж през следващата година всъщност играят в… по-горната дивизия. Причината е реорганизация на лигата. Там вече се коват грандиозни успехи. Имат победа и пускат нищожните 128 гола.
Така идваме в Англия на следващата година, където новият Милениум е посрещнат от дамите на Бъртън Брюърс с много проблеми от кадрово естество, което води и до катастрофалните 11 мача, в които са инкасирани точно 234 гола. Никак нежно не са се отнесли с „пивоварките“ колежките им от Уилънхол Таун, които им вкарват 57 гола на 4 март 2001 г.
Това всъщност е техният последен мач през шампионата, който както вече споменахме е съпътстван с постоянни проблеми около окомплектоването на състава, а след 0:57 за ръководството това всъщност е един проблем по-малко.
Личният ни фаворит обаче се казва Ибис и е от родината на футбола – Бразилия. Тези герои, за които е направен дори филм са трайно некадърни футболисти още от създаването на клуба през 1938 г. И докато някъде след девет загуби и 1:53 голова разлика са готови да режат греди, феновете на този отбор сияят от щастие.
В Ибис, няма да повярвате, но е играл самият Вава – световен шампион с Бразилия, както и особено симпатичния за автора на тази статия Онофре де Соуса, който има осем мача за Селесао. Номер едно там обаче е Мауро Шампоана, който е истинска поп икона по тези места, докосваща славата на Дейвид Бекъм и копираща култовата прическа на Лазар Въчков.
И в края два бързи факта за Ибис
– За първите 60 години от историята си (до 1998 г.) вкарват едва 120 гола, а допускат 3 700
– Най-лошият вратар в историята е Жагунсо, който за девет славни сезона пуска 366 гола.