Мартин Костадинов/Тема Спорт
ЦСКА осъществи един от най-престижните си трансфери в последните години, след като продаде голмайстора Годуин Коялипу в едно от Топ 5 първенствата на Европа. Националът на ЦАР подписа със седмия във френския елит Ланс, който през миналия сезон участва и в груповата фаза на Шампионската лига.
Сбъдвайки мечтата си да заиграе на най-високото ниво в страната, след като преди е носил екипа на втородивизионния Ноар, нападателят се превърна в десетия футболист на ЦСКА, който преминава във Франция, и петия, трансфериран директно в Лига 1.
Червената пътека в най-голямата изцяло европейска държава прокарва Пламен Марков като петкратен шампион с армейците и 1/2-финалист за КЕШ преди точно 40 години – през лятото на 1985-а. Изтъкнатият полузащитник е желан от Атлетико Мадрид 12 месеца по-рано, но не покрива тогавашното изискване на властите да е навършил 28, за да бъде трансфериран в чужбина. Така мечтата му да премине в Западна Европа се сбъдва година по-късно във френския елитен Метц.
Адаптацията преминава много бързо, макар че не знае езика и въпреки лимита в Лига 1 за двама чужденци в отбор, се налага като титуляр и отбелязва 8 гола в първия си сезон. Носи фланелката на Метц за общо две кампании, в които записва 69 мача и 10 гола. След привличането на шотландеца Ерик Блек, Марков получава две опции за бъдещето си – Сошо и втородивизионния Гренобъл, и избира втората. Решението се оказва правилно, защото година по-късно получава шанса да бъде играещ старши треньор. Той се концентрира повече върху задълженията си край тъчлинията, а на своето място на терена налага 20-годишния тогава Юри Джоркаеф, който впоследствие става световен и европейски шампион с Франция.
Бързо след Пламен Марков ЦСКА продава още двама от водещите си футболисти във френския елит. Носителят на „Златната обувка“ Георги Славков-Бенкса и железният защитник Георги Димитров преминават в Сент Етиен през лятото на 1986 г. По-късно в свои интервюта Джеки разкрива, че е бил желан от местния гранд много дълго време – още след световното първенство в Аржентина през 1978-а. Тогавашният рекордьор по титли (с 10) е водещата сила във френския футбол през 60-те години, както и през първата половина на 70-те, но през 80-те бележи регрес, който води и до изпадане.
Червеното дуо е привлечено за сезона на завръщането в Лига 1 и помага за стабилизирането обратно на най-високото ниво. Славков не успява да се адаптира и изиграва само 16 мача, в които така и не се разписва, преди да премине в португалския Шавеш. Джеки обаче за два сезона се превръща в любимец на „Жофроа Гишар“.
Свидетелство за огромното уважение към него е фактът, че 32 години след последния му мач със зелената фланелка Сент Етиен подсигурява сериозна финансова помощ за лечението на коварно заболяване, което отне живота му на 8 май 2021 г.
Първият футболист, който преминава от Армията във второто ниво на френския футбол пък е защитникът Недялко Младенов през лятото на 1989-а. След 7 години с червената фланелка той подписва с Гинган. Изкарва в тима само един сезон и след 13-о място в Група Б на Лига 2 отива в португалския Брага.
Доста по-сериозна следа във втора френска дивизия оставя Георги Георгиев-Гецата, който през лятото на 1991-а преминава в един от първите професионални клубове в страната Мюлуз и остава там до 1996 г. На следващата година в тима е привлечен и Борислав Михайлов, който пази вратата на тима до върховата в кариерата му 1994-а. Гецата записва 114 мача и 23 гола в Лига 2, а след края на българския си период клубът започва да пропада и в момента се намира в регионалните дивизии на Франция.
Четвъртият и до скоро последен трансфер на ЦСКА в Лига 1 е на нападателя Владимир Манчев и е за сериозната сума от 2.3 милиона евро. Сделката се осъществява през лятото на 2002-а, когато пазарджиклията е на 24 години. Таранът бързо оправдава средствата, инвестирани в него и става голмайстор №1 на песовете и през двата сезона, които прекарва в клуба. И то при положение, че през февруари 2004 г. се контузва тежко и отсъства дълго от терените. Травмата се отразява негативно на статута му на титуляр и в последвалия трансферен прозорец се насочва към испанската Ла Лига. Преди продажбата в Леванте обаче Манчев печели турнира Интертото с Лил през летните месеци на 2004 г.
Две десетилетия след Бенкса и Джеки, отново двама футболисти на ЦСКА преминават накуп във Франция, този път в Лига 2. Емил Гъргоров е продаден на Страсбург за 400 000 евро, а Христо Янев подписва с Гренобъл като свободен агент след изкарани проби през лятото на 2006-а. Нито един от тях обаче не се превръща във водеща фигура, като изиграват по около 50 мача за няколко сезона в тимовете си. И двамата обаче успяват да спечелят промоция и да запишат мачове в Лига 1. Бадема се изкачва в елита още през сезон 2006/07, а Джуджето на следващата година, като изиграва една кампания на най-високото ниво преди да се завърне у нас и да облече екипа на Литекс. Гъргоров пък остава в Гренобъл до 2010-а, с период под наем в ЦСКА през шампионската пролет на 2008 г., като последните две кампании отново са в Лига 2.
Най-скорошното преминаване на червен футболист във Франция бе на разочарованието Йоан Бай в Бастия през лятото на 2022 г., който по-късно се завърна за кратко у нас, обличайки екипа на Локо Пд. В миналото и други изявени футболисти на ЦСКА са играли в Лига 1 като Йордан Лечков в Марсилия и Димитър Бербатов в Монако, но не с директен трансфер в Борисовата градина. Годуин Коялипу сложи край на 23-годишното чакане нещо такова да се случи, като е и първият чужденец с такова постижение. Все причини да следим развитието на кариерата му с интерес!
ТРАНСФЕРИТЕ НА ЦСКА ВЪВ ФРАНЦИЯ
Пламен МАРКОВ – лято 1985 г. – Метц – Лига 1
Георги ДИМИТРОВ – лято 1986 г. – Сент Етиен – Лига 1
Георги СЛАВКОВ – лято 1986 г. – Сент Етиен – Лига 1
Недялко МЛАДЕНОВ – лято 1989 г. – Гинган – Лига 2
Георги ГЕОРГИЕВ – лято 1991 г. – Мюлуз – Лига 2
Владимир МАНЧЕВ – лято 2002 г. – Лил – Лига 1
Емил ГЪРГОРОВ – лято 2006 г. – Страсбург – Лига 2
Христо ЯНЕВ – лято 2006 г. – Гренобъл – Лига 2
Йоан БАЙ – лято 2022 г. – Бастия – Лига 2
Годуин КОЯЛИПУ – зима 2025 г. – Ланс – Лига 1