Милен Димитров/Тема Спорт
Спомняте ли си за митичния Теко Абаджиев? А гледали ли сте на живо филигранните изпълнения в защита на слависта Ваньо Костов, за когото даже песни пееше бялата агитка? Ами бързоногото и неудържимо крило Данчо Митев? И още, и още…
Къде са сега някогашните големи любимци на публиката и каква е съдбата им ще разкаже „Тема Спорт“ в три части. В първата обърнахме внимание на сънародниците ни в Гърция, Турция, Англия, Португалия и Испания. А сега се насочваме към Северна Америка.
Къде са те сега? За българската футболна диаспора по света (Първа част)
Естествено, в обзора не влизат легенди като Христо Стоичков (Маями, САЩ), Стилиян Петров (Бирмингам, Англия), Лъчезар Танев (Барселона, Испания), Мартин Петров (Испания), Светослав Тодоров (Лондон, Англия) за които се знае, че от дълги години живеят зад граница.
САЩ
Насочваме се към Страната на неограничените възможности. Впечатляваща е колонията ни там. В Далас доскоро караше такси Божидар Искренов. Радостта на народа обаче често пътува по работа и до Торонто и Отава (Канада).
В Чикаго е легендата на ЦСКА Цветан Йончев, който има собствена детска школа, а доскоро тренираше и местния Миньор Чикаго. Тимът е съставен почти изцяло от българи. Това е нормално, тъй като Чикаго е сред най-големите родни диаспори. По неофициални данни броят на нашите е близо 100 000.
Познатите имена около отбора също не липсват. Треньор за кратко беше бившият съдия Ангел Бекяров – Колината. Сред футболистите са бившият младежки национал Пламен Пенев (Берое, Етър), Танко Дяков (Черно море, Славия, Берое), Мирослав Манолов (ЦСКА, Черно море, Литекс), Росен Каптиев (Пирин, Локо Сф), Тони Тодоров (Миньор П, Марек), Атанас Аршинков (Банско, Пирин), Мартин Митев (Витоша Б) и много други.
В Атланта има двама бивши национали. След гурбет в Аржентина Велко Йотов си направи частна школа в Джорджия. Сашо Марков пък тотално заразя футбола. Има собствен бизнес с коли. „Посъбрах пари, купих си камион и започнах да бачкам за себе си. И така изкарах до декември 2021 г. Продадох си камиона ремаркето и си купих чисто нов камион. Сега работя като пътна помощ. Взимам коли от адреси, казва се толтрък тази дейност – плащат си и те взимат“, разказа Марков.
Съсед на Сашо и Велко е друго познато лице – вратарят Димитър Попов. Екстражът на Левски, Ботев Пд и ЦСКА в началото на престоя си зад океана караше тир, но сега има транспортна компания. Съдружник там му е борецът Енчо Тенев е от Ямбол, бронзов медалист от Световното първенство за младежи в Пхенян.
Червените фенове от средното поколение сигурно си спомнят за Ивайло Иларионов – Лари, както го наричаха. Набор 1973 г. беше много силен в ЦСКА – Викторио Павлов, Мартин Горанов, Мартин Зафиров, вратарят Виктор Георгиев… Лари поигра малко в Сливен, после в Спартак Пл и Левски Кн, за да акостира в австрийския Адмира Вакер. В САЩ рита за тим от столицата на кънтрито – Нешвил. После се мести в Чарлстън и Аталанта Силвърбек. След като окачва обувките на пирона Иларионов опитва ново поприще – хотелиерство.
В Америка е и Милен Гаганелов – син на великия Борис. В България той игра в Академик Сф, Преслав и др. От поне 15 г. в САЩА са и двама любимци на пловдивската публика. Борис Хвойнев (б.а. – Ботев, ЦСКА, Локо Сф). Там разнася пици и тренира детски отбори в школата на Стефан Драганов (б.а. – Локо Пд, ЦСКА). В клуба на Чоната – Тъндър, тренират около 600 момичета и момчета от различни националности на възраст от 8 до 18 години, разпределени в 45 отбора. Комшия в Балтимор им е бившият младежки национал, известният ортопед и хирург д-р Звездомир Замфиров.
Емиграцията избра и миналият през Локо и Ботев Васко Колев. Талантът зачезна в Канада, даже и приятелите му в Пловдив не знаят с какво точно се занимава отвъд Океана.
Калин Банков прекрати кариерата си в Тампа Бей Мютини (б.а. – клубът престава да съществува през 2001 г.). Юношата на Левски обаче остана да живее във Флорида.
В щата Невада, и то баш в столицата на хазарта Лас Вегас, откриваме друг българин – Самир Селимински, под чието ръководство Академик Сф се завърна за последно в „А“ група през 2009 г. В местна академия бате Сами работи с 2000 момичета до 14 г. редом с още 29 треньори, сред които и още един българин – Виктор Георгиев.
В Бостън е Андрей Аспарухов – син на иконата на Левски Георги Аспарухов-Гунди. Съпругата му Изабела е дъщеря на друга легенда на тима от Герена – Павел Панов. Бившият играч на сините е треньор по футбол. В САЩ е и друг кадър на Левски – бившият защитник Стоян Пумпалов, който у нас игра още за Черноморец Бс, Дунав, Локо ГО, Славия и Академик Сф.
Юношата на Марица Георги Христов стана голмайстор на родния елит с Ботев Пд, след това вдигната титлата с Левски, а отвъд Голямата вода не спря да преследва мечтите си. На терена стана легенда Тампа Бей Роудис, откри си школа, а в момента е директор по футболно развитие на Флорида Премиер.
One Comment to “Къде са те сега – В САЩ с Гиби и Цецо Йончев (втора част)”
Comments are closed.