Петър Здравков/Тема Спорт
Никой не го е виждал, никой не го е чувал, от ЦСКА не го показаха дори при назначаването му! За сметка на затъмнението около името му обаче уменията на скаута Иван Славов имат ясна проекция в състава на Александър Томаш.
Като качествена наличност и като липси. В това число и заради огромното закъснение на входящите летни трансфери. И въпреки катастрофалното представяне на терена засега пониженият от главен скаут в редови такъв заедно със спортния директор Филипов не понасят своята отговорност за трагичното състояние на отбора.
Което не говори добре за личните им подбуди да са на работа в най-титулувания български клуб. Дотук с оставка вината отнесе най-малко замесеният в селекцията, а именно Стоян Орманджиев. Камъните обаче са в градината и на по-високите етажи в армейската управа, които се ослушват за освобождаването на виновниците за незадоволителния кадрови потенциал на първия отбор. През лятото и ранната есен така и не бе запушена дупката в отбрана. Попадение е единствено Лумбард Делова.
За левия бек възможностите стигнаха до противоречив национал на… Люксембург. Които не бяха в състояние да вкарат и гол на може би най-слабия национален отбор на България в историята. Отдясно на защитата пък ЦСКА се задоволи с вече наличната посредственост, а в зоната пред централните бранители продължава да липсва солиден физически дефанзивен халф, който едновременно умее да възпира противникови атаки и след това с едно-две докосвания да стартира нападение.
Привлечените крила вече месеци наред имат оскъден принос за тима. Дори за Локило отсега е сигурно, че скоро ще бъде обобщен като трансферен провал. Нещо, което беше предвидимо с оглед показателите във визитката му. 0 гола и 1 асистенция в 10 мача досега с червената фланелка са естествено продължение на 2 попадения и 1 асистенция в 32 участия за Хъл Сити и Визела през миналия сезон.
Без попадение за ЦСКА все още е и най-скъпото лятно попълнение Аарон Исека. Иван Славов трябва да носи лична отговорност за привличането на брата на Мичи Батшуай, защото той пристигна от ОФИ Крит, където само допреди няколко месеца работеше и скаутът анализатор. Платените над 1 милион евро за нападател, който в края на есента все още няма голов принос и е бил титуляр само два пъти, говорят достатъчно за свършеното от скаута през лятото.
А като добавим и 400 000 евро, дадени на Хъл Сити за Локило, както и 60 000-65 000 евро обща месечна заплата на двамата, се разбира, че нанесените големи щети не са само спортно-технически, а и финансови. С оглед на това, какво още прави Иван Славов в ЦСКА?
От клуба сигурно имат обяснение, но общността зад клуба не. Предварително ясно обаче беше каква работа можем да очакваме от него. По-малко от година анализатор в националния отбор, анализатор за няколко месеца при домакинстващия в Бистрица тим, малко повече от 12 месеца на същата позиция в Ботев Пловдив и едва след това става скаут. За първи път това му се случва в АПОЕЛ Никозия, но се труди там по-малко от четири месеца. Следва период в ОФИ Крит, преди да се озове при армейците.
Когато видиш, че един човек сменя работните места често няма как мислите да не са в посока, че нещо не е както трябва и че въпросният на този етап е просто един от многото на пазара. А не класа, каквато е Методи Томанов. И ако армейците не коригират бързо допуснатите кадрови грешки, то още мнозина случайни хора незаслужено ще имат привилегията да казват, че са работили в ЦСКА. А всъщност поупражнявали, като на популярната игра „Футбол Мениджър“.
Ала в реалността е друго, много по-трудно и изискващо различни, специфични качества. Време за експерименти в ЦСКА не трябваше да има, но въпреки това се случиха. И за да няма повече такива, компромисите с провалилите се е задължително да приключат!
Оригинално заглавие на „Тема Спорт“ – Този какво прави още в ЦСКА?